Kształtna i jędrna pupa to marzenie wielu kobiet. Czasami ćwiczenia fizyczne nie dają pożądanych efektów. Wtedy z pomocą przychodzi nowoczesna chirurgia plastyczna i zabieg plastyki pośladków.
Różne rodzaje zabiegów: Liposukcję pośladków można wykonać różnymi metodami: ultradźwiękową, strzykawkami lub metodą klasyczną, najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Zabiegowi mogą poddać się osoby, których skóra jest elastyczna i twarda. Jeśli wcześniej pacjentka gwałtownie schudła i zostały luźne fałdy skóry, w trakcie zabiegu lekarz usunie nadmiar skóry i dodatkowo odessie nadmiar tkanki tłuszczowej. Dzięki temu pośladki zostaną wymodelowane i uniesione.
Liposukcja ultradźwiękowa polega na rozbiciu tkanki tłuszczowej falami ultradźwiękowymi i wyssaniu nadmiaru tłuszczu za pomocą kaniuli. Metoda klasyczna jest najbardziej popularna i najczęściej wykonywana. Polega na pojedynczym lub wielokrotnych nacięciach w naturalnych zagięciach skóry. Przez nie chirurg umieszcza w ciele kaniulę, aby najpierw spulchnić i zmiękczyć a następnie odessać zbędny tłuszcz. Blizny po nacięciach będą niewidoczne, ponieważ mają one szerokość 2-4 mm. Podczas jednego zabiegu odsysa się zwykle 1-1.5 litra tłuszczu, maksymalnie do 3 litrów.
Liposukcja strzykawkowa wykorzystywana jest przede wszystkim przy mini-liposukcjach. Strzykawki wytwarzają podciśnienie, dzięki czemu tłuszcz zostaje zassany do ich środka. Często łączy się różne metody liposukcji, żeby uzyskać jak najlepszy efekt.
Przeciwwskazania, efekty
Wybór odpowiedniej metody zależy od własnych ustaleń z lekarzem prowadzącym zabieg. Operacja trwa zazwyczaj 2-3 godziny. Efekt końcowy zależy od bardzo wielu zmiennych – od umiejętności lekarza, właściwości ciała, skłonności do tycia w określonych miejscach. Wynik będzie widoczny na pewno przez jakiś czas po zabiegu, jeśli jednak razem z operacją nie połączy się później zmiany trybu życia, to problem powróci.
Zabiegowi liposukcji nie mogą poddać się osoby, które cierpią na nadczynność tarczycy, zaburzoną krzepliwość krwi czy żylaki. Również choroby układu krążenia i układu oddechowego będą wskazaniem do nieprzeprowadzania zabiegu, jak również cukrzyca, ropne infekcje skóry czy stany zapalne żył.
Co po operacji?
Liposukcja spowoduje natychmiastowy efekt, jednak przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu pacjent będzie cierpiał z powodu obrzęków i widocznych zasinień. Pierwszych kilka dni będzie wiązało się z bólem, trzeba będzie również bardzo ograniczyć swoją aktywność. Zasinienia powinny ustąpić po około 2 tygodniach, jednak obrzęki mogą występować nawet do 1-3 miesięcy po operacji.
Jak w przypadku każdej operacji, również i liposukcja niesie ze sobą ryzyko powikłań. Na szczęście występują one bardzo rzadko. Do najczęściej spotykanych zalicza się krwiaki i zakażenia. Każda taka sytuacja może skończyć się bolesnym, przedłużonym gojeniem i nieestetycznymi bliznami. Rzadko zdarzają się zatory płucne lub tłuszczowe. Jeśli pacjent będzie stosował się do pooperacyjnych zaleceń lekarza, powikłania nie powinny wystąpić.