Problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą sporej części osób i stosunkowo od niedawna zaczęto więcej mówić o tego typu dolegliwościach. Coraz częściej w mediach społecznościowych natrafić można na wyznania poszczególnych celebrytów, aktorów, sportowców czy influencerów, którzy publicznie przyznają się, że korzystają z pomocy specjalistów. Dzięki temu pośród społeczeństwa wyraźnie wzrosła świadomość na temat powagi zdrowia psychicznego. Kiedy jednak udać się do psychiatry a kiedy do psychologa? I czym różnią się te dwie profesje?
Kiedy udać się na wizytę do psychiatry?
Na początku warto wyjaśnić czym różnią się te dwa zawody. Psycholog to osoba która posiada wykształcenie wyższe, kierunkowe – umożliwiające udzielanie świadczeń psychologicznych, diagnozowanie problemów oraz prowadzenie psychoterapii. Psychiatra to z kolei osoba, która ukończyła studia medyczne i odbyła specjalizację lekarską w tej dziedzinie.
Zatem psychiatra w przeciwieństwie do psychologa posiada uprawnienia do prowadzenia farmakoterapii czyli leczenia za pomocą środków farmakologicznych. Zatem kiedy iść do psychiatry? Symptomy, które powinny skłonić nas do szybkiej konsultacji z lekarzem specjalistą to m.in.:
- przewlekły lęk i niepokój,
- obsesyjne myśli, natłok myśli,
- apatia,
- poczucie braku sensu w życiu,
- długotrwałe uczucie zmęczenia,
- zaburzenia odżywiania tj. anoreksja, bulimia, ortoreksja,
- bezsenność,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,
- uczucie napięcia i długotrwały stres,
- unikanie kontaktów z otoczeniem,
- rezygnacja z życia towarzyskiego,
- myśli samobójcze.
Kiedy udać się na wizytę do psychologa?
Nie zawsze problemy psychiczne wymagają konsultacji z lekarzem psychiatrą. Problemy o mniejszym nasileniu, które nie uniemożliwiają nam codziennego funkcjonowanie warto omówić z psychologiem. Jeżeli zatem odczuwamy niepokój, trudno nam się uporać ze stresem jaki funduje nam codzienność lub często zauważamy u siebie obniżony nastrój bądź zmiany nastroju warto udać się na konsultację do psychologa. Pogorszenie jakości życia i długotrwałe uczucie przygnębienia, zaniedbane mogą prowadzić do depresji oraz innych chorób i zaburzeń psychicznych.
W momencie wystąpienia ww. symptomów warto wcześnie zareagować i udać się na konsultacje do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz przeanalizowaniu sytuacji pacjenta pomoże rozpocząć pracę nad konkretnym problemem lub proponuje wizytę u psychiatry.
W razie znacznego pogorszenia jakości życia, poczucia pustki i bezsensu nie należy zwlekać i warto niezwłocznie zgłosić się na konsultację do psychiatry, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Jest to bardzo ważne, aby osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne otrzymała pomoc jak najszybciej w postaci psychoterapii lub terapii farmakologicznej.