Ömürden Cengiz z Unsplash

Ciąża to specyficzny czas, w którym ciało nieustannie się zmienia. Rosnący brzuch wywołuje też ból pleców, a jednocześnie często pojawiają się obrzęki, wzrasta waga, a w organizmie gromadzi się woda. Jednym z polecanych sposobów, które mogą pomóc przyszłej mamie, jest zakup wygodnego, specjalistycznego materaca. Czy to rozwiązanie faktycznie ma sens? Jakie korzyści płyną z takiej inwestycji?

Jak ciało zmienia się w czasie oczekiwania na dziecko?

Zmiany hormonalne zachodzące w ciąży w organizmie kobiety przygotowują ciało do porodu. W celu umożliwienia rozszerzenia miednicy często nadmiernie rozluźniają się stawy. Sprzyja to pojawianiu się dyskomfortu w obrębie różnych części układu ruchu. Większość kobiet zmaga się też w tym okresie z przyrostem wagi. Zwiększona masa ciała również nie jest bez znaczenia! Nadmiarowe kilogramy obciążają kręgosłup i często stanowią przyczynę bólu kolan. Ciężar dziecka, skumulowany na brzuchu wpływa negatywnie na postawę ciała – a to jest bezpośrednią przyczyną pojawiania się nacisku w różnych partiach pleców.

Ból pleców w ciąży – specjalistyczny materac rozwiązaniem problemu

Ciąża nie musi wiązać się z dyskomfortem i bólem! Jednym z najskuteczniejszych sposobów na niwelowanie nieprzyjemnych objawów jest kupienie nowego materaca, przystosowanego do potrzeb kobiet oczekujących na narodziny dziecka. Dlaczego takie rozwiązanie jest niezwykle skuteczne? Projekt materacy dla ciężarnych zakłada przede wszystkim równomierne rozłożenie ciężaru całego ciała. Dzięki temu znacznie zmniejsza się nacisk na poszczególne partie mięśniowe. Jakość snu jest lepsza, a organizm staje się bardziej wypoczęty. Wszystko to wpływa na komfort funkcjonowania przyszłej mamy. Jednak materac dobrej jakości to nie tylko korzyści dla kręgosłupa i układu ruchu. Bezpieczne materiały zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, redukują prawdopodobieństwo nadmiernej potliwości, a także sprawiają, że w łóżku gromadzi się zdecydowanie mniej różnych szkodliwych bakterii i drobnoustrojów.

Jak wybrać idealny materac dla ciężarnej?

Na rynku można znaleźć niezwykle szeroki wybór różnorodnych materacy. Sprawia to, że wybór jednego, idealnego egzemplarza stanowi spore wyzwanie! Jakie parametry brać pod uwagę, aby zakup okazał się udany?

  • Twardość – zależy od wagi przyszłej mamy i jej partnera.

  • Rodzaj wypełnienia – materac piankowe, sprężynowe i hybrydowe znacznie się między sobą różnią. Jednak w tej kwestii wygoda jest kwestią bardzo subiektywną.

  • Wymiary – materac warto wybrać jak najszerszy. Okaże się to przydatne w szczególności już po narodzinach nowego członka rodziny.

  • Elastyczność punktowa – ma znaczenie w szczególności w przypadku łóżek małżeńskich. Dzięki niej, partnerzy się wzajemnie nie budzą

  • Przepuszczalność powietrza – podłoże do spania powinno zapewniać optymalny poziom wentylacji. W przeciwnym razie w łóżku będzie gromadził się nadmiar wilgoci, wywołujący duży dyskomfort.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

Dobry materac to podstawa dla wygody przyszłej mamy w okresie ciąży. Warto dokupić do niego również przydatnego akcesoria sypialniane, takie jak ergonomiczne poduszki czy ciepłe kołdry.