W dzisiejszych czasach cierpliwość stanowi towar deficytowy, aczkolwiek bardzo pożądany. Niestety, wiele z nas nie potrafi jej z siebie wykrzesać. Reagujemy nerwowo, lubimy innych podganiać, nie przepadamy za czekaniem. W naszym artykule podpowiadamy, co daje nam cierpliwość i jak ją trenować.
Spis treści:
- Kto ma większe predyspozycje do cierpliwości, a kto częściej wybucha gniewem?
- Kiedy pojawia się zniecierpliwienie?
- Uzależnienie od bodźców
- Trening cierpliwości rozpocznij od zmiany perspektywy
- Kiedy pojawia się irytacja?
- Z czego wynika brak cierpliwości?
- Co daje nam cierpliwość?
- Relacje międzyludzkie wentylem dla emocji
Kto ma większe predyspozycje do cierpliwości, a kto częściej wybucha gniewem?
Cierpliwość to cecha, do której jedni mają większe predyspozycje, a drudzy mniejsze. Cholerycy mają jej zdecydowanie mniej od flegmatyków. Bardzo łatwią się niecierpliwią, a gdy coś ulega przedłużeniu, wpadają w złość. Tymczasem wykazano, iż cierpliwość można trenować. Oczywiście, choleryk nagle nie stanie się ostoją spokoju. Niemniej przestanie tak łatwo wpadać w złość, co przełoży się również na jego lepsze samopoczucie.
Kiedy pojawia się zniecierpliwienie?
Zniecierpliwienie pojawia się u nas w różnych sytuacjach. Gdy stoimy w długiej kolejce w supermarkecie, gdy musimy poczekać na infolinii na rozmowę z konsultantem, gdy musimy wprowadzać korekty do projektu klienta, zamiast iść do przodu i mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Na dodatek, gdy mamy sporo na głowie, często inni przypominają sobie o naszym istnieniu. Tutaj walczymy z problemem, jaki pojawił się w naszej firmie, a drugą ręką odrzucamy natarczywe próby połączenia ze strony koleżanki. Gdy wreszcie po zakończeniu pracy odbieramy telefon i okazuje się, że dzwoniła do nas z mało istotną kwestią, narasta w nas złość.
Uzależnienie od bodźców
Psycholodzy wykazali, iż nie potrafimy siedzieć w miejscu, musimy mieć jakieś zadanie do wykonania. Szybko się nudzimy i niecierpliwimy, gdy dociera do nas zbyt mało bodźców. Z tego powodu siedzenie w poczekalni do lekarza, doprowadza nas do szewskiej pasji. Niektórzy próbują jakoś okiełznać emocje, pisząc SMS-y do bliskich osób. Dzięki temu czas szybciej im płynie. Zniecierpliwienie często jest tym większe, im więcej spraw na naszej głowie. Gdy wiemy, że czeka na nas sporo pracy, a my tracimy czas w poczekalni, irytacja osiągalne maksymalne wartości.
Trening cierpliwości rozpocznij od zmiany perspektywy
Jak trenować cierpliwość? Okazuje się, że jest to bardzo proste. Na początek wystarczy zmienić perspektywę. Często twierdzimy, że kolejka w supermarkecie jest nie do zniesienia. Irytuje nas też awaria internetu, bez którego nie potrafimy żyć. Warto jednak wspomnianym problemom nadać właściwą rangę. Awaria internetu czy kolejka w supermarkecie są niczym w obliczu wojny, bezdomności czy choroby. Zmiana perspektywy pozwala dostrzec, że nasze życie wcale nie jest takie złe, jak uważamy.
Kiedy pojawia się irytacja?
Zastanów się, co cię najbardziej irytuje? Trening cierpliwości wymaga od nas odpowiedzi na to pytanie. Jedni wychodzą z siebie, gdy przeszkody życiowe uniemożliwiają im realizację planów. Np. chcesz ogarnąć faktury, ale okazuje się, że doszło do awarii serwera, z którego korzystasz przy ich wystawianiu. To nie tylko opóźnia twoje działania, ale też rodzi kolejne trudności. Odzywają się klienci, którzy oczekują faktury, chcą ją szybko zapłacić, zanim pójdą na urlop. Zniecierpliwienie może też pojawiać się w relacjach międzyludzkich. Masz dość koleżanki, która po raz kolejny zachwyca się facetem, którego spotkała raz w życiu. Dochodzisz do wniosku, że za chwilę wyjdziesz ze spotkania, bo nie wytrzymasz dłużej jej peanów na jego cześć. Próba cierpliwości to również codzienne sprawy, które są stosunkowo błahe, vide stanie w korku, aktualizacja komputera, która odbiera nam do niego dostęp, kolejka w banku.
Z czego wynika brak cierpliwości?
Brak cierpliwości często świadczy o tym, że postrzegamy samych siebie jako jednostki uprzywilejowane. Wiele z nas stwierdza: dlaczego ja mam czekać? Widać to zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem, gdy każdy uważa, że jego paczka zamówiona na ostatnią chwilę ma zostać wysłana jako pierwsza, bo jemu się to należy, bo opłacił kuriera.
Co daje nam cierpliwość?
Co daje nam cierpliwość? Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów i konfliktów z innymi ludźmi. Osoby, które ją wykazują, nie złoszczą się z byle powodu. Zyskuje na tych ich organizm, ponieważ stres zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Cierpliwość pozwala też lepiej skupić się na wykonywanym zadaniu. Gdy pojawia się irytacja, obserwuje się spadek kreatywności. Cierpliwość w dłuższej perspektywie może wpłynąć pozytywnie na nasze twórcze pomysły.
Relacje międzyludzkie wentylem dla emocji
Trening cierpliwości można też oprzeć na rozmowach z innymi ludźmi. Gdy musisz stać w kolejce, zadzwoń do przyjaciółki lub do niej napisz. Możesz też wyżalić się i opowiedzieć o przeciwnościach losu, z którymi przyszło ci się zmierzyć. To niesamowicie oczyszcza nas z negatywnych emocji i pozwala nabrać dystansu.