Zdrowie

Fizjoterapia – zbawienny dotyk

Fizjoterapia

„Człowiekiem jestem, nic co ludzkie nie jest mi obce”, to słowa rzymskiego komediopisarza Terencjusza. Nie będziemy jednak żartować, bo sprawa jest arcyważna i dotyczy nas wszystkich, a konkretnie naszego zdrowia. Jak prawidłowo zadbać o siebie? Jak przygotować się do aktywności fizycznej?

Na początku każdego roku siłownie pękają w szwach, a regularni biegacze na swoich ścieżkach spotykają masę nowych twarzy. To dobrze! Jest postanowienie, jest motywacja, a więc do dzieła. Wkładamy buty sportowe i wyruszamy w pierwszy bieg albo pakujemy torbę i suniemy na siłownie wycisnąć z siebie siódme poty. Zapał sprawia, że niektórzy odwiedzą fitness klub więcej niż raz, co jest i tak dobrym wynikiem. W tym wypadku nie sama motywacja jest najważniejsza. Owszem bez niej najczęściej trudno cokolwiek zrobić. Jednak nieumiejętne przygotowanie się do aktywności może przysporzyć nam kłopotów. Zobaczmy jak ich uniknąć oraz jak się odpowiednio przyszykować.

Fizjoterapeuci z Bielsko-Białej radzą

Poproszono fizjoterapeutów z Bielsko-Białej o poradę dotyczącą rozpoczęcia lub wznowienia aktywności fizycznej, a także poruszono temat rehabilitacji. Ta ostatnia kwestia omówiona zostanie w dalszej części artykułu. Skupmy się na powrocie do sportu po dłuższej przerwie lub rozpoczęciu przygody ze sportem. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że podejmujemy decyzję o tym, iż od dzisiaj zaczynami np. biegać. Robiliśmy to do tej pory w pewnych odstępach czasu, z różną częstotliwością, ale w miarę regularnie. Kontuzja kolana, która powstała podczas przygotowań do półmaratonu skutecznie wykluczyła nas z biegania na dziewięć miesięcy. Co teraz?

Po przerwie zwykle wyciągamy buty z szafy, ubieramy się wygodnie i ruszamy w trasę. Powtarzamy czynność regularnie, nie przeciążamy się, bo biegamy tylko dla przyjemności. Nie w głowie nam maratony, ale pomimo tego po jakimś czasie odzywa się nasze kolano. Na własną rękę podejmujemy się „leczenia”, stosując maści, ściągacze czy stabilizatory. STOP! Tutaj powinna zapalić się lampka z napisem, idź do specjalisty. Warto dowiedzieć się czym taka sytuacja może być spowodowana, jakie badania powinno się przeprowadzić, czy to w ogóle może być coś poważnego?

Takie pytania najlepiej zadać sobie odpowiednio wcześniej, aby uniknąć dolegliwości lub ich pogłębiania. Fizjoterapeuta Bielsko przeprowadzając fachowy wywiad, pomoże nam w zapobieganiu kontuzji i podpowie jak unikać nieprawidłowych zachowań. Specjalista dobierze zakres ćwiczeń i aktywności, które będą wspierały tężyznę fizyczną, ale nie będą zbytnio eksploatowały narażonego na obrażenia miejsca.

Rehabilitacja Bielsko-Biała

Rehabilitacja to proces powrotu do zdrowia. Dla jednych krótszy, dla innych dłuższy, czasami bolesny, wymagający naszego samozaparcia, ale zdecydowanie potrzebny w drodze do pełni sprawności. Różnego rodzaju urazy powstałe na skutek wypadku lub wielu czynników, o których nie myślimy na co dzień, potrafią bardzo doskwierać. Pomoc specjalistów jest w tym wypadku niezbędna. To fizjoterapeuta układa plan pracy z pacjentem, a także wybiera ćwiczenia, które przynieść mają oczekiwane rezultaty. Nie zawsze odbywa się to w tempie, który chcielibyśmy, ale wszystko uzależnione jest od rodzaju i skali dolegliwości.

Nie tylko wypadki czy kontuzje są wskazówką do rozpoczęcia rehabilitacji. Ćwiczenia oraz zabiegi wykonuje się także dla wielu mniejszych dolegliwości, które wprowadzają dyskomfort w życiu codziennym. Przykładem może być osoba, która głównie w pracy siedzi, w samochodzie również, a po powrocie do domu odpoczywa, siedząc przed telewizorem lub komputerem. Powoduje to duże obciążenia dla kręgosłupa, który jest nieustannie spięty. Z czasem zaczynają pojawiać się przelotne bóle w różnych miejscach, aż w końcu lądujemy u specjalisty z poważnym problemem.

Dlaczego tego nie uniknąć? Wystarczy odpowiednio wcześniej zgłosić się do fizjoterapeuty, który oceni sylwetkę, sprawdzi napięcie mięśni i postawi diagnozę. Profilaktyka w tym wypadku to podstawa dobrego zdrowego i samopoczucia. To także zaufanie do swojego ciała i możliwość polegania na nim każdego dnia, nawet do późnej starości. Specjalistów ze wschodu kraju można znaleźć po frazie rehabilitacja Bielsko-Biała lub na https://fizjomed.pro/bielsko-biala/.

Aktywność fizyczna jest bardzo dobra, o ile odpowiednio przygotujemy się do wysiłku. Wszelkie zaszłe kontuzje czy dolegliwości związane z ciałem warto skonsultować z fachowcami. Rozmowa ze specjalistą jest również wskazana przed rozpoczęciem uprawiania jakiegokolwiek sportu. Może nas to ochronić przed kontuzjami, które później skutecznie zniechęcają nas do powrotu do sportu. Wracając do początkowego cytatu, dajmy sobie szanse na poznanie siebie. Niech nasze ciało w końcu nie będzie dla nas obce.

Dodaj komentarz