Wpływ palenia papierosów na wyniki badań krwi
grafika partnera

Palenie papierosów oznacza wiele konsekwencji – zazwyczaj negatywnych – dla układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego.

My jednak zwrócimy w naszym tekście uwagę na inną kwestię, a mianowicie: wpływ papierosów na wyniki badań krwi. Trzeba mieć to na uwadze, że ponieważ substancje chemiczne, które są obecne w dymie tytoniowym, mogą mieć wpływ na skład krwi oraz uzyskiwane na jej podstawie wyniki laboratoryjne.

Palenie przed badaniem krwi — wpływ

Badanie krwi jest rutynową procedurą, którą wykorzystuje się podczas prac diagnostycznych pozwalających lekarzom ocenić stan zdrowia pacjenta. To, że badania krwi są rozwiązaniem powszechnie stosowanym, nie oznacza jeszcze, że nie ma żadnych ograniczeń, by móc przystąpić do tej procedury. W związku z tym konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do badania krwi – rozumie się przez to m.in. odpowiednią dietę oraz styl życia.

To, jak należy zachować się przed przystąpieniem do badania krwi, w dużej mierze zależy od celu, dla którego się je wykonuje. Generalnie jednak zaleca się, by w czasie bezpośrednio poprzedzającym pobranie krwi (rozumie się przez to czas od kilku godzin do nawet jednej doby) unikać spożywania:

  • pokarmów tłustych/ciężkostrawnych,
  • alkoholu.

A jak wygląda sytuacja w przypadku wyrobów tytoniowych? Cóż, nie jest ono bezwzględnie zabronione. Mimo to trzeba mieć na uwadze, że zawarte w papierosach substancje chemiczne mogą wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

W szczególności dotyczy to badań krwi przeprowadzanych w celu oceny funkcjonowania wątroby, (badanie enzymów wątrobowych, bilirubiny itp.).

To jeszcze nie wszystko, trzeba bowiem pamiętać, że substancje chemiczne, które są zawarte w dymie tytoniowym, mogą wywierać wpływ na inne parametry krwi. Przykładowo, palenie dużych ilości wyrobów tytoniowych przed przystąpieniem do badania krwi może przyczynić się do wzrostu tzw. tempa krzepnięcia VIII, które może w dłuższej perspektywie zwiększyć ryzyko powstania zakrzepicy, w mniejszym zaś – zaburzyć wyniki badania.

Jeśli chodzi o zależność „palenie papierosów a badanie krwi”, trzeba pamiętać o takich kwestiach jak np. wpływ na poziom cholesterolu, triglicerydy czy glukozy we krwi.

Jeśli planujesz wykonać badanie krwi i obawiasz się, że nie wiesz, jakie działania należy podjąć przed przystąpieniem do tej procedury i jakie są przeciwwskazania, mamy dobrą wiadomość. Jeśli chodzi o zalecenia przed badaniem krwi, pacjenci są w tej kwestii informowani przez pracowników placówek medycznych służby zdrowia.

Źródła:

Paradoks palacza, INTERWENCJA CZY PREWENCJA?, Kardiologia Inwazyjna nr 6 (11), ROK 2016.

Przygotowanie pacjenta do badań laboratoryjnych, https://vitomed.pl/wp-content/uploads/2020/08/Przygotowanie-pacjenta-do-badan-krew.pdf (data dostępu: 2023-05-18).