Wizja rozpoczęcia przygody z bieganiem dla wielu osób jest frustrująca. Pot, zmęczenie, gorąco i nieustanna walka z samym sobą. Jednak przy odpowiednim nastawieniu i zastosowaniu kilku technik można tę przygodę rozpocząć w nieco bardziej przyjazny sposób.
Dlaczego bieganie jest dobre dla naszego zdrowia?
Przede wszystkim ten rodzaj aktywności fizycznej w łatwy sposób przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, pomaga poprawić kondycję oraz codzienne samopoczucie, a także obniża poziom stresu. W trakcie biegów można poznać dużo osób podzielających nasze zainteresowanie. Dodatkowo dajemy odpoczynek naszej głowie oraz pracujemy nad swoją silną wolą, wytrzymałością oraz samoakceptacją. To wszystko pozytywnie przekłada się na inne aspekty życia. Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem warto pójść do lekarza rodzinnego celem wykonania podstawowych badań: morfologii, elektrolitów, badania ogólnego moczu oraz EKG. Dzięki temu będziemy mogli świadomie i odpowiedzialnie i bezpiecznie pracować z naszym ciałem, kształtując wymarzoną sylwetkę.
Jak zacząć?
Na początek skompletuj strój – nie musi być on profesjonalny. Ważne, żeby był wygodny i nie krępował naszych ruchów oraz zapewniał ciepło i przepływ powietrza. Następnie wyznacz sobie niewielki odcinek na pierwszy bieg. Na początek celem może być nawet 1000 metrów. Nie narzucaj sobie zbyt dużej presji. Jeżeli nie dajesz rady, zwolnij i przemaszeruj szybkim tempem dany odcinek.
Wiele osób ceni sobie aplikacje na smartfon, które rejestrują naszą aktywność. Dzięki nim możemy obserwować nasz progres oraz kontrolować spalone kalorie i pokonaną trasę.
Innym sposobem na utrwalenie motywacji jest wyznaczenie sobie małego celu. Na przykład zaplanowanie udziału w zorganizowanym biegu. Możemy dołączyć do zawodów o charakterze charytatywnym, które zazwyczaj mają przystępne dystanse, a również wpływają na poczucie satysfakcji i spełnienia.
Na początku swojej przygody nie skupiaj się na konieczności tworzenia profesjonalnego planu treningowego, zawierającego ćwiczenia interwałowe lub podbiegi. W pierwszym okresie najważniejsze jest stworzenie sobie nawyku biegania i polubienia tej czynności bez zbędnej presji. Dopiero gdy poczujesz, że jesteś na bardziej zaawansowanym poziomie i klasyczny trening Cię nuży – można zacząć urozmaicać tę aktywność.
Jak radzić sobie z kontuzjami?
Każdy sport niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Biegacze poddają swoje stawy dużym obciążeniom, może dochodzić do takich urazów jak naciągnięcie mięśnia, stany zapalne, skręcenia lub zwichnięcia stawów. W okolicy stawu powstaje stan zapalny, któremu towarzyszy wzrost ucieplenia i zaczerwienienie tkanek. Czasami pojawia się krwiak.
Niekiedy kontuzja stawu skokowego prowadzi do uszkodzenia mięśni i kości. Jest to uraz wymagający konsultacji lekarskiej. Należy przede wszystkim odciążyć staw i ograniczyć aktywność. Jak najszybciej należy schłodzić uszkodzone miejsce ( stosując zimne okłady lub zanurzając stopę na kilka minut w wodzie z kostkami lodu). Zimno doskonale działa przeciwbólowo oraz zmniejsza zarówno stan zapalny, jak i obrzęk. Chorą kończynę należy trzymać w pozycji uniesionej powyżej poziomu serca, co pozwala na zmniejszenie obrzęku.
Leczenie urazu stawu skokowego może trwać nawet kilka tygodni. Nie wolno zaniedbać leczenia, ponieważ dolegliwości odczuwane przez pacjenta mogą stać się coraz bardziej dokuczliwe, a prawidłowe funkcjonowanie stawu może być utrudnione.
W walce z bólem pourazowym stosuje się zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które działają nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie. Przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Spośród NLPZ stosowanych doustnie można zastosować dostępny bez recepty lek zawierający deksketoprofen. Leki Szybko zmniejsza ból, łagodzi stan zapalny i można go stosować na pusty żołądek- co w przypadku bólu ostrego (jakim jest ból po urazie) umożliwia szybsze rozpoczęcie działanie leku. Gdy pomimo leczenia lub kilku dni odpoczynku objawy nie ustąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, gdyż stan może wymagać dalszej diagnostyki i specjalistycznego leczenia.
Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć. Dlatego zawsze warto przed jakąkolwiek aktywnością fizyczna przeprowadzić krótką rozgrzewkę. Ważna jest też bogata w białko dieta oraz można rozważyć suplementację glukozaminy i chondroityny. Chondroityna zwiększa lepkość mazi stawowej. Glukozamina natomiast poprawia stan chrząstki stawowej. Nie można zaniedbywać także odpowiedniej regeneracji.