Związek z narcyzem to prawdziwa droga przez mękę, osoby, które decydują się na rozstanie, często odczuwają ogromną ulgę. Jednocześnie wciąż głęboko siedzą w nich pewne rzeczy zasiane przez osobę cierpiącą na narcystyczne zaburzenie osobowości. Jak odzyskać pewność siebie po rozstaniu z narcyzem?
Spis treści:
- Narcystyczne zaburzenie osobowości – nie lekceważ tego problemu!
- Związek z narcyzem to piekło!
- Przemoc psychiczna w wykonaniu narcyza
- Dlaczego ofiara narcyza nie może liczyć na zrozumienie?
- Przemoc narcystyczna to nic osobistego
- Jak odzyskać pewność siebie po rozstaniu z narcyzem?
Narcystyczne zaburzenie osobowości – nie lekceważ tego problemu!
Narcyzm bardzo często bywa lekceważony, zakładamy, że jest całkowicie niegroźny. W obiegowej opinii pokutuje przekonanie, że jest to odpowiednik metroseksualizmu, czyli nadmiernej dbałości mężczyzn o wygląd zewnętrzny. Tymczasem narcystyczne zaburzenie osobowości nie bez powodu nosi taką, a nie inną nazwę. Mamy tutaj bowiem do czynienia z poważnym problemem. Narcyz w gruncie rzeczy boryka się z niską samooceną, którą ukrywa za fasadą pewności siebie. Ktoś taki musi nieustannie znajdować się w centrum zainteresowania. Od swojego otoczenia, w tym partnera i przyjaciół, także oczekuje perfekcjonizmu. Na dodatek narcyz źle znosi krytykę. Sam lubi atakować innych. Brakuje mu empatii i może zrobić wiele, by postawić na swoim. Cel jego zdaniem uświęca wszelkie dostępne środki. Nie liczy się z dobrem innych i nie potrafi kochać.
Związek z narcyzem to piekło!
Związek z narcyzem często przypomina drogę przez piekło. Z jednej strony ktoś taki pragnie nieustannie znajdować się w centrum uwagi. Gdy zwrócisz ją na wspólne dziecko, psa czy koleżankę z pracy, narcyz dostaje furii. Bardzo często próbuje odseparować swojego partnera od rodziny i przyjaciół. Wyznaje bowiem zasadę: dziel i rządź. Mało tego, może urządzać karczemne awantury, a nawet niszczyć wspólne dobra po to, aby zwrócić na siebie uwagę. Narcystyczne zaburzenie osobowości to dużo większy problem, niż zakłada duża część społeczeństwa.
Przemoc psychiczna w wykonaniu narcyza
Narcyz często stosuje przemoc psychiczną. Nierzadko robi to w białych rękawiczkach. Czepia się o wszystko. Obwinia też partnera o własne przewinienia. Np. osoba cierpiąca na narcystyczne zaburzenie osobowości dopuszcza się zdrady, ale to partnerowi wmawia winę. Twierdzi, że ten za bardzo ogląda się za sąsiadem lub za bardzo się zaniedbał i stał się przez to nieatrakcyjny. Narcyz sam wyleje farbę, ale to wina partnera, bo ten go zagadał, zdenerwował itp. Ktoś taki nigdy nie przyznaje się do winy. Narcyz lubi też podkopywać pewność siebie partnera, aby zyskać nad nim przewagę. Zwraca mu uwagę na niedostatki urody, braki w wiedzy ogólnej etc. W rezultacie obniża jego samoocenę.
Dlaczego ofiara narcyza nie może liczyć na zrozumienie?
Narcyzm charakteryzuje się swoistym rozdwojeniem. Osoba, która wykazuje taką postawę, dla bliskich jest potworem, ale dla sąsiadów czy kolegów z pracy aniołem. W rezultacie, gdy ofiara narcyza zaczyna prosić o pomoc, nie otrzymuje jej, bo nikt jej nie wierzy. Przecież ma takiego wspaniałego i kochającego partnera, który wskoczyłby za nią w ogień. Niestety, wiele osób, w tym niektórzy psychoterapeuci, dają się nabrać znakomitej grze aktorskiej, na której zna się narcyz.
Przemoc narcystyczna to nic osobistego
Twój związek z narcyzem został zakończony. Możesz pogratulować sobie odwagi i determinacji, a także życiowej mądrości. Zdajemy sobie jednak sprawę, że rozstanie z narcyzem nie zawsze kończy problem. Bardzo często obwiniamy same siebie o to, że weszłyśmy w tak toksyczną relację. Tymczasem każdy może związać się z narcyzem, ponieważ ten początkowo jest bardzo czarujący i sprawia wrażenie pokrewnej duszy. Ponadto przemoc narcystyczna to nic osobistego. Nie rozpamiętuj, gdzie popełniłaś błąd. Na twoim miejscu mogłaby też być Angelina Jolie czy Kim Kardashian. Przemoc narcystyczna nie jest bowiem uwarunkowana na konkretną osobę, lecz stanowi efekt zaburzeń w rozwoju danej osoby.
Jak odzyskać pewność siebie po rozstaniu z narcyzem?
Zastanawiasz się, jak odzyskać pewność siebie po rozstaniu z narcyzem? Początkowo może nie być ci łatwo. On każdego dnia karmił cię fałszywymi przekonaniami na twój temat. Wmawiał ci, że jesteś za gruba lub za chuda. Za krągła lub za płaska. Źle się ubierasz, nie potrafisz się malować. Masz braki w wiedzy ogólnej, nie potrafisz zarządzać zespołem, nie nadajesz się na przyjaciółkę i nikt cię nie lubi. Musisz jednak uzmysłowić sobie jedno. W słowach narcyza nie ma ani krzty prawdy. Narcystyczne zaburzenie osobowości sprawia, że ktoś taki czerpie przyjemność z krytykowania innych. Gdy kogoś poniży, może wzmocnić swoje wątłe ego. To, co mówi, często mija się z prawdą. Związek z narcyzem jest już za tobą, zatem nie brak ci inteligencji, bo wyczułaś problemy. Masz przyjaciół, którzy często podkreślają twoje zalety. Cieszysz się powodzeniem pośród mężczyzn. Zapewne sama dostrzegasz, że twoja pewność siebie niesłusznie została podkopana. Teraz jest pora, aby ją umocnić i popracować nad swoją samooceną. Teraz wiesz, czym charakteryzuje się narcyzm i więcej nie zwiążesz się z takim partnerem.