Czym jest przebodźcowanie
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Przebodźcowanie to termin, z którym ostatnio możemy spotkać się w prasie oraz w literaturze psychologicznej. Problem ten dosięga wielu z nas. Jednak na przebodźcowanie najbardziej narażone są osoby wysoko wrażliwe. Czym jest przebodźcowanie i jak sobie z nim radzić?

Spis treści:

  1. Czym jest przebodźcowanie?
  2. Kto jest narażony na przebodźcowanie?
  3. Jak radzić sobie z przebodźcowaniem w pracy?
  4. Sprawdzone sposoby na przebodźcowanie

Czym jest przebodźcowanie?

Pod terminem przebodźcowanie kryje się zjawisko, kiedy do naszego ośrodkowego układu nerwowego dociera tak wiele sygnałów, że ten czuje się przemęczony ich przetwarzaniem. Warto pamiętać, że ta część układu nerwowego odbiera zarówno bodźce zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Każdego dnia dociera do nas mnóstwo sygnałów ze środowiska, w którym żyjemy i wnętrza naszego organizmu. Ośrodkowy układ nerwowy musi je odbierać i przetwarzać. Nie jest to zadanie łatwe. Niemniej gdy nasz dzień wygląda w miarę normalnie, doskonale radzi sobie z tym zadaniem. Co ciekawe, niewskazane jest zarówno przebodźcowanie, jak i zbyt mała liczba bodźców. W pierwszym przypadku czujemy zmęczenie. W drugim natomiast dopada nas nuda oraz złe samopoczucie. W przypadku przebodźcowania należy odpocząć, jakoś się wyciszyć. Gdy ilość bodźców jest za mała, warto wybrać się na spacer, spotkanie z przyjaciółką lub poczytać ciekawą książkę, która pobudzi naszą wyobraźnię.

Kto jest narażony na przebodźcowanie?

Przebodźcowanie może stać się udziałem każdego z nas. Żyjemy w XXI wieku, gdy świat pędzi do przodu w każdym możliwym wymiarze.  Jednak osoby, które odziedziczyły po swoich przodkach wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy, są szczególnie narażone na przebodźcowanie. W ich przypadku wystarczy mniejsza liczba sygnałów do przetwarzania, by poczuły się przytłoczone i zmęczone. Ich układ nerwowy jest bardzo wyczulony na bodźce, dlatego też bardziej skupia się na szorstkości ubrania, jego nieprzyjemnej fakturze, zbyt sztywnych szwach itp.  Ponadto osoby wysoko wrażliwe nie lubią gwaru, mocnych świateł, intensywnych zapachów etc.

Kto jest narażony na przebodźcowanie

Zdjęcie autorstwa Liza Summer z Pexels

Jak radzić sobie z przebodźcowaniem w pracy?

Praca to szczególny aspekt, w którym należy rozpatrywać przebodźcowanie. Wielu rzeczy możemy uniknąć, np. zrezygnować z koncertu, wesela znajomych czy mocnych perfum. Jednak do pracy musimy pójść. O ile swoją wysoką wrażliwość dostrzeżemy na początku swojej ścieżki zawodowej, najlepiej w liceum przy wyborze kierunku studiów, o tyle możemy zdecydować się na taką formę aktywności, która spełnia nasze oczekiwania. Np. możemy postawić na grafikę komputerową czy informatykę, aby zyskać większą elastyczność pracy i możliwość wykonywania jej zdalnie.  Jednak zazwyczaj kończymy studia, idziemy do pracy i tam przeżywamy szok. Zderzenie się z naszym zawodem może być trudne, zwłaszcza gdy jest on pełny zwrotów akcji.  Oczywiście, istnieją osoby, które uwielbiają nowe wyzwania, bo szybko się nudzą. Czasem też wybieramy w miarę spokojną pracę, w której nie ma zbyt wielu bodźców, ale zdarzają się dni, gdy obowiązki się nawarstwiają, a my czujemy się przytłoczeni ich nadmiarem. Z biura wychodzimy przebodźcowani i zmęczeni. Niewątpliwie osoby wysoko wrażliwe powinny unikać w pracy korporacji, gdzie funkcjonuje się w open space`ie. W ich przypadku lepiej sprawdzi się mniejsza firma lub przedsiębiorstwo oferujące małe pokoiki do pracy. Wówczas liczba bodźców zostanie znacznie zredukowana.

Sprawdzone sposoby na przebodźcowanie

Czasem przebodźcowanie jest nieuniknione. Np. pod koniec miesiąca wszyscy klienci postanawiają sfinalizować zlecenie i wówczas nie wiesz, w co włożyć ręce. Gdy wykonujesz zadania dla jednego klienta, dzwoni drugi, a trzeci w tym czasie pisze maila, prosząc o pilną odpowiedź. Z każdą minutą czujesz się coraz bardziej przytłoczona, dopada cię też panika, że sobie nie poradzisz i wszystkich zawiedziesz. To całkowicie normalne. Możesz być mistrzem organizacji pracy własnej, lecz mimo o mieć problem z przebodźcowaniem, ponieważ inni ludzie nie są tak terminowi jak ty. W takiej sytuacji warto mieć sprawdzone sposoby na przebodźcowanie. Po pracy wyjdź na długi spacer, kontakt z naturą uspokaja i wycisza. Pomóc może czytanie książki w samotności. Korzystnie na osoby przebodźcowane działa też relaksująca kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego z lawendy.

Koniecznie przeczytaj: 

Dlaczego nie powinno się myć włosów ciepłą wodą?

Czy rzeczywiście jesteś zdana tylko na siebie?

Decyzja o rozwodzie – kiedy ją podjąć?