dobrostan w związku
Zdjęcie autorstwa Leah Kelley z Pexels

Dobrostan w związku to pojęcie trudne do zdefiniowania, dla każdego z nas bowiem oznacza coś zupełnie innego. Mamy różną osobowość, do tego wykazujemy różne potrzeby z zakresu autonomii i bliskości. W naszym artykule podpowiadamy, od czego zależy dobrostan w związku.

Spis treści:

  1. Dobrostan w związku – dzielenie wspólnych pasji
  2. Zadowolenie ze związku a szczere rozmowy
  3. Szczęśliwy związek a akceptacja drugiej osoby
  4. Zmieniające się potrzeby w związku
  5. Chęć rozmowy gwarancją udanego związku
  6. Dlaczego bezpieczeństwo emocjonalne jest tak ważne?
  7. Udany związek za każdym razem może oznaczać co innego

Dobrostan w związku – dzielenie wspólnych pasji

Dla niektórych dobrostan w związku to dzielenie wspólnej pasji. Np. miłośnik wypraw górskich nie wyobraża sobie, że jego partnerka mogłaby nie przepadać za tą formą aktywności. Poszukuje kobiety, która wraz z nim będzie zdobywać kolejne szczyty i czerpać z tego satysfakcję. Jeśli spotkają się dwie osoby o podobnym podejściu do związku, postrzegające go jako współdzielenie pasji, to działanie może u nich zdominować rozmowy.  Nie ma w tym nic złego. Różne drogi prowadzą bowiem do osobistego szczęścia.

Zadowolenie ze związku a szczere rozmowy

W innym związku ważna będzie tolerancja dla mnie i moich emocji. Ktoś taki poszukuje partnera, który go zrozumie, zechce z nim porozmawiać i udzielić mu wsparcia. Nie chodzi o to, aby ukochana osoba zdejmowała z naszych barków wszelkie trudności i rozwiązywała za nas nasze problemy, ale o to, aby potrafiła nas wysłuchać. To niezwykła sztuka i wcale nie jest tak łatwo znaleźć kogoś, kto reprezentuje otwarte podejście i jest skory do rozmów.

Szczęśliwy związek a akceptacja drugiej osoby

Niektórzy oczekują tego, że partner będzie ich w pełni akceptował. Np. kobieta pragnie rozwijać się zawodowo. Nie zamierza mieć dzieci. Szuka zatem partnera, który zaakceptuje fakt, że ona często jeździ na szkolenia, aby podnosić swoje kompetencje i w ten sposób zwiększyć szanse na awans. Może także czerpać przyjemność z działalności charytatywnej. Jej partner musi ją akceptować taką, jaką jest, a nie kierować się stereotypowymi oczekiwaniami związanymi z rolą kobiety.

Zmieniające się potrzeby w związku

Warto pamiętać, że dobrostan w związku nie jest czymś danym nam raz na zawsze. Z czasem zmieniają się nasze potrzeby oraz sposób postrzegania zadowolenia z dotychczasowej relacji. Np. wcześniej odpowiadało mi to, że mój partner okazywał mi miłość poprzez działanie, np. naprawę mojego samochodu. Teraz jednak widzę, jak ważne są dla mnie rozmowy. Przez ich brak zniknęła bliskość. Partner jest dla mnie obcym człowiekiem, do którego właściwie nic nie czuję.

Chęć rozmowy gwarancją udanego związku

Dobrostan w związku zależy od tego, czy partner jest na nas otwarty. Czy możemy z nim szczerze porozmawiać o tym, co przeszkadza nam w dotychczasowej relacji. Na dobrostan w związku wpływa także fakt, czy druga osoba jest w stanie nadążyć za naszymi zmieniającymi się oczekiwaniami. To działa także w drugą stronę. My także musimy być otwarte na zmiany związane z tym, że czas ukształtował w naszym partnerze nowe potrzeby.  Jeśli w pewnym momencie tracimy chęć rozmowy, przestajemy dostrzegać drugiego człowieka, on zaczyna nam obojętnieć lub, co gorsza, tracimy do niego szacunek, to relacja jest skazana na porażkę.

Dlaczego bezpieczeństwo emocjonalne jest tak ważne?

Na dobrostan w związku korzystnie wpływa bezpieczeństwo emocjonalne. Jeśli obie strony mają swoich znajomych, z którymi spędzają czas bez drugiej połówki, to zaspokajają swoją potrzebę autonomii. Gorzej, gdy jeden z partnerów reprezentuje pozabezpieczny styl przywiązania. Chce nadmiernie kontrolować drugą stronę, boi się jej zdrady i odejścia. W rezultacie chodzi z nią na wszystkie spotkania, nie daje złapać oddechu, przez co partner czuje się osaczony i odchodzi, aby odzyskać wolność.

Udany związek za każdym razem może oznaczać co innego

Dobrostan w związku za każdym razem może oznaczać co innego. W jednym związku lubimy sprawować władzę, w drugim chętnie ją oddajemy partnerowi. Nie ma w tym nic złego. Umiejętność dostosowywania się do różnych okoliczności jest bardzo cenna.