Koniec związku zawsze postrzegamy jako osobistą porażkę. W końcu zamykamy pewien rozdział, który początkowo świetnie się zapowiadał. Niestety, po drodze coś poszło nie tak, przestaliśmy się dogadywać i podążać w tym samym kierunku. Jak ułatwić sobie rozstanie z partnerem, aby przysporzyło nam jak najmniej cierpienia? Czy jest to w ogóle możliwe?
Rozstanie z partnerem zawsze boli
Niezależnie od tego, czy jesteś stroną, która kończy związek, czy tą, na którą decyzja partnera spada jak grom z jasnego nieba, będziesz odczuwać ból. Wynika to z faktu, iż związek często trwa lata. W tym czasie wykonujemy razem wiele rutynowych czynności i przyzwyczajamy się do swojej obecności. W naszych mózgach powstają pewne połączenia. Jednak w miarę upływu czasu ulegają osłabieniu, zwłaszcza gdy staramy się jak najmniej myśleć o eks. W związku z tym zaleca się schowanie wspólnych zdjęć i pamiątek, unikanie śledzenia byłego na portalach społecznościowych i znalezienie sobie jakiegoś angażującego zajęcia. Może to być poświęcenie się pracy, która daje nam satysfakcję. Im mniej przywołujemy wspomnień z eks, tym szybciej one wyblakną, a my przestaniemy cierpieć i otworzymy się na nową relację.
Wcześniejsze zasygnalizowanie problemów w związku przygotowuje do rozstania
Osoba, która czuje, że związek zmierza w złym kierunku, powinna na ten temat porozmawiać ze swoim partnerem. Po pierwsze, wiele problemów można wspólnie rozwiązać i tym samym uniknąć rozstania. Po drugie, warto dać drugiej stronie szansę na oswojenie się z myślą o rozstaniu. Nie pozwólmy, aby nasz wybór zupełnie ją zaskoczył, bo w ten sposób przysporzymy jej tylko większego cierpienia.
Rozstanie z partnerem powoduje ból fizyczny
Naukowcy wykazali, iż podczas rozstania z partnerem zostają uruchomione obszary w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie bólu fizycznego. Co ciekawe, ulgę osobom cierpiącym przynoszą tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Aktywność fizyczna złagodzi ból po rozstaniu
Po rozstaniu warto zadbać o przypływ endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. Te wydzielają się w naszym organizmie w stosunkowo dużych ilościach wówczas, gdy uprawiamy sport. Ponadto aktywność fizyczna pozwala nam rozładować napięcie, które towarzyszy nam po rozstaniu.
Spotkanie z przyjaciółmi pomoże ci poprawić nastrój po rozstaniu
Rozstanie z partnerem bywa bolesne, ale nie pozwól, by zdominowało całe twoje dotychczasowe życie. Zamiast zamykać się w domu i płakać, popijając wino, lepiej wyjść z przyjaciółką na spacer i porozmawiać. Możesz się jej pożalić na swój los, to wprawdzie niczego nie zmieni, ale poczujesz wyraźną ulgę. Warto też podkreślić, iż inni ludzie pomagają nam przekierować myśli na zupełnie inne tory, przez co nie zawracamy sobie niepotrzebnie głowy problemami. Te stają się mniej przytłaczające.
Daj sobie prawo do smutku po rozstaniu
W kulturze zachodniej przyjęło się, że smutek jest złym uczuciem. W rezultacie tłumimy go w sobie, ale to niewłaściwe działanie. Gdy tak postępujemy, zwiększamy ryzyko rozwoju depresji. Lepiej dać sobie prawo do smutku, wypłakać się, a potem pójść pobiegać. Takie rozwiązanie pomoże nam szybciej powrócić do stanu psychicznej równowagi.