Kim jest manipulator
Marvin Meyer z Unsplash

Kiedy w naszym życiu pojawia się manipulator, często tego nie dostrzegamy, ale czujemy się coraz gorzej. Cierpi na tym nie tylko nasz nastrój, ale też podupadamy na zdrowiu. Często dopiero przerażające diagnozy uświadamiają nam, jak cierpimy przez obecność makiawelisty w swoim życiu. Może nim być nasz szef, partner, rodzic, a nawet przyjaciel. Jako osoby empatyczne i otwarte, które nie wyrządzają innym krzywdy, nie rozumiemy, że istnieją źli ludzie. Są oni zdolni do największych podłości, byle osiągnąć swój cel, czy zapewnić sobie chwilę satysfakcji. Dręczenie innych sprawia im przyjemność. Kim jest manipulator i jak się przed nim ustrzec?

 

Manipulator – człowiek sukcesu czy sprytny oszust?

Manipulator na pierwszy rzut oka jest osobą dorosłą i dobrze funkcjonującą. Bardzo często posiada własną firmę, lub piastuje wysokie stanowisko w korporacji. Sprawia wrażenie osoby kompetentnej, bo roztacza wokół siebie aurę pewności siebie. W rzeczywistości makiawelista jest niedojrzały emocjonalnie. Jego problemy sięgają czasów dzieciństwa, gdy spotkało go coś złego, co ukierunkowało jego rozwój w niewłaściwą stronę. Manipulator nie poradził sobie z traumą, więc opracował własny mechanizm adaptacyjny. Zamknął się na szerokie spektrum emocji, toleruje jedynie chorą radość, złość i użalanie się nad sobą. 

 

Jak makiawelista wykorzystuje empatię poznawczą do manipulacji?

Dysponuje jedynie empatią poznawczą i korzysta z niej do złych celów. Rozpoznaje nasze potrzeby i deficyty, aby odpowiedzieć na nie i zaskarbić sobie naszą przychylność. Gdy ma nas w garści, wykorzystuje nas bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Nigdy nie doskwiera mu poczucie winy, więc pozwala sobie na dużo. Otoczenie często nie reaguje we właściwy sposób. Widząc, że ktoś łamie reguły życia społecznego, nie krytykuje tej osoby. W rezultacie manipulator czuje się bezkarny, bo nie ponosi konsekwencji swoich czynów. 

 

Poznaj 3 główne strategie manipulacyjne!

Ludzie, którzy cierpią na makiaweliczne zaburzenie osobowości, stosują 3 główne strategie manipulacyjne.

  1. Zaprzeczanie rzeczywistości.
  2. Przypisywanie własnej winy osobom trzecim.
  3. Formułowanie pogróżek i zastraszanie.

 

Kim jest manipulator i dlaczego jest tak groźny?

Manipulator nie bez powodu uchodzi za niezwykle niebezpiecznego przeciwnika, bo często robi to, co mu się żywnie podoba. Nie zważa przy tym na konsekwencje. Nie szanuje żadnych przyjętych norm, w tym obowiązującego prawa. Jeśli trafisz na sprzedawcę-makiawelistę, możesz mieć problem z odbiorem towaru i odzyskaniem pieniędzy. Prawdopodobnie nawet wysłanie prawnika w celu podpisania ugody, nie przyniesie pożądanych konsekwencji. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, a tam wiele zależy od czynnika ludzkiego. Czy sędzia da się nabrać na dramatyzowanie i wiktymizację, z której skwapliwie korzysta makiawelista? Skoro Twoja matka się na to nabrała, zamiast stać po Twojej stronie jako osoby poszkodowanej, to licz się z tym, że manipulator może wygrać sądową batalię. 

 

Cechy makiawelisty w związku romantycznym

Jeśli cechy makiawelisty zdradza Twój partner, licz się z tym, że będzie naruszał Twoje granice. Może wykazywać też skłonność do zmiany obowiązujących reguł. Manipulator często zdradza swoją stałą partnerkę, a przyłapany na gorącym uczynku lubi mawiać, że “to nie tak, jak myślisz”. Poza tym winę za zaistniałą sytuację i tak przypisze Tobie oraz Twojej rzekomej oziębłości. Zrobi z Ciebie kobietę cierpiącą na zaburzenia seksualne, a z samego siebie biedaka, który musiał jakoś rozładować zgromadzone napięcie. Podczas erotycznych igraszek manipulator często dopuszcza się przemocy. To prawdziwy pogromca granic, do którego nie dociera, że nie masz ochoty na seks analny. On i tak do niego dąży, aby Cię do niego “przekonać”. Uciekaj od takiej osoby, bo związek z manipulatorem grozi powstaniem głębokiem traumy i zamknięciem się na bliskie relacje romantyczne.

 

Dlaczego manipulator Cię nie słucha?

Pamiętaj, że każdy manipulator stosuje strategię: “gadaj zdrów”. Nie słuchaj osób, które wmawiają Ci, że on pewnie jest przepracowany, zmęczony, lub uzależniony, dlatego nie umie się skoncentrować na Twojej wypowiedzi. On Cię celowo nie słucha i ignoruje. Nie usprawiedliwiaj tego zachowania, lecz uświadom sobie jego toksyczność. Zastanawiasz się, dlaczego musisz się powtarzać milion razy i tłumaczyć tak prostą sprawę? Nie daj sobie wmówić, że źle to robisz, lub coś pozostaje niejasne. On Cię nie słucha, bo uwielbia, kiedy dręczy Cię koniecznością powtórzenia wypowiedzi. Nie łudź się, że skupi się na niej, bo makiawelista jest niereformowalny. 

 

Kary stosowane przez manipulatora

Będziesz miała nauczkę! Spróbuj sprzeciwić się manipulatorowi, zadbać o własne granice, a szybko przekonasz się, z jak okrutnym przeciwnikiem masz do czynienia. Skoro ośmielasz się być asertywną, to zrobię Ci na złość. Zacznę ignorować Twoje maile z prośbą o pensję, a potem zrzucę winę na osoby trzecie. 

 

Bombardowanie uprzejmością to strategia ludzi z makiawelicznym zaburzeniem osobowości

Makiawelista potrafi uśpić Twoją czujność. Udaje, że się zmienił. Nagle staje się słodki, miły i do rany przyłóż. Nie zaszła w nim jednak żadna spektakularna przemiana duchowa. On dba o swój interes. Zazwyczaj staje się miły, gdy chcesz go porzucić, lub zależy mu na tym, abyś mu coś obiecała. Nie bój się odejść, nie podejmuj żadnych wiążących decyzji. On zrobi wszystko, by wymóc na Tobie obietnicę. Sam jednak nie dotrzymuje danego słowa, bo uważa, że przysługują mu szczególne prawa.

 

Uważaj na te cechy manipulatora!

Reasumując, w kontaktach międzyludzkich zwróć uwagę na takie cechy manipulatorów jak:

  • obojętność,
  • skłonność do kalkulowania,
  • brak odpowiedzialności,
  • problemy z budowaniem bliskościowych relacji z innymi ludźmi,
  • niska odporność na frustrację, która pojawia się przy braku zaspokojenia potrzeb,
  • brak sumienia i poczucia winy,
  • tendencja do stawiania innych ludzi w złym świetle, 
  • przewrażliwione ego, które często daje o sobie znać, gdy poddasz w wątpliwość “genialny” pomysł manipulatora. 

 

Bibliografia:

  1. Petitcollin C.; Jak nie dać sobą manipulować?; Wydawnictwo Feeria, 2022