Nowoczesne technika wykorzystywana w optyce pozwala na uzyskanie doskonałego komfortu widzenia w każdej sytuacji i bezproblemowe korygowanie wad wzroku czy dolegliwości związanych z wiekiem, jak prezbiopia. Jakie są poszczególne rodzaje szkieł stosowanych współcześnie?
Szkła dla osób z prezbiopią
Prezbiopia, nazywana również starczowzrocznością, nie jest chorobą, ale dolegliwością związaną z wiekiem. Może dotknąć każdego po ukończeniu 40 roku życia, niezależnie od jego diety, stylu życia czy płci. Wraz z upływem lat, akomodacja oka przestaje być tak sprawna jak w młodości. Soczewka oka i jego mięśnie stają się sztywniejsze i mniej zdolne do przystosowywania wzroku do widzenia na różne odległości. Stąd bierze się tzw. syndrom krótkiej ręki. Nie widząc wyraźnie drobnego druku w książce, gazecie czy telefonie, zaczynamy odsuwać je od siebie trzymając w wyciągniętej ręce, która i tak ostatecznie okazuje się zbyt krótka. Okulary progresywne to rozwiązanie pozwalające zapobiegać takim problemom. Dzięki płynnemu przechodzeniu mocy, szkła progresywne umożliwiają wyraźne widzenie na odległość i w bezpośredniej bliskości. Soczewki progresywne nie mają bowiem jednakowej mocy na całej swojej powierzchni. Najmniejsza z nich, pozwalająca na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali znajduje się w górnej części szkieł, a największa – na dole – umożliwiając czytanie z bliska i dostosowując się do naturalnych ruchów oka. W środkowym obszarze soczewki znajduje się natomiast obszar pozwalający na widzenie przedmiotów i napisów znajdujących się w średniej odległości. Dzięki temu, wystarczy jedna para okularów, zamiast – jak dawniej – dwóch, aby odzyskać pełen komfort widzenia i nie czuć się zakłopotanym ciągłymi zmianami okularów.
Szkła do codziennego użytku w słoneczne dni
Dla osób, które na co dzień muszą używać okularów do korygowania widzenia, kłopotliwe stawały się również pogodne, słoneczne dni, kiedy ostre promienie światła uniemożliwiały wyraźne widzenie. To właśnie z myślą o nich powstały szkła Transitions Xtractive, będące soczewkami fotochromowymi, czyli zaciemniającymi się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Okulary fotochromowe wyposażone w tego typu soczewki są innowacyjne także pod względem zaciemniania się nie tylko na zewnątrz, ale również we wnętrzu samochodu. Szyby samochodowe nie przepuszczają bowiem promieni UVB, a więc tradycyjne okulary fotochromowe niewiele dawały wewnątrz auta. Szkła Transitions Xtractive ciemnieją jednak nie tylko pod wpływem promieni UVB, ale także światła widzialnego – doskonale sprawdzają się więc podczas jazdy.
Tekst sponsorowany