Psycholodzy przeprowadzili badania, że już niemowlęta odczuwają poczucie niesprawiedliwości. Wystarczy, że widzą, iż jedno z kilku dzieci w pomieszczeniu jest traktowanych lepiej lub gorzej niż pozostałe. Skąd się bierze poczucie niesprawiedliwości i jak sobie z nim poradzić?
Ona nie przykłada się do pracy, a zarabia więcej
Bardzo często poczucie niesprawiedliwości wiąże się z naszym życiem zawodowym. Denerwuje nas sytuacja, kiedy ktoś mniej przykłada się do pracy, a zarabia tyle samo lub więcej niż my. To może być frustrujące. Nic dziwnego, że wiele z nas lubi pracować na własną rękę, rozliczając się jedynie z efektów pracy. Coraz więcej młodych ludzi zakłada własną działalność gospodarczą i nawiązuje współpracę B2B z dużą firmą. To daje im sporą niezależność i sprawia, że nie muszą realizować zadań, z którymi nie wyrobił się kolega zarabiający więcej.
Dlaczego ona nic nie robi i żyje z zasiłków?
Odkąd rząd wypłaca różnego rodzaju benefity, osoby pracujące i niezarabiające kokosów czują się coraz bardziej pokrzywdzone. Nic dziwnego, wszak one coś robią, codziennie wstają do pracy, przykładają się do niej, a nierzadko otrzymują mniej pieniędzy od matki z kilkorgiem dzieci, która nigdy nie skalała się pracą. Żyje na koszt państwa i dobrze jej z tym.
On nie ma kompetencji, a ma tak wysoką funkcję
Polacy bardzo negatywnie oceniają sytuacje, kiedy to prezes jakiejś firmy, kierownik urzędu etc., pobiera wysokie uposażenie, a o jego niekompetencji rozpisują się media. Rodzi to poczucie krzywdy. Wszak w kraju nie brakuje mądrych i zdolnych osób, które za takie pieniądze przyłożyłyby się do swoich obowiązków, świadcząc innym usługi najwyższej jakości.
Byłam dla niego miła, a on wybrał ją
Wiele kobiet nie rozumie, dlaczego starając się o faceta, próbując go lepiej zrozumieć, pomagając mu, i tak przegrywają rywalizację z jego koleżanką z pracy. Ta nie jest ani szczególnie ładna, ani tym bardziej miła, a jednak to ją wybrał na swoją partnerkę. Cóż, czasem wybory mężczyzn pozostają nieodgadnione.
Tak bardzo się wystroiłam, a on tego nie docenił
Wiele z nas pragnie świetnie wyglądać na randce. Potrafimy długo namyślać się, co na nią założyć, jak pomalować oczy i usta, aby przypaść jemu do gustu. Czasem nawet kupujemy nową spódnicę, by wypaść lepiej. Niestety, on tego nie zauważa, nie docenia naszych starań. Wówczas czujemy się skrzywdzone.
Chciałam uczciwie odprowadzić podatek, ale Skarbówka nie chciała mi pomóc
Czasem nawet urzędy okazują się niesprawiedliwe. Polski system podatkowy jest skomplikowany. Nic dziwnego, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często nie rozumieją zmieniających się ustaw. Proszą więc Urząd Skarbowy o wyjaśnienie nowych zasad rozliczania, przedstawienie podstawowych zasad wykładni. Jego pracownicy odmawiają jednak pomocy i każą radzić sobie na własną rękę. Taki człowiek odczuwa poczucie niesprawiedliwości, gdy widzi, że jego kolega też prowadzi firmę i nic nie robi sobie z przepisów prawa podatkowego. Do kosztów firmowych dopisuje nawet perfumy, które kupuje sobie do celów prywatnych.
Jak radzić sobie z poczuciem niesprawiedliwości?
Poczucie niesprawiedliwości jest czymś naturalnym, co warto zaakceptować. Gdybyśmy nie mieli kręgosłupa moralnego, zapewne byłoby nam dużo łatwiej przeć przed siebie, nie bacząc na innych. Poczucie niesprawiedliwości najlepiej przegadać z przyjaciółmi. Gdy podzielisz się z nimi swoją historią, oni wyrażą zrozumienie, a ty poczujesz się lepiej. Czasem też warto walczyć o swoje. Jeśli widzisz, że kolega się obija, a ty musisz za niego robić wszystkie zadania, a dostajesz niższą pensję, porozmawiaj o tym z przełożonym. Możesz też zgłosić do kierownika Urzędu Skarbowego, że jego pracownik odmówił ci pomocy, gdy chciałaś lepiej zrozumieć nowe przepisy i zasady ich stosowania. Jeśli facet nie docenia, że ładnie się dla niego ubierasz, następnym razem załóż dresy. Z pewnością zrozumie swój błąd. Możesz też oddać głos w wyborach na partię, która stworzyła bardziej sprawiedliwy program wyborczy.