Istotny odsetek wśród pacjentów onkologicznych stanowią osoby chorujące na nowotwory w obrębie przewodu pokarmowego, w tym na raka przełyku. Nowotwór ten stwierdzany jest, gdy dochodzi do niekontrolowanego rozrostu komórek w dowolnym miejscu przełyku. Najczęściej stwierdzanym typem raka gardła jest rak płaskonabłonkowy, który zlokalizowany jest głównie w części środkowej/górnej przełyku. Z kolei w dolnym odcinku tego narządu rozwija się typ gruczołowy. Do czynników ryzyka związanych z zachorowalnością na typ płaskonabłonkowy zalicza się zwłaszcza palenie tytoniu, a także konsumpcję alkoholu [1,2]. Z kolei do zachorowania na drugi typ – gruczołowy, przyczynia się w głównej mierze choroba refluksowa, przełyk Barreta, otyłość, a także palenie tytoniu oraz niskie spożycie warzyw i owoców [6].
Prawidłowe odżywianie podczas trwania choroby odgrywa istotną rolę. Stwierdza się, że co najmniej 80% osób chorujących na raka przełyku, podczas przyjęcia do szpitala jest niedożywionych, co może znacznie wydłużać czas trwania leczenia oraz zwiększać częstotliwość występowania działań niepożądanych[3] . Kluczowe jest zatem odpowiednie postępowanie żywieniowe, aby zapobiec niedożywieniu oraz związanych z nim konsekwencjami.
Jakie są objawy raka przełyku?
Występowanie objawów w większości przypadków pozwala na identyfikację nowotworu. Do objawów raka gardła zalicza się przede wszystkim dysfagię, czyli niemożność przełykania pokarmu objawiającą się kaszlem, krztuszeniem się, odczuciem rozpierania w klatce piersiowej, odruchami wymiotnymi. Wymienia się także takie objawy jak duszność, odczuwanie bólu podczas połykania oraz chrypka i spadek masy ciała [1]. Mogą wystąpić również wymioty, krwawienia do przełyku, a także ból kości. Jeśli zaobserwujesz jeden bądź więcej z wymienionych objawów, nie jest to jednoznaczne z występowaniem nowotworu – mogą one wynikać z czegoś innego. Warto jednak skonsultować z lekarzem występujące objawy, a w szczególności problemy dotyczące połykania, które są najczęstszym objawem wspomnianego nowotworu[4] .
Leczenie raka przełyku
Rodzaj podejmowanego leczenia uzależniony jest głównie od stadium choroby, a także ogólnej kondycji Twojego organizmu. Rak przełyku w początkowej fazie może zostać wyeliminowany poprzez operację polegającą na częściowym usunięciu przełyku. Metoda ta może okazać się skuteczna w przypadku, gdy komórki nowotworowe nie rozprzestrzeniły się poza obszar przełyku. Kolejnym sposobem leczenia raka gardła jest chemioterapia, która często stosowana jest w połączeniu z radioterapią. Terapie te mogą być stosowane przed bądź po operacji, a także dla pacjentów z zaawansowanym stadium choroby. Leczenie tego typu nowotworu może również polegać na podawaniu specjalnie dobranych leków, które działają kierunkowo na komórki nowotworowe. Leki te mogą być również stosowane w połączeniu z chemioterapią. Immunoterapia może także znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworu przełyku. Polega ona na podawaniu leków, które wspierają układ odpornościowy celem zniszczenia namnażających się komórek raka[5] .
Rak przełyku – wsparcie żywieniowe
Pacjenci onkologiczni chorujący na nowotwór przełyku znajdują się w grupie wysokiego ryzyka niedożywienia. Związane jest to z objawami dotyczącymi tego typu nowotworu, takimi jak dysfagia, utrata apetytu, wymioty, a także działań niepożądanych wynikających z zastosowanego leczenia[7] . Objawy te utrudniają dostarczanie pokarmu, dlatego tak istotna jest troska o prawidłowe odżywianie dostosowane do możliwości pacjenta. Warto w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż produktów będących źródłem białka, takich jak jaja, mięso, ryby czy produkty mleczne, ponieważ zapotrzebowanie na białko w chorobie nowotworowej wzrasta o niemal 70%.
Jeżeli jednak zauważysz, że spożywasz niewielkie ilości pożywienia, a Twoja dieta jest niedoborowa, warto skonsultować z lekarzem wdrożenie do codziennego jadłospisu żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, np. produktu Resource Protein. Jest to preparat przeznaczony do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia bądź w przypadku występowania ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Protein jest produktem wysokobiałkowym, dlatego jego zastosowanie może okazać się pomocne, kiedy zwiększone jest zapotrzebowanie organizmu na białko, np. podczas terapii przeciwnowotworowej.
Dodatkowym wsparciem żywieniowym może być również produkt Resource Refresh którego zasadność zastosowania także należy skonsultować z lekarzem. Preparat ten może wpłynąć na poprawę stanu odżywienia, a łagodny smak herbaty brzoskwiniowo-miętowej pozwala na łatwe jego zastosowanie. Aż 89% badanych pacjentów onkologicznych potwierdziło efekt chłodzący produktu[8] , a 84% badanych pacjentów onkologicznych – efekt kojący[8] . Rozważ z lekarzem uzupełnienie swojej codziennej diety w żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, która może wspomóc żywieniowo Twój organizm w trakcie trwania leczenia i pozwolić Ci na szybszą regenerację i powrót do pełni sił.
Piśmiennictwo:
- Kowalczyk M., Piątek M., Imielska Zdunek D., Boratyn-Nowicka A. Oesophageal cancer — case report and literature review. Oncology in Clinical Practice 2017; 13:30–33.
- American Cancer Society. 2020. What Is Cancer of the Esophagus? Pobrany 08.11.2021 r., z https://www.cancer.org/cancer/esophagus-cancer/about/what-is-cancer-of-the-esophagus.html
- Szczygieł B. Niedożywienie u chorych na raka przełyku: występowanie, przyczyny, następstwa, rozpoznanie, leczenie. NOWOTWORY Journal of Oncology 2010; 60(5):436-441.
- American Cancer Society. 2020. Signs and Symptoms of Esophageal Cancer. Pobrany 09.11.2021 r., z https://www.cancer.org/cancer/esophagus-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-and-symptoms.html
- American Cancer Society. Treating Esophagus Cancer. Pobrany 09.11.2021 r., z https://www.cancer.org/cancer/esophagus-cancer/treating.html
- Pennathur A., Gibson M. K., Jobe B. A., Luketich J. D. Oesophageal carcinoma. The Lancet 2013; 381(9864):400–412.
- Davies S. J., West M. A., Rahman S. A., Underwood T. J., Marino L. V. Oesophageal cancer: The effect of early nutrition support on clinical outcomes. Clinical Nutrition ESPEN 2021; 42:117-123.
- Oreskovich, A. Baker, M. Huhmann. Co-Developing a Nutritional Beverage for Oncology Patients with Oncology Patients, Caregivers, and Healthcare Practitioners; SIOG 19th Conference, Poster 1114-1115, 2019.
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein – do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh – do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem wystąpienia niedożywienia.