Psychologia

Efekt zombie – czym jest?

Efekt zombie

W psychologii coraz częściej mówi się o efekcie zombie. Czym on jest? Kiedy mamy z nim do czynienia? Jak poradzić sobie, gdy same natkniemy się na efekt zombie w swoim życiu?

Czym jest efekt zombie?

Efekt zombie to zjawisko bardzo złożone, czasem spotykamy się z mężczyzną, wszystko układa się idealnie, zaczynamy snuć wspólne plany na przyszłość, po czym on znika z naszego życia. Nie chodzi o to, że policja poszukuje go jako osoby zaginionej, tylko o to, że on nagle i bez słowa wycofuje się z relacji. Jednak po kilku latach nagle odzywa się lub zaczyna lajkować nam zdjęcia w mediach społecznościowych. Dlaczego tak postępuje? Jak poradzić sobie, gdy taki człowiek pojawi się też w naszym życiu?

Dlaczego on nagle znika?

Rzeczą normalną jest, że nie każdy każdemu przypadnie do gustu. Po pierwszej czy drugiej randce każdy ma prawo wycofać się i urwać kontakt. Gorzej, gdy relacja wchodzi na wyższy poziom, teoretycznie świetnie się dogadujemy, a tymczasem on nagle milknie.  Takie zachowanie nie jest normalne. Dorośli ludzie podejmują rozmowy, nawet jeśli te nie są łatwe, aby wyjaśnić sobie pewne rzeczy.

Przedmiotowe traktowanie kobiet

Dlaczego mężczyźni nagle odzywają się? Skąd bierze się efekt zombie? Przyczyn może być wiele. Często jest tak, że facet spotyka się równolegle z kilkoma kobietami, nagle stwierdza, że inna odpowiada mu bardziej niż druga. Tę drugą olewa, a z pierwszą się wiąże. Po pewnym czasie jednak związek się kończy, a on odnawia kontakt z tą drugą, aby mieć seks bez zobowiązań.

Rasowy uwodziciel wykonujący zadanie

Efekt zombie może pojawić się także u rasowych uwodzicieli. Gdy uczą się oni pewnych technik w szkole uwodzenia, mają za zadanie uwieść piękną kobietę i ją porzucić. Z czasem mogą jednak za nią zatęsknić i dlatego się odzywają.

Efekt zombie a strach przed bliskością

Efekt zombie to często też problem zaburzonych osób. Tacy ludzie boją się bliskości. Gdy robi się poważnie, uciekają. Niewykluczone też, że taki mężczyzna ma schizofrenię lub leczy się psychiatrycznie na inną chorobę.

Nie odnawiaj kontaktu z mężczyzną, który nagle się odezwał

Niezależnie od tego, jaka motywacja stoi za efektem zombie, takich mężczyzn należy się wystrzegać. Są toksyczni, mogą nas ponownie zranić. Ledwo uporałyśmy się z ich zniknięciem, a oni znowu mącą nam w głowach. Przypominają o sobie, by potem znowu porzucić i nas zranić. Gdy on nagle odchodzi, ty zadajesz sobie pytanie – co zrobiłam nie tak. Nic nie zrobiłaś, bo problem tkwi w nim, a nie w tobie. On lekko traktuje relacje damsko-męskie albo cierpi na zaburzenia emocjonalne. Dlatego daj sobie z nim spokój. Nie umawiaj się na żadne spotkanie, nie wchodź po raz drugi do tej samej rzeki. Niektóre kobiety same się oszukują i mówią, że umówiły się z nim tylko z ciekawości, a tymczasem pragną jego powrotu. Jednak to nie jest właściwy facet. Warto to sobie uświadomić i lepiej trzymać się od takiego zombiaka z daleka.

Dodaj komentarz