Nietrzymanie moczu wydaje się problemem wyłącznie starszych osób. Tymczasem coraz więcej młodych kobiet boryka się z tą dolegliwością. Niewiele z nich zgłasza się do lekarza, ponieważ przypadłość ta jest uważana za bardzo wstydliwą. Tymczasem jest wiele skutecznych metod leczenia!
Podczas wysiłku
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to tylko jedna z odmian tej choroby. Najczęściej dotyka ona kobiety – również te młode. Ma związek z osłabieniem mięśni dna miednicy, tzw. mięśni Kegla oraz rozciągnięciem pochwy. Bardzo często pojawia się po porodzie i zaczyna być ogromnym problemem codziennym dla kobiety. Cewka moczowa na skutek rozciągnięcia okolicznych tkanek zmienia swój kąt nachylenia, przez co przy wykonywaniu nagłych, związanych z wysiłkiem, czynności dochodzi po niekontrolowanego wycieku moczu. Są to sytuacje występujące codziennie w życiu każdej z nas – kichnięcie, podniesienie ciężkiej torby, ćwiczenia fizyczne…
Nietrzymanie moczu zostało zakwalifikowane przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną, która prowadzi do rozpadu więzi międzyludzkich i która wpływa nie tylko na samego chorego, ale również na jego otoczenie. Pacjenci, chorujący na NTM, wstydzą się, ograniczają swoje kontakty z innymi, starają się dokładnie planować wszystkie swoje wyjścia pod kątem możliwości skorzystania z toalety. Na dłuższą miarę ciężko jest żyć w ciągłym dyskomforcie.
Incontilase – laserem w problem
Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z rozluźnieniem mięśni okalających cewkę moczową. Dlatego też skuteczną metodą leczenia tej choroby jest doprowadzenie do ponownego obkurczenia się okolicznych tkanek. Można to osiągnąć za pomocą światła lasera.
Podczas zabiegu światło lasera skierowane jest na górną ścianę pochwy. Zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia i trwa około pół godziny. Dzięki laserowi pobudzone do działania zostają włókna kolagenowe śluzówki a tkanka się obkurcza. Powoduje to zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej. Najczęściej wystarcza jeden zabieg do powrotu do zdrowia. Jeśli jednak pacjentka nadal będzie odczuwała dolegliwości, naświetlanie można powtórzyć miesiąc po pierwszym zabiegu. Jednakże warto zauważyć, że w zdecydowanej większości przypadków nie ma takiej konieczności.
Od razu po zabiegu pacjentka może wrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Możliwe jest wystąpienie przesięku surowiczego, dlatego też zalecane jest stosowanie podpasek higienicznych. Przez miesiąc należy powstrzymać się od współżycia. W celu utrzymania efektów lekarze zalecają ćwiczenie mięśni Kegla.
Pacjentki zauważają efekt właściwie natychmiast po zabiegu. Dopiero kolejne mechaniczne rozciągnięcie tkanek (kolejna ciąża) mogą być przyczyną powrotu problemu wysiłkowego nietrzymania moczu. Prócz wyeliminowania nietrzymania moczu, pacjentki zwracają również uwagę na poprawę jakości współżycia ze względu na zmniejszenie obwodu pochwy.
Przeciwwskazaniami są niewyleczone infekcje dróg rodnych oraz dróg moczowych a także choroby nowotworowe.