korki piłkarskie

Zaczynając uprawiać sport, nawet amatorsko, musisz brać pod uwagę ewentualne kontuzje. One dotykają nawet najlepszych i często nie są wynikiem niczyich złych intencji. W piłce nożnej mogą się zdarzyć po przypadkowym zderzeniu z innym graczem, po faulu, ale też wtedy, gdy po prostu źle postawisz stopę, biegnąc. W pewnym stopniu można uniknąć urazów.Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.

Zadbaj o dobre obuwie

Nawet jeżeli grasz w drużynie amatorskiej, przyda Ci się dobre wyposażenie. W zależności od tego, czy gracie na hali czy na orliku, wybierz dostosowane do warunków obuwie. Wyposaż się w naprawdę solidne halówki czy korki piłkarskie. To one bowiem wpłyną na Twoją zwrotność na hali, na to czy będziesz się na niej ślizgał i w jakim stopniu będziesz czuł piłkę. To bardzo ważne dla jakości Twojej gry, ale również dla zdrowia. Dobre halówki zapewnią Ci stabilność i świetną przyczepność do podłoża, dzięki czemu nawet przy dużej prędkości nie zrobisz sobie krzywdy.

Załóż ochraniacze piłkarskie

Halówki czy korki to oczywiście nie wszystko. Drugi element wyposażenia piłkarza, który powinien chronić go przed kontuzją, to oczywiście ochraniacze piłkarskie. Doskonale osłaniają nogi i pozwalają zmniejszyć siłę uderzeń. Dzięki temu produktowi w razie upadku czy zderzenia nie uszkodzisz sobie od razu kończyny. Ochraniacze wkłada się do specjalnego rękawa, który utrzymuje je na miejscu, dzięki czemu mogą skutecznie chronić Twoje golenie. Ty natomiast możesz skupić się na tym, co dzieje się wokół Ciebie na boisku.

Graj z mądrymi zawodnikami

Rozważnie dobieraj zawodników. Oczywiście, nie masz wpływu na zachowanie wszystkich graczy na boisku. Możesz jednak decydować, z jaką drużyną grasz. Jeśli zawodnicy z Twojego teamu, zamiast się wspierać na hali czy boisku, zapominają o wszelkich zasadach, lepiej poszukaj sobie bardziej rozsądnych kolegów. Nie chciałbyś nabawić się kontuzji przez graczy z własnej drużyny, a i takie sytuacje się zdarzają, na przykład, kiedy ktoś na kogoś wpadnie. Nie da się uniknąć wszystkich takich wypadków, ale dzięki temu, że będziesz miał w teamie osoby stosujące się do zasad fair play, na pewno zdarzeń grożących urazem będzie znacznie mniej.

Sam przestrzegaj zasad

Jeśli chcesz, aby mecz przebiegał zgodnie z duchem sportu i zasadami, sam też ich przestrzegaj. Piłka nożna to dość kontuzyjny sport, ale pamiętaj, że również od Ciebie zależy czy będziesz mógł grać podczas kolejnych meczów. Jeśli wprowadzisz nerwową atmosferę w drużynie, to może się odwrócić przeciwko Tobie. Staraj się postępować rozsądnie i nie stosuj nieczystych zagrań.

Wybierz dobre miejsce do gry

Nikt nie chce kontuzji, ale nieraz jej przyczyną może być nierówna nawierzchnia, na której gracie. Jeśli wybraliście boisko zewnętrzne, upewnij się, że jest w dobrym stanie. Czasami lepiej wynająć halę i mieć pewność, że Twoje halówki zapewnią Ci odpowiednią przyczepność zamiast męczyć się na starym boisku, wpadając co chwilę w dziury. Wtedy nawet najlepsze obuwie czy ochraniacze nie pomogą! Poszukajcie sobie ładnego orlika w okolicy albo poszukajcie hali. Obecnie raczej nie brakuje miejsc do gry w piłkę. Z pewnością znajdziesz je również w Twoim mieście.

Tekst partnera