Żylaki jest to schorzenie, które ma związek z naczyniami żylnymi i najczęściej obejmuje ono kończyny dolne. Zgodnie z definicją żylaki są to rozszerzone żyły o krętym przebiegu, które widać jest przez skórę, a dodatkowo pojawiają się uwypuklenia oraz inne objawy. Jak wygląda chirurgiczne usuwanie żylaków i ile ono kosztuje?
Przyczyny powstawania żylaków
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na powstawanie żylaków, są predyspozycje genetyczne. Wśród pozostałych czynników wymienia się:
- wiek,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej albo siedzącej,
- palenie papierosów,
- zbyt małą aktywność fizyczną,
- przebycie wcześniej zakrzepicy naczyń żylnych,
- nadwagę oraz otyłość,
- nieodpowiednią dietę, która przyczynia się do powstawania zaparć,
- stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Jak przygotować się do operacji usunięcia żylaków?
Najpierw konieczne jest wykonanie badania USG-Doppler, które pozwala dokładnie obejrzeć żyły ze względu na ich możliwe uszkodzenia. Dzięki zastosowaniu tego badania można całościowo dokonać oceny żyły, ale też pozwala na diagnostykę różnych patologii i umożliwia podjęcie decyzji na temat dalszego leczenia.
Do operacji usunięcia, np. żylaków nóg trzeba się dobrze przygotować. Na dzień przed zabiegiem oraz w dniu zabiegu nie można stosować na skórę nóg żadnych kremów, oraz maści, a na zabieg najlepiej przyjść w luźnym i wygodnym obuwiu, co ma związek z opatrunkiem, gdyż najczęściej jest on robiony w okolicach palców stóp i zajmuje przestrzeń całej goleni oraz uda. Przed zabiegiem nie można również stosować leków, które zawierają w swoim składzie salicylany, gdyż wzmacniają one powstawanie krwiaków.
Chirurgiczne usuwanie żylaków
Chirurgiczne usuwanie żylaków jest również określane jako stripping żylaków. Taką metodę stosuje się u tych pacjentów, którzy mają wiele zmian albo u takich osób, gdzie duże naczynia krwionośne uległy skręceniu, a ich ścianki ścieńczeniu. Stripping żylaków polega na całkowitym wycięciu zmienionego chorobowo naczynia. Najczęściej jest wykonywany po podaniu znieczulenia obwodowego, a wtedy pacjent nie czuje nic od pasa w dół.
Tutaj najbardziej znaną metodą jest metoda Babcocka. Tutaj lekarz wykonuje dwa główne nacięcia – w okolicy kostki oraz pachwiny, a potem odsłania w tych miejscach oba końce żyły odpiszczelowej. Następnie przez otwór przy kostce wprowadza do światła naczynia specjalną sondę, a jest ona wyposażona w haczyk, dzięki któremu wyciąga się odcięte wcześniej naczynie i usuwa się je całkowicie z kończyny.
Inną metodą chirurgicznego usuwania żylaków jest stripping Piverte’a. Tutaj do światła naczynia wprowadza się cienki pręt, który wcześniej schładza się minus kilkudziesięciu stopni Celsjusza. W czasie operacji ścianki naczynia przymarzają do narzędzia i jest ono usuwane razem z wyjęciem sondy.
Jedynym zabiegiem usuwającym chorobowo zmienione żyły, a który jest refundowany przez NFZ, jest operacyjne podwiązanie oraz wycięcie żylaków. Jeśli chodzi o ceny za operacyjne usunięcie żylaków, to mieszczą się one w przedziale od 800 do 3500 zł.
Inne sposoby na żylaki
Żylaki są bardzo trudne do leczenia, ponieważ mają tendencję do nawracania. Poza metodami chirurgicznymi można zastosować metody uciskowe oraz skleroterapię, a jest to ostrzykiwanie żył specjalnym środkiem obliterującym w postaci płynu lub pianki, a także leczenie wewnątrznaczyniowe i farmakologiczne.
Poza tym na żylaki można jeszcze zastosować żel z heparyną, a jest to substancja o działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym. Heparyna to naturalna substancja zapobiegająca krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Działa ona na mediatory stanu zapalnego, a poprzez to przyczynia się do złagodzenia objawów dotyczących chorób żył powierzchownych. Te objawy to uczucie ciężkości nóg i ich obrzeki. Usprawnia też mikrokrążenie i hamuje proces krzepnięcia.
Referencje:
- J. Cebulski, Opieka pielęgniarska nad pacjentem z żylakami kończyn dolnych [w:] „Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia”, 2014, 3, s. 77-79.
- K. Zbigniew, K. Aniukiewicz, A. Krasińska, B. Krasińska, Ł. Dzieciuchowicz, Operacje żylaków – czy niosą za sobą ryzyko zakrzepicy żył głębokich? Porównanie laserowej obliteracji żyły odpiszczelowej i klasycznej safenektomii [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2017, 13(3), s. 317-326.