Zdrowie

Skuteczne sposoby na hemoroidy

Skuteczne sposoby na hemoroidy

Bench Accounting z Unsplash

Hemoroidy to dolegliwość, która dotyka połowy dorosłych. Objawia się krwawieniem z odbytu, swędzeniem i bólem; na szczęście istnieje na to lekarstwo! U niektórych pacjentów wystarczają domowe sposoby leczenia lub zmiana stylu życia, podczas gdy inni wymagają pomocy medycznej, np. operacji. Jak poradzić sobie z hemoroidami?

Hemoroidy – jak sobie radzić?

Hemoroidy są dla wielu wstydliwym problemem. Do tego stopnia, że nie mogą się przemóc, by pójść do apteki. Na szczęście w dzisiejszych czasach maści na hemoroidy czy takie leki, jak Cyclo 3 Fort możemy zamówić z domu i odebrać od kuriera. Pamiętajmy jednak, że problem jest powszechny i z pewnością nie jest powodem do wstydu.

Odpowiednia higiena jest bardzo ważna

W przypadku żylaków odbytu właściwa higiena jest ważna, aby zapobiec zapaleniu i podrażnieniu. Po każdym wypróżnieniu zaleca się mycie odbytu ciepłą wodą lub produktem przeznaczonym specjalnie do użytku intymnego. Używaj też papieru toaletowego, który nie podrażnia skóry. Delikatne wytarcie po wypróżnieniu może również pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu. Uważaj –  jeśli są tam obecne grudki, może to być na tyle delikatne, że stosowanie nacisku tylko je pogorszy!

Nasiadówki uśmierzą ból

Stosuj 10-minutowe moczenia lub okłady z kory dębu i oczaru wirginijskiego, które pomagają złagodzić ból związany z hemoroidami i zmniejszyć obrzęk! Jeśli objawy się nasilą, zamiast odpoczynku w łóżku możesz stosować mrożone zimne okłady (na przykład z pokruszonego lodu) – może to pomóc zmniejszyć stan zapalny w tym wrażliwym miejscu.

Postaw na umiarkowaną aktywność

Hemoroidy mogą się rozwinąć od unikania ćwiczeń, chociaż pewne rodzaje aktywności mogą się do tego przyczynić. Należą do nich sporty, które wymagają pozycji siedzącej, takie jak jazda na rowerze lub jazda konna; ci, którzy są podatni na hemoroidy, powinni również trzymać się z dala od podnoszenia ciężarów. 

Jaki rodzaj ćwiczeń jest więc dla nich najlepszy? Najkorzystniejszy będzie spacer, ponieważ nie wywiera zbyt dużego nacisku na odbyt i nie jest niebezpieczny, jeśli wykonuje się go wystarczająco często – choć bieganie też ma swoje zalety! Warto wziąć też pod uwagę pływanie. Aktywność fizyczna może zwalczyć zaparcia, które są jedną z przyczyn wystąpienia hemoroidów.

Okłady

Sok z ugotowanej cebuli zmieszany z 2 kroplami oliwy z oliwek może być stosowany jako kompres zmniejszający nieprzyjemne dolegliwości. Waciki, chusteczki lub tampon moczymy z tej miksturze i przykładamy w bolące miejsce. Saszetka herbaty to sposób zatrzymujący drobne krwawienia i łagodzący nieprzyjemne dolegliwości. Działa dobrze, ponieważ zawiera taninę, która ma silne właściwości przeciwzapalne.

Dodaj komentarz