Bardzo często chcemy z kimś nawiązać kontakt, ale postępujemy nierozważnie i zrażamy tę osobę do siebie. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą zarówno źle dobrane słowa, jak i niewłaściwe gesty. Jak nie wystraszyć rozmówcy?
Nie zastępuj drogi
Kobiety są w szczególny sposób wyczulone na ten gest. Gdy zastępujesz im drogę, aby zadać pytanie, obawiają się kradzieży torebki, próby gwałtu lub pobicia. To dla nich manifestacja siły oraz ograniczanie ich wolności osobistej. Taki gest budzi strach, a nawet agresję, nie od dziś wiadomo, że najlepszą formą obrony jest atak.
Nie podchodź do kogoś zbyt gwałtownie
Jeśli podejdziesz do kogoś zbyt gwałtownie, może on uznać, że chcesz go napaść i nie masz czystych intencji. Tak działa ludzka psychika. Na początku zawsze oceniamy potencjalne ryzyko. Im głośniej i gwałtowniej się zachowujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz sklasyfikowany jako zagrożenie.
Nie podchodź od niego od tyłu
Ludzie nie lubią być zachodzeni od tyłu. Wydaje im się wówczas, że ktoś chce ich napaść i wykorzystać swoją przewagę fizyczną. Jeśli chcesz kogoś zagadać, o coś zapytać, zawsze podchodź bokiem. Zachodzenie drogi, jak i wyskakiwanie zza pleców to gesty, które z reguły są odbierane negatywnie.
Nie naruszaj przestrzeni osobistej rozmówcy
Nikt nie lubi, gdy obcy człowiek podchodzi do niego zbyt blisko. Zaczyna się wówczas bać o swoją nietykalność cielesną i portfel. Pamiętaj, aby pozostawić rozmówcy odpowiednią przestrzeń, zwłaszcza w czasach pandemii, gdy wielu Polaków boi się zakażenia COVID-19. O to, jak dojść do drogerii czy na dworzec, zawsze możesz zapytać z określonej odległości.
Zwróć uwagę, czy druga osoba nie zamyka się na rozmowę
Nie zagaduj ludzi, którzy mają wyraźne oznaki zamknięcia się na innych. Jeśli ktoś koncentruje się na niesieniu ciężkiej paczki, jest zdenerwowany, właśnie pokłócił się z kimś przez telefon, wyraźnie się gdzieś spieszy, unika wzroku innych osób, to odpuść sobie rozmowę. Taki człowiek nie zareaguje pozytywnie, gdy do niego zagadasz.
Uśmiechnij się i stań bokiem
Uśmiech stanowi klucz do rozpoczęcia rozmowy. Pokazuje bowiem, że mamy dobre intencje, nie chcemy skrzywdzić drugiej osoby. Pamiętaj, aby zawsze stanąć do rozmówcy bokiem, aby nie czuł się zaatakowany.
Mów spokojnie
Osoby, które mówią niczym karabin maszynowy, uchodzą za niestabilne emocjonalnie, nawet jeśli ich wypowiedź wynika z ekstrawersji. Staraj się mówić powoli i spokojnie, aby wzbudzić w rozmówcy zaufanie.
Od razu przejdź do rzeczy
Mężczyźni często nie umieją przejść do sedna sprawy, dlatego kobiety boją się, że właśnie przyczepił się do nich jakiś nachalny adorator, którego łatwo się nie pozbędą. Jeśli przeprosisz i od razu zapytasz o informację, gdzie kobieta kupiła dany płaszcz, bo szukasz identycznego dla żony, z pewnością uzyskasz rozmowę. Gdy zaczniesz od słów: czy mogę mieć pytanie, możesz wystraszyć kobietę i skłonić ją do ucieczki. Panie mają dość nachalnych facetów, więc są wyczulone na wypowiedzi odbiegające od sedna.
Starannie dobieraj słowa
Gdy z kimś rozmawiasz, staraj się starannie dobierać słowa. Jeśli chcesz zapytać o sklep z ubraniami, który jest czynny mimo obostrzeń, skup się na tym. Nie opowiadaj o tym, jak negatywnie oceniasz rząd i jego pomysły walki z pandemią, bo możesz zyskać wroga, zanim przejdziesz do sedna swojej wypowiedzi.
Nie oczekuj pozytywnej reakcji rozmówcy
Pamiętaj, że nawet jeśli starasz się zapewnić komfort swojemu rozmówcy, ten może odejść bez słowa, ponieważ ma za sobą ciężki dzień. Nie oczekuj nigdy określonych rezultatów. Zawsze możesz do kogoś zagadać, ale nie oczekuj, że ta osoba pozytywnie zareaguje na twoje słowa.