Psychologia

Jak ludzie próbują zakończyć związek?

Jak ludzie próbują zakończyć związek

Radu Florin z pexels

Mogłoby się wydawać, że zakończenie związku opiera się na szczerej rozmowie i jasnych komunikatach. Każdy ma prawo odejść, gdy czuje, że relacja go nie rozwija i nie przynosi mu satysfakcji. Dorośli ludzie na pewne tematy potrafią rozmawiać wprost. Wydaje się to oczywiste zwłaszcza w bliskich relacjach, które kiedyś sporo znaczyły. Jak ludzie próbują zakończyć związek, gdy brakuje im odwagi na szczerą rozmowę?

Spis treści:

  1. Jak ludzie próbują zakończyć związek? Przestają odpowiadać na wiadomości
  2. Unikają wspólnych spotkań
  3. Celowo ranią partnera
  4. Wybierają emocjonalne wycofanie
  5. Zle traktują partnera

Jak ludzie próbują zakończyć związek? Przestają odpowiadać na wiadomości

Choć takie zachowanie może wydawać się infantylne i mało dojrzałe, cieszy się dużą popularnością wśród dorosłych ludzi. Wiele osób zgłasza się na psychoterapię, aby dojść do siebie po tym, jak partner nagle zniknął z ich życia. Po prostu pewnego dnia przestał odbierać telefony, odpowiadać na SMS-y, można by uznać, że zapadł się pod ziemię lub stało mu się coś złego, gdyby nie chodził normalnie do pracy. Nie każdy potrafi podziękować za wspólnie spędzony czas i poinformować o swojej decyzji. Niektórzy ludzie wybierają strategie unikowe, czyli uciekają przed kontaktem z partnerem.

Unikają wspólnych spotkań

Rozważając zagadnienie, jak ludzie próbują zakończyć związek, nie należy zapominać o tych, którzy unikają wspólnych spotkań. Jednego dnia są chorzy, drugiego zapracowani, a trzeciego muszą pilnie odwieźć psa do weterynarza. Wszystko to wymówki obliczone na to, że partner się domyśli, o co im chodzi i sam zakończy relację. Im bowiem brakuje odwagi, aby szczerze porozmawiać i przedstawić swoje stanowisko.

Celowo ranią partnera

Choć może wydawać się to okrutne i głęboko niesprawiedliwe, to niektórzy ludzie celowo ranią partnera, aby go do siebie zniechęcić. Nagle wytykają mu różnego rodzaju niedoskonałości – krzywy nos,  nieprzyjemny zapach z ust, małą zaradność życiową. W ten sposób próbują też przekonać siebie do tego, że podjęli słuszną decyzję. Jednocześnie liczą na to, że partner poczuje się zraniony bolesnymi ocenami i sam zakończy związek, zdejmując z ich barków tę odpowiedzialność.

Wybierają emocjonalne wycofanie

Zdarza się, że związek oficjalnie trwa, lecz nie ma w nim miejsca na prawdziwą bliskość. Jedna ze stron wybiera emocjonalne wycofanie. Nie uwzględnia partnera w swoich planach na przyszłość, unika wspólnych rytuałów i ucieka w pracę, aby spędzać z nim jak najmniej czasu. To bierna forma agresji w związku. Teoretycznie wycofany emocjonalnie partner nie robi nic złego, w rzeczywistości jednak boleśnie rani ukochaną osobę.

Zle traktują partnera

Niekiedy ludzie nie potrafią zakończyć związku w dojrzały sposób. Uciekają w zdrady i wcale się z tym nie kryją. Chcą, aby partner ich nakrył, wówczas sam odejdzie i problem się rozwiąże. To jednak niezwykle okrutna postawa, bowiem zwiększa cierpienie partnera. Choć zakończenie związku nie jest łatwe, to dużo mniej boli, gdy przebiega w sposób cywilizowany i oparty na wzajemnym szacunku.

Dodaj komentarz