badanie ojcostwa
Pixabay

Każde dziecko dziedziczy zarówno po mamie, jak i po tacie. Kod DNA staje się jego niepowtarzalną wizytówką. Czasem także sprawdza się go, by wyjaśnić wątpliwości czy też znaleźć podstawę do roszczeń. Przede wszystkim ustalenie ojcostwa wykonuje się, gdy chce się ustalić, kto jest ojcem dziecka pozamałżeńskiego. Warto pamiętać, że sam termin rodzi bowiem szereg zobowiązań. Ojcostwo ma aspekt prawny ze wszystkim tego konsekwencjami. Z biologicznym ojcem dziecka tworzy się więź, która jest niezależna od zobowiązań prawnych. Badanie DNA w wielu przypadkach jest konieczne, gdy zachodzi podejrzenie, że ojcostwo prawne i ojcostwo biologicznie nie pokrywają się.

Kiedy potrzebne jest ustalenie ojcostwa?

Najczęściej ustalenie ojcostwa zachodzi poprzez uznanie dziecka poczętego, ale nienarodzonego. Zdarza się także, że tę drogę ustala sąd. Bywa, że ojciec jest przekonany, że to jego biologiczne dziecko, ale później okazuje się, że jednak nie. I wówczas można wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Obecnie badania dna można wykonać nawet wtedy, gdy dziecko jest już pełnoletnie, a także po śmierci dziecka. Natomiast powództwo o ustalenie ojcostwa matka i ojciec mogą wytoczyć do czasu uzyskania pełnoletniości. Później dziecko może samodzielnie chcieć ustalić prawdę. Poza tym może również tę drogę rozpocząć prokurator. Badanie pokrewieństwa wykonywanie przez laboratorium badawcze akredytowane to najczęściej wybierana metoda.

Jak wykonuje się badania ojcostwa?

Badanie ojcostwa można wykonać w trakcie ciąży. To dość powszechne. Oczywiście niemożliwe jest sądowe ustalenie ojcostwa przed urodzeniem dziecka. Testy na ojcostwo i badanie ojcostwa w ciąży są wykonywane poprzez pobranie krwi żylnej matki. Najczęściej jednak badania ojcostwa przeprowadza się poprzez specjalistyczne testy. Wychodzi się z założenia, że ojcostwo prawne powinno być powiązane z biologicznym. Cena badania jest zależna od referencyjności laboratorium, terminu badania, rodzaju badanego materiału i sposobu jego pobrania. Warto test wykonać przed podjęciem drogi przedprocesowej lub procesowej.

Zrób test na ojcostwo

Spośród metod badania ojcostwa obecnie najczęściej wykonuje się test dna. Wynika to z faktu, że w 99,999% potwierdza ojcostwo oraz w 100% je wyklucza. To najszybsza i najpewniejsza metoda. Test jest prosty i bezbolesny. Pobranie próbek może być wykonane w laboratorium – przeprowadza tego typu badania Diagnostyka. Poza tym można również przesłać je korespondencyjnie. Pacjent dostosowuje procedurę do swoich potrzeb i możliwości, a za każdym razem może liczyć na komfort i dyskrecję. Markery dna wykrywa się na podstawie różnych materiałów. Zaleca się pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą zestawu patyczków. To procedura intuicyjna i pacjent może ją wykonać samodzielnie. Poza tym do badania mogą być przesłane dowolne próbki z tak zwanymi mikrośladami. To przedmioty, na których mogło zostać pozostawione DNA – maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, szczotka czy grzebień oraz szereg innych rzeczy. Co istotne, w zakresie ustalania ojcostwa bada się próbki taty i dziecka. Mogą oni ujawnić swoje dane osobowe lub pozostać anonimowi. Inną sytuacją, jest zaprzeczenie ojcostwa. Dochodzi do niego wówczas, gdy mąż nie jest ojcem biologicznym dziecka, a według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest takie domniemanie. W wielu wypadkach takie rozwiązanie prawne uniemożliwia biologicznemu ojcu uznanie ojcostwa – a tym samym nadanie dziecku nazwiska i wykonywanie władzy rodzicielskiej. Akt urodzenia dziecka jednoznacznie wskazywać będzie męża lub byłego męża. Jedynym rozwiązaniem jest powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, które może wnieść matka, dziecko oraz mąż matki.