Jak poradzić sobie ze stalkerem

Ostatnio coraz więcej osób męczy się ze stalkerami. To, co kiedyś w powszechnym przekonaniu funkcjonowało  jako – jemu tak bardzo zależy, umów się z nim, dziś jest przestępstwem.  Jak poradzić sobie ze stalkerem?

Kim jest stalker?

Stalker, czyli osoba, która cię prześladuje, nachodzi, wydzwania, doprasza się o kontakt i uwagę pomimo twojego wyraźnego sprzeciwu, może cię spotkać w dowolnej sytuacji. Czasem jest to pracownik firmy kurierskiej, któremu wpadniesz w oko podczas odbierania przesyłek.  Kiedy indziej potencjalny pracodawca, który podczas rozmowy rekrutacyjnej dostał obsesji na twoim punkcie. Stalkera można też spotkać w ciągu dnia na ulicy ruchliwego, tętniącego życiem miasta.

Stalking to przestępstwo

Początkowo taka osoba wydaje się tylko natrętna. Naprzykrza się telefonami i wiadomościami, ale z czasem zaczynasz z jej strony odczuwać zagrożenie. Ona nie jest w pełni władz umysłowych, coś jest z nią nie tak i zaczyna posuwać się coraz dalej. Wystawać pod twoim domem lub pracą. Wypisywać do twoich znajomych, krytykować cię jako specjalistę w internecie etc.  Wszystko to można podciągnąć pod stalking i zgłosić na policji, aby ta podjęła stosowne kroki.

Podkładka dla sądu

Aby przygotować się na starcie sądowe ze stalkerem, musisz mieć podkładkę. Najlepiej będzie, jeśli napiszesz mu jasno i wyraźnie, że ma przestać do ciebie pisać i dzwonić, bo czujesz się nękana. Jeśli tego nie zrobi i nie uszanuje twojej woli, zgłosisz policji sprawę o stalking.  Zachowuj też wszystkie maile, SMS-y, wiadomości na Messengerze i Instagramie, nieodebrane połączenia. One także mogą stanowić dowód w sądzie.

Chroń swoją prywatność

Zadbaj też o to, aby w internecie nie było o tobie zbyt wielu informacji ani zdjęć w okolicach twojej pracy czy miejsca zamieszkania. Dopóki stalker nie zna twojego adresu, jesteś w miarę bezpieczna, bo nie może cię nachodzić. Poproś też znajomych, aby nikomu nie podawali twoich danych adresowych czy związanych z pracą.

Powiedz bliskim o stalkerze

Dobrze jest też o tym oryginalnym zachowaniu poinformować bliskich, aby widzieli, że istnieje facet, który cię nęka i którego się boisz. Opisz go jak najdokładniej, aby w przypadku twojego zniknięcia wiedzieli, co mają powiedzieć na policji. Bliscy zapewnią ci też wsparcie i ochronę. Może zaproponują podrzucenie pod dom po pracy lub odprowadzenie z kawiarni późnym wieczorem?

Unikaj samotnych powrotów po zmroku

Pamiętaj, aby samej nie wracać po zmroku i zwracać uwagi, czy ktoś cię nie obserwuje, nie idzie za tobą etc. Sprawę należy jak najszybciej zgłosić policji. Nie daj sobie wmówić, że ciągłe wypisywanie wbrew twojej woli jest oryginalnym sposobem wyrażania miłości. To zwykłe przestępstwo, które rodzi poczucie zagrożenia.

Nie wdawaj się w dyskusje ze stalkerem

Nigdy nie wchodź ze stalkerem w dyskusje, bo tylko mocniej się na ciebie nakręci i nie da ci spokoju. Poza tym podważy to twoją wiarygodność w sądzie. Najlepiej będzie zablokować jego numer oraz wiadomości w mediach społecznościowych.