Istnieją 3 style przywiązania, z czego 1 jest określany mianem bezpiecznego stylu przywiązania. Pozostałe to lękowy oraz uciekający. Najlepsze szanse na stworzenie zdrowego związku oraz nawiązanie satysfakcjonujących przyjaźni mają osoby z bezpiecznym stylem przywiązania.
Styl przywiązania zależy od relacji z matką
To, jaki jest nasz styl przywiązania, zależy od relacji z rodzicami, przy kluczową rolę odgrywa tutaj postawa matki. Jeśli ta reagowała na potrzeby dziecka, zawsze była do jego dyspozycji, dziecko mogło jej ufać i czuło się kochane, wówczas wykształca bezpieczny styl przywiązania. Czuje się godne miłości i wychodzi z założenia – jestem okej i ty też jesteś okej.
Bezpieczny styl przywiązania nie rozumie pozabezpiecznych stylów przywiązania
Osoby o bezpiecznym stylu przywiązania zazwyczaj wiążą się z osobami o bezpiecznym stylu przywiązania. Postawa osoby lękowej czy uciekającej jest dla nich tak kosmiczna oraz niezrozumiała, że szybko odpuszczają sobie dziwną znajomość. Nie lubią się bawić w odgadywanie intencji osoby, która zachowuje się irracjonalnie.
Równowaga między bliskością a autonomią
Bezpieczny styl przywiązania charakteryzuje się równowagą między bliskością a autonomią. Osoby, które go wykształciły, świetnie czują się w pojedynkę, gdy np. realizują swoją pasję lub pracują nad ważnym projektem. Czują się też dobrze w towarzystwie partnera, nie boją się odkrywać przed nim swoje myśli oraz uczucia, ponieważ nie męczy ich lęk przed odrzuceniem.
Osoby z bezpiecznym stylem przywiązania nie boją się zdrady
Osoby ze stylem lękowym są często zazdrosne, wykazują tendencję do ciągłego kontrolowania partnera. Tymczasem osoby o bezpiecznym stylu przywiązania nie boją się zdrady partnera, gdyż mają wysokie poczucie własnej wartości. Wychodzą z założenia, że jeśli on mnie zdradzi, to sam na tym straci. Ja znajdę sobie kogoś innego lub będę szczęśliwa, spotykając się z przyjaciółmi.
Osoby z bezpiecznym stylem przywiązania nie boją się utraty niezależności
Z kolei osoby o unikającym trybie przywiązania panicznie boją się bliskości. Gdy w związku dzieje się dobrze, uciekają pod swoją skorupę lub prowokują kłótnię. Osoby o stylu bezpiecznym tego nie rozumieją. One uważają, że posiadanie kochającego partnera to źródło szczęścia, dążą do tego i gdy osiągają cel, cieszą się nim. Nie mają wrażenia, że ich autonomia jest zagrożona, bowiem potrafią wyznaczać wyraźne granice.