Rozstępy to przykry problem estetyczny, z którym boryka się większość z nas. Właściwie każdemu zdarza się nagle przybrać na wadze, co jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się rozstępów. Można jednak zminimalizować ich widoczność.
Usuwanie czy zmniejszanie?
Niestety, dla większości ludzi nie ma dobrej wiadomości. Rozstępy im starsze, tym trudniejsze do usunięcia. Najlepiej jest im zapobiegać, niż leczyć. Jednak wiadomo, że jest to bardzo trudne – czasami rozstępy są właściwie nie do uniknięcia, np. podczas ciąży. To przede wszystkim kobiety skarżą się na to, jak wpływają one na ich wygląd. Rozstępy niestety mogą być czasami bardzo szerokie i bardzo widoczne. Jeśli zaś chcemy im zapobiegać, należałoby to uczynić w początkowej fazie ich powstania. Jest to niestety trudne, ponieważ i rozstępy są wtedy ciężkie do zauważenia. Mają co prawda odrobinę inną fakturę, niż okoliczna, niezmieniona jeszcze skóra, również ich kolor jest charakterystyczny – od czerwonego do czerwononiebieskiego. Jednak mało kto zwraca na nie wtedy uwagę. Tymczasem w momencie, gdy zaczną blednąć, będzie już za późno na skuteczne działanie. Kiedy rozstępy staną się jasne i rozpoznawalne dotykiem, można już tylko zmniejszać ich widoczność.
Może to zatem stanowić swego rodzaju wskazówkę dla osób, które nie mają rozstępów. Pojawiają się one najczęściej na tzw. oponce, biodrach, brzuchu i piersiach. To swoiste „pękanie” tkanek zewnętrznych spowodowane jest rozsadzaniem ich od środka przez zwiększającą się masę organizmu. Jeśli zatem nasza waga zaczyna intensywnie się zwiększać, rośnie również szansa na wykształcenie się rozstępów. Jeśli nie chcemy mieć ich do końca życia, trzeba uważnie obserwować ciało, żeby wyłapać rozstępy zanim przejdą w fazę zanikową.
Laserem w widoczność
Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, w zależności od fazy rozwoju rozstępów, mają szansę zupełnie je usunąć lub znacznie ograniczyć ich widoczność. Laser frakcyjny ma za zadanie pobudzić skórę do działania i wzmożonej regeneracji. Powoduje mikroskopijne uszkodzenia, które są jednak nieszkodliwe dla organizmu. Skóra otrzymuje w ten sposób impuls do odbudowy właśnie w tych miejscach, które tego potrzebują. Takimi miejscami bez wątpienia są właśnie rozstępy, w których nastąpiło uszkodzenie i znaczne osłabienie tkanek. Światło lasera fragmentarycznie podgrzewa tkanki, uszkadzając je. Nie powoduje to oparzenia, ale pobudza. Skóra przystępuje do naturalnej regeneracji.
Jedynie w początkowej fazie rozrostu rozstępów możemy mieć nadzieję, że zabieg zlikwiduje je całkowicie. Niestety, im później się za nie zabierzemy, tym słabszy będzie efekt. Rozstępy białe i głębokie ulegną wygładzeniu, zaś koloryt skóry poprawi się. Nie da się jednak usunąć ich całkowicie, choć większa liczba zabiegów (3-5) będzie każdorazowo polepszała wygląd skóry. Trzeba również pamiętać o odpowiednim postępowaniu pozabiegowym – zwłaszcza o zakazie ekspozycji na słońce. Może to spowodować niekorzystne zmiany kolorystyczne.
Zabieg laserowego usuwania rozstępów nie jest również dla wszystkich. Nie powinno się go wykonywać w czasie ciąży czy karmienia piersią. Przeciwwskazaniem są również infekcje skórne, branie leków powodujących światłoczułość, obniżona odporność organizmu i nowotwory skóry.