Zazwyczaj, gdy mówimy o depresji, to oczyma wyobraźni widzimy osobę w brudnym dresie i tłustych włosach, która nie ma sił, by wstać z łóżka. Taki obraz to zasługa mediów oraz autorów powieści i filmów. To właśnie oni wpoili nam, że depresja zawsze przybiera postać niemocy i zaniedbania. Nie zawsze jednak tak to wygląda. Czym jest depresja maskowana?
Depresja to nie zawsze stan przygnębienia, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Niektóre osoby, które się z nią borykają, normalnie wstają do pracy, odnoszą w niej liczne sukcesy, a nawet są zadowolone ze swojego życia towarzyskiego. W ich przypadku objawy depresji są mało charakterystyczne i nierzadko przypominają inne schorzenia.
Niecharakterystyczne objawy depresji
Do gabinetów lekarzy często zgłaszają się pacjenci, którzy cierpią na chroniczny ból głowy. Niektórych boli kręgosłup, a jeszcze inni skarżą się na problemy trawienne lub nawracające alergie skórne. Lekarz przystępuje do diagnostyki. Zleca pacjentowi wykonanie szeregu badań, ale te nie wskazują na nic podejrzanego. Na pierwszy rzut oka osoba skarżąca się na uciążliwe dolegliwości może wydawać się hipochondrykiem. Lekarz widzi jednak, iż pewne problemy nie są wyimaginowane. Na skórze naprawdę występuje pokrzywka. Nie jest jednak w stanie ustalić źródła problemu. Może przepisać lek na alergię, ale ten zazwyczaj nie działa. To znak, że pacjenta trzeba szerzej zdiagnozować i zainteresować, się czy alergia skórna nie wpisuje się w niecharakterystyczne objawy depresji.
Depresja maskowana – ciągła pogoń za nowymi wyzwaniami
Niekiedy depresja maskowana nie przybiera żadnych chorobowych objawów. Pacjent normalnie się wysypia, je posiłki stosowne do swojego zapotrzebowania, nie ma problemów skórnych czy dolegliwości bólowych. Jednak nie potrafi odpoczywać. Charakteryzuje go ciągła pogoń za nowymi wyzwaniami. Taka osoba może uciekać w pracę, dodatkowe zlecenia, hobby lub spotkania towarzyskie. Robi wszystko, by zagłuszyć wewnętrzne głosy. Nie chce przejmować się tym, czego kiedyś doświadczyła. Ciągła pogoń za nowymi wyzwaniami zdecydowanie jej to ułatwia.
Jak leczyć depresję maskowaną?
Jeśli lekarz podjął szeroko pojętą diagnostykę oraz przepisał standardowe leki, a te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, powinien skonsultować swojego pacjenta z psychologiem. Może się bowiem okazać, że ten cierpi na depresję maskowaną. Aby odzyskać komfort życia, musi odbyć psychoterapię i zacząć zażywać antydepresanty.
Tradycyjna depresja a depresja maskowana
Naukowcy twierdzą, iż depresja maskowana jest częściej spotykanym schorzeniem od tradycyjnej depresji. Ta, którą łatwo rozpoznać, stanowi 1/3 wszystkich przypadków. W praktyce oznacza to, iż problem ten jest szeroko rozpowszechniony w społeczeństwie. Tymczasem w Polsce od lat brakuje pieniędzy na fachową pomoc psychologiczną.
Przyczyny depresji maskowanej
Bardzo często za depresją maskowaną stoi jakieś traumatyczne wydarzenie. Może to być wypadek sprzed lat, przemoc domowa, alkoholizm jednego z rodziców, zdrada partnera. Bywa jednak i tak, że depresja maskowana nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. W takiej sytuacji wciąż jednak konieczne jest odbycie psychoterapii, aby nauczyć się panować nad problemem. Wskazane jest także przyjmowanie antydepresantów.