Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego, który rozprzestrzenia się do przedramienia i nadgarstka. Wskazuje na niego także obrzęk, osłabienie siły mięśniowej ręki oraz ocieplenie okolicy łokcia. Podejrzenie zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej musi jednak zostać potwierdzone stosownymi badaniami, dopiero wtedy można włączyć leczenie. Jak wygląda diagnostyka łokcia tenisisty? Co pomoże zwalczyć towarzyszący mu ból i inne dolegliwości? Podpowiadamy!
Co to jest łokieć tenisisty?
Łokciem tenisisty określa się entezopatię, czyli zmianę chorobową o podłożu zwyrodnieniowo-zapanym występującą w obrębie przyczepów ścięgien mięśni. Charakteryzuje się ona bólem w okolicy stawu łokciowego, promieniującym wzdłuż przedramienia aż do nadgarstka. Na początkowym etapie zmiany dotyczą jedynie ścięgna mięśnia prostownika krótkiego nadgarstka, jednak nieleczony łokieć tenisisty może doprowadzić do rozszerzenia procesu chorobowego, który obejmie początkowy przyczep mięśnia prostownika palców.
Łokieć tenisisty – diagnostyka
Jeśli po zewnętrznej stronie łokcia odczuwasz silny ból, który rozchodzi się praktycznie po całej ręce, a w dodatku nasila się przy wykonywaniu prostych codziennych czynności, to istnieje podejrzenie, że cierpisz na łokieć tenisisty. Nie da się jednak tego stwierdzić bez stosownych badań, dlatego udaj się do lekarza, który przeprowadzi pełną diagnostykę.
Specjalista najprawdopodobniej w pierwszej kolejności wykona test na łokieć tenisisty. Zastosowanie znajdują tutaj w szczególności dwa testy: Thomsona i Milla:
- test Thomsona – pacjent siedzi lub stoi, staw łokciowy badanej kończyny ma ustawiony w wyproście, staw nadgarstkowy w lekkim wyproście, a palce zaciska w pięść. Lekarz chwyta nadgarstek od strony dłoniowej jedną ręką, drugą obejmuje pięść badanego, z kolei pacjent próbuje prostować nadgarstek wbrew oporowi. O występowaniu łokcia tenisisty świadczy ból pojawiający się w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej i po stronie przebiegu mięśni prostowników nadgarstka;
- test Milla – pacjent siedzi lub stoi, staw łokciowy badanej kończyny ma ustawiony w lekkim zgięciu, staw nadgarstkowy w lekkim wyproście, a palce zaciska w pięść. Lekarz obejmuje jedną ręką staw łokciowy pacjenta, a drugą układa na obwodowej części przedramienia. Pacjent próbuje wykonać ruch odwracania przedramienia wbrew oporowi. Jeśli w obrębie nadkłykcia bocznego kości ramiennej pojawi się ból, to świadczy to o występowaniu łokcia tenisisty.
Ponadto specjalista może zlecić wykonanie badania USG, elektromiografii, RTG lub MRI.
Jak leczyć łokieć tenisisty?
Nie mając nigdy wcześniej żadnych problemów z łokciem, zapewne zastanawiasz się teraz, jak poradzić sobie z bólem i zapobiec pogłębianiu się zmian chorobowych w obrębie łokcia. Kluczem do sukcesu jest znalezienie i wyeliminowanie przyczyny łokcia tenisisty.
Dalsze postępowanie zależy od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych i stopnia zaawansowania zmian. Możliwe formy leczenia to:
- masaż na łokieć tenisisty – rehabilitant prowadzi terapię manualną polegającą na masowaniu, rozciąganiu i uciskaniu określonych partii ręki;
- łokieć tenisisty taping – na koniec masażu fizjoterapeuta może okleić wybrane części ręki specjalnymi plastrami, co ma na celu zmniejszenie bólu i opuchlizny;
- ćwiczenia na łokieć tenisisty – rehabilitant może zalecić pacjentowi wykonywanie określonych ćwiczeń w domu, ćwiczenia te jednak muszą być dostosowane do potrzeb i możliwości chorego;
- spray na łokieć tenisisty – w przypadku silnych dolegliwości chory może sięgnąć po lek przeciwbólowy, np. Diky Spray (do kupienia w aptece bez recepty).
Jeśli przyczyną wystąpienia łokcia tenisisty są konkretne czynności wykonywane na co dzień, prawdopodobnie trzeba będzie się na jakiś czas od nich powstrzymać. Najlepiej skonsultować to z lekarzem.