Z roku na rok przybywa osób, które borykają się z ubytkami słuchu. Aktualnie, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest to blisko 1,5 miliarda. Problem z prawidłowym odbiorem dźwięków zazwyczaj kojarzony jest z osobami starszymi. Oczywiście, jest to prawda, ponieważ z wiekiem również i zmysł słuchu ulega procesowi starzenia. Jednak trzeba zaznaczyć, że coraz młodsze osoby zaczynają mieć z nim problemy. Osoby, które znajdują się w wieku, gdy ich aktywność zawodowa, jak i towarzyska jest na najwyższych obrotach, często nie wyobrażają sobie utraty zmysłu jakim jest słuch. Nic w tym dziwnego, jest to zdecydowany dyskomfort, który utrudnia wiele dziedzin życia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie go badać i jak najszybciej identyfikować potencjalne problem. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której protetyk słuchu stwierdzi jego ubytek, im szybciej rozpoczniemy rehabilitację, tym z mniejszymi skutkami będziemy musieli się mierzyć. Jednak wielu z nas obawia się codziennego użytkowania nawet najlepszego aparatu słuchowego, ponieważ w naszej głowie kłębią się myśli o tym, że jest on niewygodny czy rzucający się w oczy. W konsekwencji takie odwlekanie decyzji o jego zakupie, może wpłynąć między innymi na życie towarzyskie, jak i wiele innych aspektów naszego życia.
Brak rehabilitacji to największy błąd
Jeżeli należysz do osób, którym aparaty słuchowe kojarzą się z czymś co może negatywnie wpłynąć na relacje z ludźmi, jesteś w wielkim błędzie. Często boimy się, że przez ich noszenie będziemy wytykani palcami, a nasze życie towarzyskie legnie w gruzach. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Właśnie brak decyzji o zakupie aparatu słuchowego może doprowadzić do ziszczenia się naszych obaw. Wyjście z kimś na miasto lub zorganizowanie wieczornego grilla zawsze wiąże się z rozmowami, a co za tym idzie, aby czuć się komfortowo musimy słyszeć co ma nam do przekazania druga osoba. Kiedy problem będzie narastał, a my będziemy rozumieć coraz mniej, w pewnym momencie wywoła to u nas wstyd i odizolowanie się od ludzi. Taka sytuacja jest groźna z punktu widzenia naszego zdrowia psychicznego. W związku z tym, że człowiek jest stworzeniem, które potrzebuje relacji i kontaktów międzyludzkich, ich brak może doprowadzić do depresji, stanów lękowych czy innych zaburzeń.
Jak wybrać najlepszy aparat słuchowy?
Pierwszym co musimy zrobić to skonsultować się z protetykiem słuchu. Jako specjalista będzie w stanie dopasować pod nasze indywidualne potrzeby najlepszy aparat słuchowy. Z pewnością przeprowadzi z Tobą wywiad o prowadzonym stylu życia, warunkach pracy i preferencjach co do funkcjonalności. Postęp techniczny dostarczył możliwość wyboru takiego rodzaju urządzenia, które będzie w pełni dostosowane do Twoich wymagań. Wyróżniamy dwa główne rodzaje: zauszne i wewnątrzuszne. Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant ma wiele plusów, a to na który się zdecydujesz zależy głównie od Ciebie. To co ważne, to fakt, że w dzisiejszych czasach są one jak najbardziej dyskretne. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby w ogólnie nie był widoczny, z pewnością nie będziesz miał problemu aby taki znaleźć. Ponadto, nowoczesne technologie umożliwiają między innymi funkcję połączenia aparatu słuchowego z innymi urządzeniami, na przykład kiedy prowadzimy bądź uczestniczymy w jakiejś konferencji.
Jak zachowywać się w obecności osoby z niedosłuchem?
Jeżeli jesteś osobą, której ubytek słuchu nie dotyczy bezpośrednio, ale znajdujesz się w otoczeniu takiej osoby, powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Podczas jakiegokolwiek spotkania towarzyskiego zadbaj o komfort rozmowy. Po pierwsze staraj się wybierać miejsca, które nie są głośne, tak aby dodatkowe i zbędne dźwięki nie utrudniały Wam prowadzenia rozmowy. Jeżeli jednak o takie miejsce nie jest łatwo, skup się na tym aby nikt nikomu nie przerywał i nie wchodził w zdanie. Pamiętaj, że nie musisz podnosić głosu, ponieważ na pewno nie polepszy to jakości komunikacji. Zamiast tego spróbuj wyraźnie wypowiadać każde słowo. Jeżeli Ty, lub osoba z wadą słuchu odwiedza Cię w mieszkaniu, wyłącz telewizor, radio lub inne urządzenia, które generują niepotrzebne dźwięki.