Lęk przed brudem

Z pozoru normalni ludzie często skrywają w sobie fobię, która może zaskakiwać. Jedni boją się pająków, drudzy motyli, trzeci grzybów, a czwarci brudu. Czasem lęk przybiera stosunkowo łagodną postać i osoba nim dotknięta umie nad nim zapanować. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Lęk przed brudem to coraz częściej spotykana przypadłość. Z czego się bierze?

Czym manifestuje się strach przed brudem?

Strach przed brudem może mieć różne podłoże. Osoba dotknięta tą fobią może brzydzić dotykać się brudnych naczyń, worka ze śmieciami, szczotki do czyszczenia toalety. Może odczuwać też strach przed braniem prysznica, gdy inna osoba korzystała z niego przed nią. Taka osoba ma też problem z wymianą podpasek, gdyż brzydzi ją własna krew. Obrzydliwe wydaje się nawet wycieranie własnego nosa podczas kataru czy regularne irygacje jako technika leczenia zapalenia zatok. Takie osoby odczuwają ogromny strach przed brakiem papieru toaletowego, mydła czy worka na  śmieci. O takie drobiazgi potrafią wszczynać awantury, a nawet się popłakać.

Gdy lęk przed brudem niszczy relacje rodzinne

Lęk przed brudem może przyjmować bardzo absurdalną postać. Osoba nim dotknięta może czepiać się nawet członków własnej rodziny o to, że zapewne nie podcierają się dokładnie po skorzystaniu z toalety, a potem korzystają ze wspólnego brodzika, pozostawiając w nim nieczystości. Taka drażliwość może skutkować trudnością w budowaniu więzi z innymi ludźmi, a także prowadzić do niechętnego opuszczania stałego miejsca zamieszkania. Taka osoba brzydzi się bowiem łazienek w hotelach oraz w mieszkaniu innych ludzi, w tym swojego partnera.

Strach przed bakteriami

Lęk przed brudem może wynikać ze strachu przed bakteriami i wirusami. Taka osoba boi się, że zarazi się nimi, gdy korzysta ze wspólnej toalety.  Brzydzą ją też mikroorganizmy zamieszkujące brudny garnek etc.  Taki strach zazwyczaj nie bierze się znikąd. Może wynikać z wychowania w domu, gdzie wymagano od dzieci zachowania sterylnej czystości. Czasem zdarza się też, że rodzice za bardzo straszą swoje pociechy chorobotwórczymi mikroorganizmami i zabraniają im np. zabawy w piaskownicy.

Brudna bluzka w dzieciństwie a strach przed brudem

Czasem rodzice wymierzają swoim dzieciom bardzo surowe kary za to, że pobrudziły nową bluzkę. W rezultacie te boją się dotykać wszystkiego, co mogłoby je pobrudzić. Postrzegają się bowiem jako fajtłapy, które za chwilę na pewno coś zniszczą.

Leczenie fobii

Bardzo często strach przed brudem jest bardzo głęboko zakorzeniony. Niektóre osoby są w stanie powiązać go z konkretnym wydarzeniem z przeszłości. Np. zabawą na podwórku, która zakończyła się przewlekłą biegunką i wizytą w szpitalu.  Czasem jednak trudno wyodrębnić konkretne zdarzenie, które rzutuje na postawę danej osoby. Jej fobia może latami pozostawać nieuświadomiona. Jeśli ktoś z twoich bliskich panicznie boi się brudu i zarazków, utrudnia to jego codzienne funkcjonowanie oraz wpływa negatywnie na relację międzyludzkie, porozmawiaj z nim o psychoterapii. Specjalista pomoże takiemu człowiekowi dotrzeć do źródła problemu i go rozwiązać. W rezultacie taka osoba odzyska radość życia i spokój ducha.