Gimnastyka oka - ćwiczenia na poprawę wzroku

Nasze oczy – podobnie jak mięśnie oraz ścięgna potrzebują odpowiedniej gimnastyki do prawidłowego funkcjonowania. Ich regularne ćwiczenie może usprawnić zdolności widzenia lub opóźnić starczowzroczność. Gimnastykę oczu możemy podejmować w niemal każdej sytuacji. Ważne jedynie, aby wcześniej rozluźnić się odpowiednio. Które z ćwiczeń warto wykonywać?

Leżąca ósemka

Naszym celem jest wyciągnięcie przed siebie ręki wraz z wysuniętym palcem wskazującym oraz kreślenie nią w powietrzu znaku nieskończoności (leżącej ósemki). Nie należy w ćwiczeniu tym poruszać głową. Za naszą ręką natomiast musi podążać wzrok. Po jakimś czasie możemy zamknąć oczy oraz opuścić rękę. Nasz wzrok będzie musiał wtedy podążać za leżącą ósemką, którą sami sobie wyobraziliśmy.

Spoglądanie w słońce

Aby rozpocząć to ćwiczenie należy podejść do okna i wraz zamkniętymi oczami kierować wzrok w stronę słońca. Wykonując to należy również delikatnie poruszać głową we wszystkie strony. Zanim przyzwyczaimy się do tego ćwiczenia możemy odczuwać ból oczu lub mogą lekko łzawić. Początkowo możemy więc na zmianę zasłaniać jedno oko ręką. Promienie słoneczne ponadto dostarczają naszemu organizmowi witaminę D, która wzmacnia wzrok oraz opóźnia starczowzroczność (znaną również jako prezbiopia).

Rozluźnianie oczu

Niekoniecznie nazwiemy to typowym ćwiczeniem, lecz jest szczególnie ważne podczas długiego czytania lub w czasie pracy przy komputerze. Należy wziąć kilka głębszych oddechów, lekko rozruszać mięśnie karku oraz spojrzeć przez okno na zieleń. Równie dobrze możemy zamknąć oczy oraz wyobrazić sobie wolno latające ptaki lub kołyszące się na wietrze wysokie trawy. Takie obrazy stanowią relaks dla wzroku. Rozluźnianie oczu warto wykonywać regularnie podczas czytania lub pracy przy komputerze.

 

Patrzenie blisko – daleko

Ćwiczenie to pozwala dostroić ostrość naszego wzroku. Ponadto umożliwia ocenienie zdolności akomodacji oka oraz dać odpowiedź na to, czy właśnie nie powinniśmy zainwestować w progresy (okulary zalecane przy starczowzroczności). W polu naszego widzenia musimy zlokalizować dwa przedmioty, jeden znajdujący się blisko – drugi natomiast oddalony. Następnie wystarczy na zmianę spoglądać na nie. Wraz z czasem możemy dodać kilka innych obiektów, po których będziemy skakać wzrokiem.

Co oprócz ćwiczeń?

Sama gimnastyka oczu nie jest wystarczającą profilaktyką. Program CZAS NA WZROK pomaga w uświadamianiu na temat starczowzroczności, jak i poszukiwaniu odpowiednich gabinetów optycznych. Pamiętajmy, że gimnastyka oczu zadba o ich kondycję i opóźni ich starzenie, lecz w przypadku zdiagnozowania prezbiopii pomocne okażą się szkła progresywne okularowe JZO.

Tekst sponsorowany