Czy wiesz, że z szumami usznymi może borykać się nawet 20% dorosłych Polaków? Okazuje się, że diagnostyka i skuteczne leczenie w zakresie tego rodzaju dolegliwości, to jedne z najpowszechniejszych działań, jakie podejmowane są w profesjonalnej laryngologii. Dlaczego szumi nam w uszach, kiedy udać się na wizytę do specjalisty i jak pozbyć się takich objawów, które bezwzględnie obniżają komfort codziennego funkcjonowania? Szczegóły poznasz poniżej.
Co to są szumy uszne?
Szumy uszne są sygnałami fantomowymi. Oznacza to, że nie pochodzą z zewnętrznych źródeł dźwięku. Odczuwane w uchu wewnętrznym, wciąż uznawane są jako objaw, a nie typowe schorzenie.
Jak objawiają się szumy uszne?
Wiele zależy od schorzenia, które wywołuje szumy w uszach. Pacjenci uskarżają się na szumy w jednym uchu albo po dwóch stronach. Odbierane są nie tylko jako typowe szumienie, mówić można również o dzwonieniu, burczeniu, gwizdach albo syczeniu. Bez względu na słyszalny rodzaj szumów, niestety zawsze działają negatywnie na funkcjonowanie pacjenta. Z drugiej strony, odczuwanie szumów na tyle przeszkadza, że taki objaw rzadko jest bagatelizowany, w większości przypadków dochodzi do diagnostyki oraz eliminacji symptomów.
Dlaczego występują szumy uszne?
Wciąż nie udaje się zdiagnozować jednej przyczyny szumów usznych, a w licznych przypadkach nawet zaawansowane badania nie pozwalają wykryć powodów, dla których szumy występują. Jak potwierdza laryngolog w DP Med, który zajmuje się kompleksową pomocą pacjentom z szumami usznymi, te mogą być efektem infekcji górnych dróg oddechowych, przede wszystkim zatok, ale dźwięki mogą pojawiać się w uszach również w wyniku wielu innych dolegliwości. Bardzo często pojawiają się jako efekt silnej ekspozycji na hałas, szumy pojawiają się też w wyniku natężonego poziomu stresu. Mogą być też skutkiem ubocznym przyjmowania różnego rodzaju leków, w tym chininy, antybiotyków czy leków na choroby onkologiczne. W skrajnych przypadkach mogą być zwiastunem postępującej głuchoty.
Leczenie szumów usznych
Leczenie szumów usznych wchodzi w zakres laryngologii, a metody niwelowania tych negatywnych objawów zależą od przyczyny ich występowania. Najczęściej w celu zwalczenia szumów usznych stosuje się indywidualnie dobraną farmakoterapię lekami, w tym antybiotykoterapią.
Postępowanie lecznicze w innowacyjnej odsłonie może opierać się również na terapii dźwiękiem. Medycy potwierdzają, że w licznych przypadkach szumy uszne mogą zostać zniwelowane terapiami relaksacyjnymi.
Należy mieć na uwadze, że szumów usznych nie można bagatelizować. Chociaż najczęściej są efektem infekcji i znikają samoistnie po kilku dniach, to jednak w poważnych przypadkach mogą być zwiastunem trwałej utraty słuchu. Właśnie dlatego niezbędna jest pomoc laryngologiczna, w tym przeprowadzenie konkretnych badań diagnostycznych, a później wdrożenie właściwej terapii. Im szybciej udamy się po pomoc do laryngologa, tym szybciej odzyskamy pełen komfort codziennego funkcjonowania.