Etyczna moda to temat, który budzi ogromne kontrowersje. Z jednej strony mamy zwolenników odpowiedzialnych decyzji zakupowych, którzy pragną sięgać po ubrania wysokiej jakości i korzystać z nich przez długie lata. Z drugiej musimy uwzględnić postulaty osób ceniących różnorodność oraz tych, których nie stać na odzież z wysokiej półki cenowej. Jak pogodzić różne oczekiwania i potrzeby?
Spis treści:
- Etyczna moda jako odpowiedź na zanieczyszczenie środowiska
- Nieużywane ubrania w naszych szafach
- Fast fashion napędza konsumpcjonizm
- Dlaczego ślepa pogoń za modą jest niemoralna?
- Moda na second hand – czy poprawi się do stanu jakości środowiska?
- Zrównoważona moda to bezpieczne ubrania dobrej jakości
- Jak selekcjonować najgorętsze trendy?
Etyczna moda jako odpowiedź na zanieczyszczenie środowiska
Etyczna moda to temat, który zrodził się wraz z rozpoczęciem dyskusji nt. zanieczyszczeń generowanych przez przemysł tekstylny. Firmy odzieżowe każdego roku produkują kilkadziesiąt miliardów nowych ubrań. 20% z nich nie zostaje sprzedanych. Część firm chowa je w magazynach i wypuszcza ponownie za kilka lat jako nowości. Niektóre odsprzedają końcówki kolekcji do second handów czy outletów. Nie brakuje też firm poddających niesprzedaną odzież recyklingowi. Niestety, część koncernów modowych utylizuje niesprzedane ubrania.
Nieużywane ubrania w naszych szafach
Toniemy w ubraniach. Nawet Rosjanie i Szwedzi, którzy w największym stopniu wykorzystują potencjał swojej garderoby, robią to w niecałych 50%. Więcej rzeczy nie używają, niż sięgają po nie przynajmniej raz w roku. Belgowie i Amerykanie wypadają najgorzej pod tym względem. Nie najlepiej prezentują się też Brytyjczycy. Polacy klasyfikują się pośrodku stawki. Wykorzystujemy zaledwie 1/3 swojej garderoby, ale to i tak dużo lepszy wynik od Amerykanów czy Belgów.
Fast fashion napędza konsumpcjonizm
Zapewne zauważyłaś, że trendy lansowane przed domy mody i sieciówki bardzo szybko się zmieniają. W rezultacie nie możemy zbyt długo się nacieszyć piękną sukienką, ponieważ za chwilę staje się passe. Jej noszenie uchodzi za nieznajomość najnowszych trendów. Wszystko to napędza konsumpcjonizm, który z kolei przekłada się na wzrost zanieczyszczenia środowiska. Etyczna moda stanowi przeciwieństwo fast fashion. Stawia na ubrania ponadczasowe, które charakteryzują się wysoką jakością. Sieciówki często szyją odzież na masową skalę, przez co jej sposób wykonania pozostawia wiele do życzenia. Krzywo odszyty dekolt, rękawy, które podnoszą się przy wykonywaniu jakichkolwiek ruchów etc. Takie buble często nie znajdują nabywców, przez co trafiają na śmietnik. Do ich produkcji także zostały wykorzystane ogromne ilości wody oraz chemikaliów, które wraz z nieoczyszczonymi ściekami trafiły do chińskich czy indyjskich zbiorników wodnych.
Dlaczego ślepa pogoń za modą jest niemoralna?
Etyczna moda zwraca uwagę, że zużywanie wody na produkcję ubrań, których mamy przecież pełno w swoich szafach, jest niemoralne. W wielu miejscach na świecie brakuje tego naturalnego surowca. Ludzie cierpią z powodu braku wody, podczas gdy w innym rejonie świata marnuje się ją po to, aby wyprodukować mnóstwo ubrań kiepskiej jakości, które posłużą nam góra przez jeden sezon.
Moda na second hand – czy poprawi się do stanu jakości środowiska?
Moda na second hand stanowi odpowiedź na fast fashion. Nie musimy cały czas nosić tych samych ubrań i skazywać się na nudę. Ba, możemy wciąż robić zakupy w sieciówkach. Warto jednak sobie to wszystko przemyśleć. Jeśli coś w dobrym stanie możemy kupić w lumpeksie, płacąc 5 złotych, to nie ma sensu zamawiać tego ze strony sklepu internetowego za 200 złotych. Zyskujemy na tym zarówno my, konsumenci, wydając mniej na zakupy, jak również środowisko, do którego nie trafiają niechciane ubrania. Jeśli nie umiesz czegoś znaleźć w second handzie, brakuje tam rzeczy w twoim rozmiarze, coś bardzo ci się spodobało w sieciówce i wiesz, że będziesz to nosić, kup nowe ubranie. To nic złego. Nie chodzi o to, aby napiętnować zwykłych konsumentów za to, że robią zakupy w galeriach handlowych, wszystko jest dla ludzi. Etyczna moda bardziej chciałaby zaapelować o racjonalne podejście do szefów wielkich koncernów odzieżowych.
Zrównoważona moda to bezpieczne ubrania dobrej jakości
Czyż nie wszystkim żyłoby się lepiej, gdyby sieciówki oferowały ubrania dobrej jakości, dobrze uszyte, wolne od chemikaliów, w tym toksyn o działaniu rakotwórczym? Nawet jeśli musielibyśmy jednorazowo zapłacić za sukienkę 350 zł, to nosilibyśmy ją przez długie lata. Ubrania i tak się zużywają, więc pracy dla firm odzieżowych nie zabraknie.
Jak selekcjonować najgorętsze trendy?
Warto też pamiętać o tym, że ślepa pogoń za modą nie przyczynia się do niczego dobrego. Czy naprawdę musisz już pozbyć się marynarki, bo nie ma mocno zarysowanych ramion, które obecnie wpisują się w najgorętsze trendy? Może jest wygodna, ładna, w dobrym stanie i na dodatek lepiej pasuje do twojej sylwetki niż ta z podkreślonymi ramionami. Czasem nie warto ulegać trendom, ponieważ te nie są dopasowane do nas i naszych potrzeb. Wybierajmy dla siebie to, co najlepsze. Zawsze możemy też nieużywane rzeczy odsprzedać albo oddać, zamiast wyrzucać je na śmietnik.