Ból szyi i karku to bardzo często pojawiająca się dolegliwość, na którą niezwykle często skarżą się mieszkańcy społeczeństw zachodnich. Prowadzą oni siedzący tryb życia. Komputeryzacja stanowi spore ułatwienie. Dzięki niej możemy wykonywać mniej obciążającą fizycznie pracę, ale też spędzamy 8 godzin i więcej przed ekranem. Także pochylanie głowy nad smartfonem czy tabletem prowadzi do dolegliwości bólowych. W jaki sposób można się ich pozbyć?
Spis treści:
- Ból szyi i karku – jakie są najczęstsze przyczyny tych dolegliwości?
- Duże obciążenie karku podczas codziennych aktywności
- Pochylanie się nad smartfonem a ból karku
- Dlaczego nie należy lekceważyć bólu karku i szyi?
- Kiedy skonsultować ból karku i szyi z lekarzem?
- Holistyczne leczenie bólu szyi i karku
- Leki przeciwbólowe kontra niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu
- Elektrostymulator TRU+ do szyi i karku
- Domowy zabieg z wykorzystaniem prądów TENS
- Jak działa elektrostymulacja prądami TENS?
- Wygodne w obsłudze urządzenie przeciwbólowe TRU+
- Ulga w bólu szyi już po 30 minutach!
Ból szyi i karku – jakie są najczęstsze przyczyny tych dolegliwości?
Ból szyi, któremu często towarzyszy sztywność karku, to dolegliwości, które mają różne przyczyny. Do najczęściej spotykanych należy jednak siedzący tryb życia związany z korzystaniem z urządzeń elektronicznych, które znacznie ułatwiają codzienną pracę. Ponadto źle dobrany materac czy poduszka mogą sprawiać, że cierpi na tym odcinek szyjny kręgosłupa. Żyjemy w permanentnym stresie i nie zawsze potrafimy go rozładować w zdrowy sposób. Martwią nas problemy w pracy i życiu osobistym. Choć te nie stanowią zagrożenia dla naszego życia, to ewolucyjnie zaprogramowany mechanizm obronny zostaje uruchomiony. Mowa tu o stresie, któremu towarzyszy wyrzut hormonów takich jak adrenalina, kortyzol i noradrenalina. Wspomniane substancje chemiczne hamują proces trawienia i powstawania komórek odpornościowych. Jednocześnie przyspieszają przepływ krwi, a wszystko to po to, abyśmy w sytuacji zagrożenia mogli uciekać albo walczyć. Dawniej po uniknięciu potencjalnego niebezpieczeństwa poziom hormonów stresu obniżał się, a procesy fizjologiczne powracały do normy. Obecnie stres ma charakter przewlekły i towarzyszy mu wzmożone napięcie mięśni szyi i karku, czego efektem jest ból.
Duże obciążenie karku podczas codziennych aktywności
Kark odgrywa niezwykle istotną rolę. To ta część szyi, która łączy głowę z tułowiem. Każdego dnia podczas zwykłych aktywności, vide siadanie, stanie, schylanie się, podnoszenie, jest ona narażona na olbrzymie obciążenie. Ból szyi i karku wywoływać może też siedząca lub stojąca praca. Kasjerki w supermarketach, informatycy czy hostessy zachęcające do wypróbowania nowego smaku sera w sposób szczególni są narażeni na tę przypadłość.
Pochylanie się nad smartfonem a ból karku
Kto z nas nie korzysta ze smartfona czy tabletu? Na tych niepozornych urządzeniach można załatwić wiele spraw. Wykonać przelewy bankowe, komunikować się z klientem ws. projektu, ustalać budżet domowy etc. Niestety, ze smartfonów korzystamy przez sporą część dnia. Robiąc to, pochylamy się nad urządzeniem elektronicznym, przez co dokuczać może nam ból szyi i karku. Praca przy komputerze także może wywoływać podobne dolegliwości, jeśli nie zadbamy o to, aby fotel był ergonomiczny, przyjmiemy niewłaściwą postawę ciała, źle ustawimy monitor i klawiaturę czy zapomnimy o wykonywaniu przerw w pracy.
Dlaczego nie należy lekceważyć bólu karku i szyi?
Ból szyi i karku często wynika z przeciążenia mięśni i kręgosłupa. Długotrwałe przyjmowanie niewygodnej postawy ciała nie tylko generuje ból, ale długofalowo może stać się przyczyną zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Przewlekły stres, który towarzyszy wielu z nas każdego dnia, powoduje nieświadome napinanie mięśni szyi i karku. Bardzo często ból dotyka nie tylko ich, ale swoim zasięgiem obejmuje też głowę i ramiona.
Kiedy skonsultować ból karku i szyi z lekarzem?
Jeśli często skarżysz się na ból szyi i karku, skonsultuj swoje objawy z lekarzem. Ten przeprowadzi szczegółowy wywiad i w razie konieczności zleci konkretne badania diagnostyczne. Warto pamiętać, iż choć zazwyczaj tego typu dolegliwości wynikają z siedzącego trybu życia i stresu, to mogą zwiastować znacznie poważniejsze choroby, vide zwyrodnienie kręgów w odcinku szyjnym kręgosłupa czy wady kręgosłupa.
Holistyczne leczenie bólu szyi i karku
Zwalczanie bólu szyi i kręgosłupa musi przebiegać kilkutorowo. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową postawę ciała w ciągu dnia. Wprowadzenie zasad ergonomii przy swoim stanowisku pracy, umiarkowane korzystanie ze smartfona czy tabletu, zamiana materaca i poduszki na lepiej dostosowaną do potrzeb naszego kręgosłupa to najprostsze działania, które możesz podjąć w celu poprawy komfortu życia. Gdy dolegliwości bólowe pojawiają się jako odpowiedź na przewlekły stres, warto znaleźć skuteczne sposoby na rozładowanie napięcia nerwowego. Każdemu odpowiadają nieco inne rozwiązania. Jednym ukojenie przynosi rozmowa z przyjaciółką, drugim intensywna aktywność fizyczna, a trzecim joga czy mindfulness. Na ból szyi i kręgosłupa mogą pomóc też zabiegi fizjoterapeutyczne zalecone przez specjalistę. Dobre rezultaty przynosi też masaż odcinka szyjnego wykonany przez profesjonalistę.
Grafika dostarczona przez partnera
Leki przeciwbólowe kontra niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu
Niestety, w przypadku wielu osób leczenie bólu szyi i karku sprowadza się do stosowania leków przeciwbólowych. Te zapewniają tylko doraźną ulgę, ponieważ nie eliminują źródła problemu. Ponadto wszystkie tabletki przeciwbólowe stosowane przez dłuższy czas przynoszą określone skutki uboczne. Organizm człowieka przyzwyczaja się też do używanych substancji aktywnych, przez co domaga się coraz większych dawek leków. Z czasem musimy sięgać też po silniejsze środki uśmierzające ból. Skuteczną alternatywą są niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu szyi i karku. Takie działanie wykazuje m.in. elektrostymulator TRU+. Z jego pomocą złagodzisz dolegliwości bólowe w 30 minut i to bez użycia tabletek przeciwbólowych czy maści.
Elektrostymulator TRU+ do szyi i karku
Na rynku możemy znaleźć urządzenie przeciwbólowe TRU+ z elektrodami o różnych kształtach. Sam elektrystymulator działa tak samo, ale kształt elektrody pasuje do anatomii pleców lub karku i szyi. Dzięki temu elektroda dobrze przylega do skóry i nie zsuwa się w trakcie domowego zabiegu. Do obu elektrod pasuje ten sam stymulator.
Domowy zabieg z wykorzystaniem prądów TENS
Elektrostymulator TRU+ bazuje na wykorzystaniu prądów TENS, które są stosowane przez fizjoterapeutów od 50 lat. W omawianym urządzeniu używa się dwóch rodzajów impulsów elektrycznych o niskim natężeniu. Skuteczność TENS została zweryfikowana w badaniach klinicznych. W związku z tym, iż urządzenie przeciwbólowe TRU+ wykorzystuje prądy TENS o niskim natężeniu, jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla użytkowników. Ta niefarmakologiczna metoda łagodzenia bólu szyi i karku przynosi ulgę w przypadku bólu o niskiej oraz średniej intensywności.
Jak działa elektrostymulacja prądami TENS?
Urządzenie przeciwbólowe TRU+ może pochwalić się polskim rodowodem i statusem wyrobu medycznego. Jego działanie polega na wykorzystaniu prądów TENS, które odpowiadają za przezskórną stymulację nerwów. Walka z bólem przebiega tutaj dwutorowo. Z jednej strony elektrostymulacja urządzeniem TRU+ blokuje sygnał bólowy, z drugiej odpowiada za zwiększoną syntezę beta-endorfin, czyli naturalnych substancji uśmierzających ból. Elektrostymulator TRU+ został opracowany do nieprofesjonalnego użytku domowego.
Wygodne w obsłudze urządzenie przeciwbólowe TRU+
Cenisz sobie kompaktowe urządzenia, gdyż te należą do poręcznych, łatwych w obsłudze i przydatnych w podróży? Elektrostymulator TRU+ łączy w sobie powyższe zalety. To poręczne urządzenie przeciwbólowe posiada również proste i przyjazne użytkownikowi mocowanie elektrostymulatora na elektrodzie. Można je wykorzystać do przeprowadzenia domowego zabiegu łagodzącego ból szyi i karku podczas wykonywania prostych czynności. Elektrody można nakleić na czystą i suchą skórę, wolną od infekcji, zaczerwienień, wysypki, ran czy owrzodzeń, po czym przystąpić do zbierania prania, czytania książki, pracy przy komputerze etc. Podczas stosowania elektrostymulatora TRU+ nie wolno prowadzić samochodu, brać kąpieli czy pójść spać. Elektrody, których kształt został dostosowany do anatomii szyi i karku, przyklejamy w miejscu bólu. Urządzenia przeciwbólowego TRU+ nie stosujemy na obszarze dotkniętym zmianami nowotworowymi. Używać omawianego elektrostymulatora mogą wyłącznie osoby dorosłe, nie jest to produkt dla dzieci.
Ulga w bólu szyi już po 30 minutach!
Czy wiesz, że urządzenie przeciwbólowe TRU+ przynosi ulgę w bólu szyi i karku już po 30 minutach? Tyle właśnie trwa domowy zabieg z użyciem prądów TENS. Elektrostymulator TRU+ posiada także wbudowaną regulację intensywności impulsów elektrycznych, przez co użytkownik nie musi obawiać się dyskomfortu.
Elektrostymulator TRU+ to polski wyrób medyczny, którego nie należy używać bez wcześniejszego zapoznania się z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania. W razie konieczności lub wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.