Wraz z nadejściem chłodniejszych dni coraz częściej przyglądamy się jesiennym kolekcjom ubrań. Ciepły sweter wydaje się idealnym rozwiązaniem. Doskonale chroni przed zimnem. Posiada jednak pewne wady, o których nie należy zapominać. Może się mechacić, a jego pielęgnacja nierzadko nastręcza poważnych trudności. Czy można uratować skurczony sweter wełniany?
Spis treści:
- Ciepły sweter wełniany – jak kupić go w przystępnej cenie?
- Jak prać swetry z wełny?
- Skurczony sweter – czy jest dla niego ratunek?
- Czy można uratować skurczony sweter wełniany?
- Zmechacone swetry, czyli często spotykany problem
- Dlaczego sweter się mechaci?
- Jak zapobiec mechaceniu się swetra?
- Jak usunąć zmechacenia ze swetra?
Ciepły sweter wełniany – jak kupić go w przystępnej cenie?
Sweter wełniany czy kaszmirowy uchodzi za obiekt pożądania wielu kobiet. Nic tak dobrze jak naturalne włókna zwierzęce nie chroni przed zimnem podczas największych mrozów. Niestety, sweter z wełny czy kaszmiru nie należy do tanich. Wynika to ze specyfiki pozyskiwania włókien z owiec lub kóz. Na szczęście dobrej jakości sweter wełniany czy kaszmirowy możesz też upolować w lumpeksie i to nierzadko za 10 czy 20 zł. Trzeba jednak mieć trochę szczęścia.
Jak prać swetry z wełny?
Choć sweter z wełny ma sporo zalet i bardzo chętnie po niego sięgamy, jego pielęgnacja może przyprawiać o zawrót głowy. Niestety, zaniedbania w tym zakresie mogą nas drogo kosztować. Sweter wełniany pierzemy ręcznie w zimnej wodzie przy użyciu łagodnych środków piorących do wełny. Nadmiar wody odsączamy, rolując sweter na ręczniku. Na koniec delikatnie rozciągamy włókna i suszymy go na płasko.
Skurczony sweter – czy jest dla niego ratunek?
Niestety, wypadki chodzą po ludziach. Może nam się zdarzyć włożyć wełniany sweter do pralki i ustawić wyższą temperaturę prania. W rezultacie ubranie po wyjęciu będzie skurczone i nienadające się do noszenia przez osobę dorosłą. Czy można uratować skurczony sweter wełniany? Na szczęście tak, choć reagować należy natychmiast!
Czy można uratować skurczony sweter wełniany?
Jeśli wyciągniesz z pralki skurczony sweter wełniany, powinnaś go jak najszybciej umieścić w misce z chłodną wodą i dodać do niej odrobinę łagodnego środka piorącego do wełny. Ubranie należy z wyczuciem ugniatać w naczyniu. To działanie ma na celu doprowadzić do poluzowania skurczonych włókien. Następnie pozostaw sweter z wełny w misce na kwadrans. Po jego upływie wyjmij go, połóż na ręczniku i zroluj. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru wilgoci. Następnie ułóż wełniany sweter na kolejnym suchym ręczniku i delikatnie rozciągaj włókna. Nie szarp, gdyż możesz je uszkodzić. Po zakończeniu tej czynności, susz sweter na płasko na ręczniku. Nigdy do tego celu nie używaj suszarki bębnowej, gdyż w niej na włókna wełniane oddziałuje zbyt wysoka temperatura, która może doprowadzić do ich ponownego skurczenia.
Zmechacone swetry, czyli często spotykany problem
Wełniany sweter często się mechaci. Ten wykonany z włókien syntetycznych, w tym akrylu, także wykazuje takie właściwości. Zmechacony sweter sprawia wrażenie starego i zniszczonego. Żadna z nas nie chce w takim wychodzić z domu. Jak uratować zmechacony sweter? Poniżej spieszymy z przydatnymi wskazówkami.
Dlaczego sweter się mechaci?
Mechacenie się swetra wynika z mechanicznych uszkodzeń włókien. Może dochodzić do nich pod wpływem oddziaływania różnych czynników. Być może przewieszasz przez sweter torebkę, która ociera się o ubranie. Zmechacenia bardzo często powstają pod pachami i na łokciach, czyli w miejscach, gdzie występuje największe tarcie. Także wisiorki, długie kolczyki, bransoletki, zegarek czy pierścionki mogą zaciągać włókna swetra. Radzimy zatem zachować ostrożność przy doborze biżuterii i unikać tej ostro zakończonej. Też noszenie twardego płaszcza pozbawionego podszewki może uszkadzać mechanicznie wełniany sweter, ale też kaszmirowy czy akrylowy. Taka odzież jest dość ciepła. Zakładając kaszmirowy sweter, możemy postawić na lżejszą kurtkę jeansową. Denim należy jednak do twardych i szorstkich materiałów, które mogą uszkadzać delikatne włókna swetra w sposób mechaniczny. Nigdy nie dodawajmy płynu do płukania do swetrów wełnianych i kaszmirowych, choć ich zmiękczenie może wydawać się niezwykle kuszącą opcją zwłaszcza dla osób o wysokiej wrażliwości sensorycznej. Te bowiem zmiękczają włókna i tym samym nasilają tendencję do uszkodzeń mechanicznych.
Jak zapobiec mechaceniu się swetra?
Zmechacony sweter nie prezentuje się zbyt estetycznie. W związku z tym warto zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym. Jak tego dokonać? Radzimy nosić płaszcze z delikatną podszewką i nie wieszać bezpośrednio na swetrze torebki. Ponadto ręczne pranie swetra w niskiej temperaturze z dodatkiem delikatnego płynu piorącego może przynieść wiele dobrego. Zawsze odwracajmy dzianinę na lewą stronę, a następnie delikatnie ją odsączajmy, rolując. Swetry suszmy na płasko.
Jak usunąć zmechacenia ze swetra?
Zastanawiasz się, jak pozbyć się zmechaceń ze swetra? Możesz tutaj wykorzystać jedną z dwóch metod. Pierwsza zaleca sięgnięcie po szczotkę z naturalnego włosia i wyczesanie ubrania przy jej pomocy. Na rynku dostępne są też specjalne golarki do ubrań. Z ich pomocą można usunąć nieestetyczne kłaczki. Należy jednak zachować przy tym daleko posuniętą ostrożność, aby nie uszkodzić w ten sposób „zdrowych” włókien. Jak widać, wełniany sweter w lumpeksie można kupić nawet wtedy, gdy jest zmechacony lub obrał się sierścią. Przy pomocy szczotki z naturalnego włosia i golarki do ubrań doprowadzimy go do odpowiedniego stanu.