Psychologia

Dlaczego nie należy pozwalać mężczyznom na seksualne żarty?

Dlaczego nie należy pozwalać mężczyznom na seksualne żarty

Oficjalnie zgłaszamy tylko niektóre najcięższe przypadki molestowania seksualnego. Tymczasem organizacje pozarządowe szacują, że nawet 90% kobiet doświadczyło raz w życiu takiego aktu. Nikt bowiem nie zgłasza na policję wulgarnych tekstów, które padają z ust mężczyzn. Dlaczego nie należy pozwalać mężczyznom na seksualne żarty?

Nie pozwalaj na seksualne żarty pod swoim adresem

Seksualne żarty słyszy wiele z nas. Jednak nie każda kobieta sobie na nie pozwala. Paradoksalnie panie, które stawiają jasne granice i pokazują, że nie życzą sobie takich wulgarnych tekstów, traktowane są z najwyższym szacunkiem.

Strach przed byciem sztywniarą

Wiele z nas przed reakcją powstrzymuje strach, że zostaniemy odebrane jako sztywne, zapatrzone w siebie, nieposiadające do siebie dystansu i pozbawione poczucia humoru. Zapominamy, że przede wszystkim powinnyśmy walczyć o szacunek. Jeśli jakiś wulgarny koleś uzna nas za sztywniarę, to co obchodzi nas jego zdanie? Jego prostackie zachowania warto od razu zwalczać, ponieważ z czasem będzie sobie pozwalał na więcej.

Nie pozwól na przedmiotowe traktowanie

Pozwalając na seksualne żarty pod swoim adresem, sporo ryzykujemy. Po pierwsze, możemy z czasem załamać się psychicznie, gdy takich erotycznych żarcików uzbiera się za dużo, a my będziemy miały dość przedmiotowego traktowania. Po drugie, jeśli nie zareagujesz jasno, on będzie pozwalał sobie na więcej. Z czasem ohydne żarciki mogą się przerodzić w plotki na twój temat, że jesteś łatwa, skoro takie dowcipy ci się podobają. Po trzecie, seksualne teksty mogą z czasem przerodzić się w coś więcej, niechciany pocałunek, próbę gwałtu.

Mężczyźni testują twoje granice

Nie bój się powiedzieć wprost, gdy masz dość takich seksualnych dowcipów. Najlepiej, gdy wyraźnie zaznaczysz, że nie życzysz sobie tego typu tekstów. Dla ciebie są ohydne i niedopuszczalne. Możesz też spróbować się odgryźć facetowi, ale takie słowne potyczki mogą z kolei wyzwolić w nim potrzebę postawienia na swoim i jeszcze większą eskalację niechcianego zachowania.

Granicę stawiaj wszędzie – kolegom z pracy, znajomym, sąsiadom oraz partnerom swoich przyjaciółek. Zdziwisz się, jak wielki szacunek zyskasz w oczach większości z nich.  Faceci bardzo często testują nas, na jak wiele mogą sobie pozwolić z ohydnymi tekstami.  Jeśli nie reagujesz, to następnym razem słyszysz jeszcze gorszy seksualny dowcip.

Dodaj komentarz