Dyskopatia

W dzisiejszym świecie niezwykle popularne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Jego przykładem może być np. specjalna dieta, siłownia, bieganie i cały szereg tym podobnych aktywności. Niestety, nie każdy z nas pamięta, by przy okazji dbać o jedną z najważniejszych części ciała – kręgosłup.

Ten sam świat, który propaguje dziś zdrowy tryb życia, sprzyja zarazem zachowaniom negatywnie wpływającym na nasz kręgosłup. Długie godziny spędzane przed komputerem, za kierownicą lub za biurkiem (bez względu na to, czy w ten sposób pracujemy, czy relaksujemy się) – tylko niektóre z listy najczęstszych grzeszków, jakie wobec niego popełniamy. Łatwo przyzwyczajamy się do takiego stanu rzeczy i często całymi latami zaniedbujemy nasz kręgosłup. W niedalekiej przyszłości może to poskutkować wystąpieniem dyskopatii. Niestety, z roku na rok coraz bardziej zauważalny staje się wzrost częstości jej występowania.

Nie tylko kręgi – czyli dwa słowa o dyskach

Zanim przyjrzymy się samej dyskopatii, spróbujmy zrozumieć budowę i działanie ludzkiego kręgosłupa. Składa się on z 33 (u niektórych osób 34) kręgów tworzących kanał, przez który przebiega rdzeń kręgowy – jedna z najważniejszych struktur w całym naszym organizmie.  Jej uszkodzenie niesie ze sobą bardzo poważne i nieodwracalne skutki, m.in.: utratę kontroli nad mięśniami zwieraczami, paraliż kończyn i całego ciała poniżej miejsca urazu, a nawet śmierć.

Właśnie dlatego jedną z funkcji, które pełni kręgosłup, jest ochrona rdzenia kręgowego. Kolejno ułożone kręgi sprawdzają się w tej roli bardzo dobrze. Jednak gdyby leżały one bezpośrednio na sobie – kość na kości – byłoby to dla nas bardzo bolesne i uniemożliwiałoby swobodne poruszanie się. Dlatego pomiędzy poszczególnymi kręgami znajdują się tzw. krążki międzykręgowe (popularnie zwane dyskami) – okrągłe struktury zbudowane głównie z tkanki chrzęstnej. Amortyzują one ruchy kręgosłupa, dzięki czemu bez przeszkód chodzimy, siadamy, schylamy się itd.


Czym jest dyskopatia?

Niestety, z czasem mogą pojawić się przeszkody. Jedną z najczęstszych jest właśnie dyskopatia, która polega na deformacji krążka międzykręgowego. Jej przyczynami, oprócz wspomnianego już na początku niezdrowego trybu życia, mogą być urazy okolicy kręgosłupa, przeciążenia, a także zaawansowany wiek, który sprzyja zmianom degeneracyjnym. Najczęstszymi objawami są bóle pleców (mogące promieniować do krocza), zaburzenia czucia oraz osłabienie mięśni unerwianych przez nerw uciśnięty zdeformowanym dyskiem.

Jak leczyć dyskopatię?


Na szczęście dyskopatie można z powodzeniem leczyć. Podstawą jest rehabilitacja – jeśli zmiany nie są bardzo nasilone, w zupełności wystarcza praca z fizjoterapeutą. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się operacja wycięcia dysku (tzw. discektomia), w trakcie której usztywnia się operowany krążek lub wstawia protezę.
Jednym z lekarzy wykonujących takie zabiegi jest neurochirurg Paweł Lis z Form Grupa Lekarska https://formgl.pl/ kliniki ortopedii i neurochirurgii w Warszawie.