Podczas pandemii zaczęliśmy doceniać lasy. Chętnie udajemy się do nich na spacer, aby spędzić czas w miły sposób i choć na chwilę oderwać się od problemów codzienności. Psychologia obecnie intensywnie bada zależności między człowiekiem a lasem. Na czym polega kąpiel leśna?
Kąpiel leśna to chłonięcie lasu wszystkimi zmysłami
Kąpiel leśna polega nie na spacerze po lesie, podczas którego rozmawiamy z przyjaciółką przez telefon, lecz na pełnym skupieniu się na magii tego niezwykłego miejsca. Musisz wyostrzyć swoje zmysły i nauczyć się korzystać z nich w pełnym tego słowa znaczeniu. W ten sposób zanurzysz się w magii lasu. Poznasz jego unikatowy zapach, kolor i dźwięk. Każdy las jest inny. Jego klimat zależy od roślinności, która go porasta oraz zwierzyny, która go zamieszkuje. Drzewa, krzewy i kwiaty wydzielają olejki eteryczne. Gdy poszczególne składniki łączą się zakupy, powstaje unikatowa kompozycja, która nierzadko przypomina dobre perfumy.
Kąpiel leśna wymaga pozbycia się rozpraszaczy
Aby kąpiel leśna doszła do skutku, musisz pozbyć się rozpraszaczy. Często nie zdajemy sobie sprawę, jak wiele z nich odbiera nam przyjemność z prostych czynności. Ciągle przeglądamy internet, rozmawiamy przez telefon, słuchamy muzyki ze smartfona. W rezultacie nie żyjemy w pełni tym, co jest tu i teraz. Warto to zmienić, aby doświadczyć w pełni leczniczych właściwości kąpieli leśnej.
Czy podczas kąpieli leśnej dopuszczalne jest grzybobranie?
Zależy, czy wyruszasz do lasu po to, aby uzbierać więcej borowików niż twoja teściowa. Jeśli zależy ci na pobiciu jej rekordu, w pełni się na tym skoncentrujesz i nie doświadczysz przyjemności płynącej z relaksu. Jeśli natomiast podczas uważnego spaceru po lesie napotkasz jakieś ciekawe grzyby i je zerwiesz, wciąż możesz doświadczyć kąpieli leśnej.
Lasy iglaste idealne dla alergików
Który las jest najlepszy dla kąpieli leśnych? Teoretycznie możemy udać się do każdego, ale radzimy, aby alergicy wybierali lasy iglaste, ponieważ nie pylą w nich drzewa liściaste, gdyż po prostu ich tam nie ma. Ponadto drzewa iglaste wytwarzają więcej olejków eterycznych, które korzystnie oddziałują na nasze zdrowie i samopoczucie.
Korzyści zdrowotne z kąpieli leśnej
Podczas kąpieli leśnej obserwuje się wyrównanie oddechu i łagodzenie napięcia mięśni. Krótko mówiąc, znikają zjawiska fizjologiczne, które towarzyszą stresowi. Rozładowujemy nieprzyjemne napięcie nerwowe i po powrocie do domu czujemy się przyjemnie zrelaksowani. Kąpiele leśne mogą zdziałać wiele dobrego w dzisiejszych niepewnych czasach, gdy nieustannie jesteśmy narażeni na stres.
Podczas kąpieli starajmy się o niczym nie myśleć
Kąpiel leśna nie będzie udana, jeśli cały czas będziesz się zastanawiać, jak rozwiązać spór z szefem, co powiedzieć klientowi etc. Spróbuj zostawić zmartwienia na leśnym parkingu. Wbrew pozorom to dobre rozwiązanie. Gdy się trochę odprężysz, rozwiązanie problemów samo przyjdzie ci do głowy. Kąpiel leśna pobudza bowiem naszą kreatywność. Niestety, czasem im bardziej staramy się o czymś nie myśleć, tym bardziej natrętne myśli do nas powracają. Opisane zjawisko to ruminacja.
Głębokie zaangażowanie myśli wpływa dobroczynnie na zdrowie
Naukowcy zauważyli, że gdy w pełni skupimy się na lesie, jego pięknie i bogactwie zapachów, układ współczulny i przywspółczulny staje się mniej pobudzony. W rezultacie obserwuje się poprawę pracy układu oddechowego i krwionośnego.
Jak widać, kąpiel leśna ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala nam odnaleźć kontakt z naturą, której jesteśmy naturalnym elementem składowym. Bardzo często o tym zapominamy i nieświadomie ją niszczymy, przyczyniając się do spadku bioróżnorodności. Regularny kontakt z naturą może przyczynić się do zmiany naszych nawyków, np. zamiany samochodu na rower, gdy chcemy dojechać do biura, które mieści się na osiedlu obok naszego miejsca zamieszkania.