Psychologia to prężnie rozwijająca się dziedzina nauki, w której nieustannie pojawiają się nowe trendy. Jednym z nich jest terapia dialogu. XXI wiek to trudne czasy, na szczęście w walce z przeciwnościami losu możemy liczyć na fachowe wsparcie psychologa. Na czym polega terapia dialogu?
Spis treści.
- Terapia dialogu opiera się na otwartości na doświadczenia innych osób
- Chęć zrozumienia drugiego człowieka
- Terapia dialogu bazuje na empatii
- Poznanie motywów działania drugiego człowieka
Terapia dialogu opiera się na otwartości na doświadczenia innych osób
Terapia dialogu stanowi nowoczesne podejście do psychoterapii. Bazuje na otwartości na doświadczenia drugiego człowieka. Terapeuta nie może się ograniczać wyłącznie do suchych regułek, które przeczytał w podręcznikach do psychologii. Musi otworzyć się na prawdziwe życie, które nierzadko odbiega od teorii naukowych. Osoba, która świadczy usługi z zakresu terapii dialogu musi wykazać się ogromną tolerancją. Nie może bowiem dać po sobie poznać, że źle ocenia postępowanie pacjenta lub nie zgadza się z jego poglądami. Nawet jeśli te pozostają w opozycji do przekonań terapeuty, ten musi wnieść się ponad pewne podziały i wysłuchać drugiego człowieka. Kluczową rolę odgrywa tutaj również obiektywizm. Trzeba otworzyć się na zupełnie nowe perspektywy i sytuacje. Nie ma dwóch takich samych rodzin alkoholowych czy związków przemocowych.
Chęć zrozumienia drugiego człowieka
Terapia dialogu dąży do zrozumienia drugiego człowieka, jego problemów, radości i trosk. Dzięki szczerej chęci poznania drugiej osoby, można odkryć cenne informacje. Te mogą przynieść pożytek nie tylko samemu klientowi, ale też terapeucie i jego kolejnym podopiecznym. Terapeuta może dostrzec zjawiska, które odmienią jego pogląd na pewne kwestie lub nieco go poszerzą. Gdy mówimy o ofierze przemocy, która trwa przy swoim kacie, na usta ciśnie nam się termin współuzależnienie. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej sprawie, może się okazać, że ta osoba jest zbyt mocno uzależniona finansowo od sprawcy. Gdyby ktoś jej zaproponował pracę i dach nad głową, chętnie by uciekła.
Terapia dialogu bazuje na empatii
Empatia to podstawa, bez niej nie da się wczuć w położenie drugiego człowieka i zrozumieć jego perspektywy oraz motywów postępowania. Jeśli potrafimy współczuć drugiej osobie, uzmysłowić sobie, przez co przeszła, jej zachowanie nie będzie budziło w nas już takiego zaskoczenia. Np. koleżanka z pracy, która wydaje się mocno zalękniona, może uchodzić za dziwaczkę. Tymczasem jej postawą może stać trudne doświadczenie związane z przemocą domową.
Poznanie motywów działania drugiego człowieka
Jeśli lepiej poznamy historię drugiego człowieka, lepiej zrozumiemy też jego zachowanie. To, jak postępujemy i co myślimy w danej sytuacji, często jest mocno zakotwiczone w przeszłości. Np. boimy się wszystkiego, co nowe, bo w dzieciństwie nikt nie zapewnił nam poczucia bezpieczeństwa. Wszystko zależało od humorów ojca, który lubił sobie wypić. W dorosłym życiu szukamy stabilizacji i wszystko, co ją narusza, wydaje się niepożądane.