leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Choć przyjęło się uważać, że to przykre zjawisko dotyczy przede wszystkim kobiet w okresie okołomenopauzalnym, tak naprawdę może tyczyć się także mężczyzn. Najczęściej pojawia się u pacjentów zmagających się z przerostem gruczołu krokowego, ale nie tylko. Bez względu na przyczyny, nietrzymanie moczu zawsze wymaga podjęcia właściwych działań, które złagodzą przykre objawy i tym samym znacznie poprawią jakość życia chorego. Na czym powinny one polegać?

Na czym polega problem nietrzymania moczu?

Pojęciem nietrzymania moczu określa się zjawisko mimowolnego upuszczania różnych ilości moczu – od kilku kropel aż do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Problem ten może mieć zarówno różne przyczyny, jak i różny stopień nasilenia. Najczęściej dotyczy on kobiet w okresie menopauzy i jest związany z przemianami hormonalnymi, jakie w tym czasie zachodzą w organizmie kobiety. Często też występuje u kobiet w ciąży oraz tuż po porodzie – wówczas mamy do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Choć rzadziej, zjawisko NTM występuje również u mężczyzn. W tej grupie największe ryzyko dotyczy mężczyzn cierpiących na przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty. Na skutek jego rozrostu wzmacnia się bowiem nacisk na cewkę moczową, tworząc w ten sposób przeszkodę w swobodnym odpływie moczu. W rezultacie u pacjenta można zaobserwować częstomocz, który występuje przez całą dobę. Bardzo często NTM pojawia się na skutek operacyjnego usunięcia owego gruczołu, czyli tzw. prostatekomii. Nietrzymanie moczu po prostatektomii, podobnie jak NTM wynikające z innych przyczyn, wymaga podjęcia odpowiednich działań, dzięki którym złagodzone zostaną uciążliwe objawy mu towarzyszące.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii – jak leczyć?

Nietrzymanie moczu po prostatektomii związane jest z uszkodzeniem fragmentu cewki moczowej – tzw. aparatu zwieraczowego – podczas zabiegu operacyjnego, w trakcie którego usuwany jest przerośnięty gruczoł krokowy. Do tego rodzaju powikłań niestety dochodzi stosunkowo często, zwłaszcza jeśli operacja dotyczy całkowitego usunięcia prostaty, czyli prostatektomii radykalnej. W zależności od stopnia uszkodzenia cewki moczowej, u pacjenta może dochodzić do mimowolnego upuszczania różnych ilości moczu. Ich zwiększenie najczęściej następuje na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego, a w skrajnych sytuacjach nawet podczas kichania lub kasłania. Na szczęście dzięki szybkiemu działaniu w znacznym stopniu można zredukować nietrzymanie moczu po prostatektomii. Największe efekty w tym zakresie pozwalają wypracować systematyczne ćwiczenia odpowiednich grup mięśni. Ich wdrożenie zawsze jednak powinno zostać skonsultowane z lekarzem, bowiem pobudzanie niewłaściwych mięśni nie tylko może nie zwalczyć objawów NTM, ale wręcz je dodatkowo spotęgować. W sytuacji, kiedy podjęcie ćwiczeń rehabilitacyjnych nie przynosi pożądanych rezultatów, konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego mającego na celu wszczepienie pacjentowi sztucznego zwieracza ceki moczowej. W trakcie walki z problemem NTM bardzo ważne jest także zachowanie jak najwyższego komfortu pacjenta, dlatego w tym czasie warto sięgać po specjalne wkładki dla mężczyzn (bezpłatne próbki produktu można otrzymać pod adresem https://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka).

Tekst partnera