Teoretycznie nigdy nie mieliśmy takiego łatwego dostępu do ubrań. Teraz kupimy je bez trudu, składając zamówienie online lub odwiedzając sklep stacjonarny w pobliskiej galerii handlowej. Niestety, bardzo często trafiamy na ubrania kiepskiej jakości. Jakie generują one problemy?
Spis treści:
- Ubrania kiepskiej jakości nie znajdują nabywców
- Ubranie niskiej jakości szybko się psują
- Ubrania marnej jakości są niewygodne
- Kto odpowiada za fast fashion?
Ubrania kiepskiej jakości nie znajdują nabywców
Zapewne nie raz zastanawiałaś się, kto kupuje niektóre ubrania. Te nie dość, że mają niepraktyczny charakter, to jeszcze są niewygodne, brzydkie i wykonane w mało staranny sposób. Niektóre dziwne ubrania znajdują nabywców, ponieważ część osób podąża za modą. Gdy ta lansuje dziwne narzutki na sweter czy bluzki, które przypominają minibolerko, to tacy ludzie sięgają właśnie po tego typu rzeczy. Jednak nietypowe ubrania, które charakteryzują się niską jakością, nie zawsze znajdują nabywców. Część kupią miłośnicy mody. Jednak wiele ubrań nie zostanie sprzedanych. Najpierw trafią one do outletów, potem do lumpeksu, a gdy i tam nikt ich nie kupi, do krajów Trzeciego Świata, gdzie następnie wylądują na śmietniku. Niestety, ubrania kiepskiej jakości, które nie znajdują nabywców, zanieczyszczają środowisko. Stanowią kolejne odpady lądujące na wysypisku. Na dodatek do ich produkcji wykorzystuje się wodę, prąd i chemikalia, które dodatkowo zanieczyszczają planetę.
Ubranie niskiej jakości szybko się psują
Powiedzmy, że ubranie niskiej jakości znalazło nabywcę. Ma całkiem praktyczny charakter, jest to sukienka w modnym wzorze. Niestety, pruje się w wielu miejscach, łatwo ulega też zaciągnięciu. Nawet jeśli ktoś będzie chciał chodzić w takiej sukience, to w pewnym momencie ją sobie odpuści, ponieważ ona nie będzie prezentowała się najlepiej. Stanie się też bezużyteczna, gdy całkowicie się zmechaci lub popęka. Co się wówczas stanie? Kolejne ubranie kiepskiej jakości trafi na wysypisko śmieci. Tego typu odzież zazwyczaj szyje się z poliestru, poliamidu i akrylu, zatem włókien syntetycznych, które najdłużej ulegają rozkładowi.
Ubrania marnej jakości są niewygodne
Warto poruszyć także aspekt praktyczny. Ubrania marnej jakości nie tylko służą nam kilka razy, łatwo się psują, ale też są bardzo często niewygodne. Wykonane z syntetycznych włókien prowadzą do podrażnienia skóry i nadmiernego pocenia się. Nierzadko też charakteryzują się nadmierną sztywnością lub tak się mechacą, że brudzą wszystko dookoła, łącznie z naszym T-shirtem. Niewygodne ubrania także lądują na śmietniku, bo nikt nie chce ich nosić. Po raz kolejny dochodzi do zmarnowania zasobów.
Kto odpowiada za fast fashion?
Ubrania kiepskiej jakości powstają pod wpływem fast fashion. Moda zmienia się nieustannie. Pojawia się wiele nietuzinkowych trendów, które szybko wypadają z głównego nurtu. Sieciówki nie przejmują się jakością. Starają się jak najszybciej uszyć sporo ubrań i rozdystrybuować je na całym świecie. Czy to wina konsumentów, że w ich ręce trafią ubrania niskiej jakości? Nie, to wina koncernów odzieżowych. Konsument zazwyczaj kupuje to, co ma do wyboru. Jeśli w sieciówce są same syntetyczne swetry z akrylu, które się mechacą, to i tak wróci do domu z jednym z nich. W końcu zrobiło się chłodniej i potrzebne są grubsze ubrania. Oczywiście, zakupy w sieciówkach nie są złe same w sobie. W niektórych sklepach znajdziemy też całkiem przyzwoite ubrania z linii ekologicznych, które mają przyjazny skórze skład i uniwersalny fason. Niemniej warto zwrócić uwagę na sporo osobliwych ubrań, które zostały źle skrojone i wykonane z kiepskiej jakości tkanin.