Napój migdałowy
Zdjęcie autorstwa Marta Branco z Pexels

Mleko stanowi bogactwo składników odżywczych. Dostarcza naszemu organizmowi białko, tłuszcze, wapń oraz inne minerały. Zapewnia mocne i zdrowe kości. Ponadto stanowi bazę wielu posiłków, które są łatwe w przygotowaniu, w tym owsianki. Niestety, nie każdy może je pić. W ostatnich latach dużą popularność zyskały napoje roślinne. Niektórzy nazywają je mlekiem roślinnym, jednak takie nazewnictwo jest nieuprawnione, co szczegółowo objaśnimy w naszym artykule. Napój migdałowy ma dziś spore grono zwolenników. Co warto o nim wiedzieć?

Spis treści:

  1. Mleko migdałowe czy napój migdałowy?
  2. Jakie składniki odżywcze zawierają migdały?
  3. Czym charakteryzuje się napój migdałowy?
  4. Po czym rozpoznać napój migdałowy dobrej jakości?
  5. Napoje roślinne – alternatywa dla mleka

Mleko migdałowe czy napój migdałowy?

Mleko migdałowe, mleko ryżowe, mleko sojowe, mleko owsiane – często słyszymy, że ktoś z naszych znajomych je pije lub jakaś restauracja dodaje je do owsianki czy kawy. Tymczasem określenie mleko jest prawnie zarezerwowane dla produktów pochodzenia odzwierzęcego. Zgodnie z unijnymi regulacjami w tym zakresie mleko może być krowie, owcze lub kozie. Mleko roślinne to twór językowy, którym producenci napojów roślinnych nie mogą się posługiwać w świetle obowiązującego prawa. W związku z tym to, co spożywamy zamiast mleka, należy nazywać napojem migdałowym, sojowym, ryżowym czy owsianym.

Mleko migdałowe czy napój migdałowy

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Jakie składniki odżywcze zawierają migdały?

Napój migdałowy dobroczynnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Nic dziwnego, wszak powstaje na niezwykle zdrowej bazie. Migdały stanowią bogactwo składników odżywczych takich jak jednonienasycone kwasy tłuszczowe, białko (białka z migdałów zawiera aż 18 aminokwasów, nasze białka są zbudowane z 20 aminokwasów, to bardzo dobry wynik jak na produkt pochodzenia roślinnego). Ponadto dostarczają organizmowi błonnik, który usprawnia perystaltykę jelit oraz reguluje stężenie cukru oraz cholesterolu we krwi.  Migdały to jedyny produkt roślinny tak bogaty w fosfor. Ten ostatni znajdziemy również w mleku.

Czym charakteryzuje się napój migdałowy?

Napój migdałowy ma naturalnie słodki posmak, w związku z tym nie trzeba go dosładzać, choć niektórzy dodają do niego miód, syrop z agawy, ksylitol, stewię czy cukier trzcinowy. Ponadto charakteryzuje się on stosunkowo gęstą, kremową konsystencją. Pod względem wizualnym napój migdałowy jest najbardziej zbliżony do krowiego mleka.  Napój ryżowy czy sojowy ma dużą bardziej wodnistą konsystencję.

Po czym rozpoznać napój migdałowy dobrej jakości?

W sklepach możemy spotkać napoje migdałowe, które różnią się jakością. Znaczek, iż mamy do czynienia z produktem ekologicznym (tzw. ekoliść) informuje nas o tym, że migdały pochodzą z tradycyjnych upraw, wolnych od sztucznych nawozów, środków ochrony roślin itp. Nie oznacza to jednak, że napój migdałowy jest wolny od cukru. Należy dokładnie wczytać się w etykietę, aby upewnić się, że ten nie został dodany. Produkty ekologiczne są wolne od sztucznych nawozów, lecz niekoniecznie niskokaloryczne i mogą być spożywane przez diabetyków. Napój migdałowy można wyprodukować bez dodatku substancji słodzących. Czasem dodaje się do niego syrop z agawy, miód czy cukier trzcinowy. Nie wszystkie napoje migdałowe są ekologiczne, w niektórych możemy znaleźć sporo chemii także w postaci dodatków do żywności, które przedłużają trwałość wyrobu lub poprawiają jego smak, tudzież konsystencję.

Napoje roślinne

Zdjęcie autorstwa Trang Doan z Pexels

Napoje roślinne – alternatywa dla mleka

Choć mleko stanowi bogactwo składników odżywczych – pełnowartościowego białka, tłuszczów, wapnia oraz innych minerałów, to nie każdy może je spożywać. Przeszkodą często okazują się alergie i nietolerancje pokarmowe. Mleko zawiera laktozę, czyli cukier mleczny. Nie każdy posiada dostateczną ilość laktazy, enzymu rozkładającego laktozę do cukrów prostych, czyli glukozy i galaktozy. Ilość laktazy maleje też z naszym wiekiem. Enzym ten jest rzadko spotykany wśród Azjatów.  Nietolerancja laktozy zazwyczaj manifestuje się wzdęciami, wymiotami i biegunkami. Mleko zawiera również białko, kazeinę, które stanowi często spotykany alergen. Na szczęście napoje roślinne stanowią dla niego alternatywę. W napoju migdałowym nie znajdziemy laktozy czy kazeiny. Jest to jednak produkt o wysokiej wartości odżywczej, przy czym należy pamiętać, że nie dostarcza nam wszystkich niezbędnych aminokwasów. Napój migdałowy nadaje się jednak jako baza owsianki, dodatek do kawy czy deserów.