Nadmierny konsumpcjonizm stanowi problem zachodnich społeczeństw. Przez to, że wciąż pragniemy kupować nowe rzeczy, zużywamy kolejne surowce i zanieczyszczamy środowisko. Grozi nam katastrofa ekologiczna. Spójrzmy jednak na problem krótkofalowo. Jak nadmiar rzeczy wpływa na samopoczucie?
Spis treści:
- Dlaczego nadmiar rzeczy utrudnia podejmowanie decyzji?
- Nadmierny konsumpcjonizm i ciągła pogoń za nowościami
- Dlaczego osoby mające wiele ubrań ciągle chodzą w tych samych?
- Jak nadmiar rzeczy wpływa na samopoczucie?
- Jak ograniczyć zakupy?
- Co zrobić ze zbędnymi rzeczami?
- Dlaczego bardziej uszczęśliwiają nas przeżycia niż rzeczy?
Dlaczego nadmiar rzeczy utrudnia podejmowanie decyzji?
Masz tyle ozdób świątecznych, że nie wiesz, które wyciągnąć z piwnicy w tym roku? A może nie potrafisz zdecydować się na botki, w których wyjdziesz z domu na zakupy? Choć możliwość wyboru to świetna sprawa, to jednak nadmiar rzeczy przytłacza. Nie potrafimy wykorzystać potencjału ich wszystkich. W rezultacie część leży odłogiem i niszczeje. Ewentualnie po jakimś czasie dochodzimy do wniosku, że dana rzecz zagraca nam przestrzeń życiową i wyrzucamy ją do kosza, marnując w ten sposób własne pieniądze i surowce. Na dodatek nadmiar rzeczy utrudnia podejmowanie wyboru. Często nie wiemy, w co się ubrać, bo mamy tak wiele opcji. Niektórzy mają pełne szafy, ale chodzą ciągle w tych samych ubraniach, bo nie chce im się wyszukiwać rzeczy w tak przepełnionej garderobie. W rezultacie sięgają po to, co akurat mają pod ręką.
Nadmierny konsumpcjonizm i ciągła pogoń za nowościami
Na co dzień zarabiamy pieniądze, więc od czasu do czasu chcielibyśmy je na coś wydać, sprawiając sobie przyjemność. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że znamy umiar. Niestety, nadmierny konsumpcjonizm promowany przez wielkie koncerny zachęca nas do niekończących się zakupów. Ciągle kupujemy nowe ubrania, ponieważ poprzednie wyszły już z mody. Na dodatek firmy wspominają o tym, że ich kolekcje mają charakter limitowany, więc nie chcemy stracić okazji na coś wyjątkowego. Do tego dochodzą atrakcyjne promocje, które zachęcają do konsumpcji.
Dlaczego osoby mające wiele ubrań ciągle chodzą w tych samych?
Zanim się obejrzymy, w naszym mieszkaniu pojawia się nadmiar rzeczy, który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Przestrzeń mieszkalna jest zagracona. Znajduje się w niej mnóstwo mniej i bardziej przydatnych przedmiotów. Niestety, korzystamy tylko z ułamka z nich. Czujemy się jednak przytłoczeni nadmiarem rzeczy. Po przekroczeniu progu mieszkania dopada nas zmęczenie i zniechęcenie. Znowu o coś się potykamy. Znowu nie mamy miejsca na stole, bo leży na nim stos przeczytanych gazet. Powoli kończy się wolna przestrzeń na półkach w biblioteczce. Powstaje chaos, w którym trudno cokolwiek coś odnaleźć. Im więcej mamy rzeczy, tym paradoksalnie korzystamy z mniejszej ilości przedmiotów. Pozostałych bowiem nie potrafimy zlokalizować we wszechobecnym bałaganie.
Jak nadmiar rzeczy wpływa na samopoczucie?
Co ciekawe, bałagan wpływa negatywnie głównie na samopoczucie kobiet. To właśnie u nich powoduje stany lękowe oraz problemy z koncentracją. Panowie są dużo bardziej odporni na otaczający ich chaos. Ten im aż tak bardzo nie przeszkadza. Naukowcy wykazali, że bałagan wokół nas zmniejsza kreatywność i wpływa negatywnie na wydajność wykonywanej pracy. Zatem posprzątanie biurka przed rozpoczęciem większego projektu ma sens.
Jak ograniczyć zakupy?
W związku z tym, iż nadmiar rzeczy wpływa negatywnie na samopoczucie, należy ograniczy ilość kupowanych przedmiotów. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i jakie cechy powinna mieć ta rzecz. Np. mam dużo butów, ale żadnych ogrzewanych kozaków, w których mogłabym wyjść na spacer w mroźny dzień. Powinna zatem skupić się na ogrzewanych butach, ale tylko tych, które są płaskie i wygodne. W obcasach zbyt daleko nie zajdę w parku czy w lesie.
Co zrobić ze zbędnymi rzeczami?
Zbędne rzeczy, jeśli nie są zniszczone, nie powinny lądować na śmietniku. Warto oddać je potrzebującym lub odsprzedać na jednym z serwisów aukcyjnych. Dzięki temu odzyskamy przynajmniej część wydanych w przeszłości pieniędzy. Pamiętaj, że wyrzucanie dobrych rzeczy na śmietnik, przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Dlaczego bardziej uszczęśliwiają nas przeżycia niż rzeczy?
Co ciekawe, psycholodzy zauważyli, że to nie rzeczy nas uszczęśliwiają, a przeżycia. Zatem zamiast kupować nowej bluzki lepiej wybrać się ze znajomymi na kręgle lub kolację do ulubionej restauracji. To będą dobrze zainwestowane pieniądze.