Zalety i wady pracy kuriera

Firmy kurierskie należą do wąskiego grona szczęśliwców, dla których rok 2020 okazał się lepszy finansowo niż lata poprzednie. Pandemia nie tylko nie zagroziła ich funkcjonowaniu, ale wręcz przyczyniła się do wzrostu zleceń. Polacy ze względu na nieustannie powracający lockdown zaczęli częściej robić zakupy online. Jakie są zalety i wady pracy kuriera?

Istnieje zapotrzebowanie na firmy kurierskie

Kurier to niewątpliwie zawód przyszłości. Nic dziwnego, że wielu artystów oraz osób pracujących przy eventach postanowiło założyć własną działalność i zająć się rozwożeniem paczek. Dziś trudno o zatrudnienie. Kolejne firmy z powodu trudnej sytuacji finansowanej spowodowanej lockdownem zwalniają pracowników. Ci nierzadko mają problem ze znalezieniem pracy, ponieważ wiele branż jest obecnie zamrożonych. Działają sklepy spożywcze, drogerie oraz firmy kurierskie.  To właśnie one poszukują obecnie pracowników. W kolejnych latach handel prawdopodobnie jeszcze bardziej przeniesie się do internetu. Ktoś będzie musiał dostarczać zamówienia do klientów, więc kurierom nie grozi nagła zapaść finansowa.

Ile zarabia kurier?

Kurier może zarobić od 2,5 tysiąca złotych na rękę nawet do 9 tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko zależy od formy zatrudnienia oraz ilości czasu, jaki chce poświęcić na pracy. Ponadto kluczową rolę odgrywa także rejon. W dużych miastach przydzielenie do ścisłego centrum, gdzie funkcjonuje wiele urzędów, sklepów oraz biur, to gwarancja dobrych zarobków. Nieco trudniej jest kurierom, którzy pracują na wsiach, gdzie domy są od siebie dość mocno oddalone. Mniej osób robi też zakupy online.

Jak wygląda praca kuriera? Możliwość organizacji pracy we własnym zakresie

Kurier zazwyczaj może zorganizować pracę we własnym zakresie. Rano stawia się na sortowni, odbiera paczki przydzielone do swojego rejonu. W ciągu dnia mogą pojawiać się dodatkowe zlecenia, w tym odebranie paczki od nadawcy, czy dodatkowy zrzut przesyłek na sortownię.  Niemniej kurier w ciągu dnia może zrobić sobie krótką przerwę, aby zjeść obiad, odebrać dzieci ze szkoły, czy pójść do lekarza.

Wyłączanie domofonu, gdy ma przyjechać kurier

Niestety, praca kuriera ma nie tylko zalety, ale też wady. Jedną z nich jest bezmyślność ludzi. Wielu z nich wyłącza domofon i telefon, aby nikt nie zbudził dziecka, ale zapomina o tym, że czeka na paczkę. Gdy ta nie zostaje dostarczona i trzeba ją odebrać z punktu, pojawiają się oskarżenia. Ludzie są dziś bardzo roszczeniowi. Nie rozumieją, że choć zapłacili za przesyłkę, to zgodzili się też na wewnętrzny regulamin firmy. Ten zazwyczaj mówi wyraźnie o tym, że w przypadku dwukrotnej nieudanej próby dostarczenia paczki, trafia ona do punktu odbioru.  Warto zatem ułatwić pracę kurierowi, zostawiając włączony telefon.

Roszczeniowi klienci to problem kurierów

Kurierzy często muszą wykazać się anielską cierpliwością wobec klientów, którzy postrzegają siebie za lepszych i żądają dostarczenia paczki o nietypowej godzinie, np. po 20. Tymczasem warto pamiętać, że dostawcy także pracują w określonych godzinach. Chcą mieć też czas na odpoczynek i dla bliskich.  Wielu osobom wydaje się, że zapłacenie kilkanaście złotych za paczkę uprawnia ich do daleko posuniętych żądań.

Paczki powracające do adresata to strata finansowa dla kuriera

Kurier nie zawsze zarabia na paczkę, którą ma dostarczyć. Jeśli płatność ma nastąpić przy odbiorze, a klient się rozmyśli i paczka wraca do nadawcy, z wypracowanych przez niego pieniędzy zostanie potrącona kara.

Praca kuriera często wymaga prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Firmy kurierskie rzadko zatrudniają kurierów na umowę o pracę. Nie dają też samochodów służbowych. Osoba, która chce w nich pracować, musi posiadać własny pojazd i założyć działalność gospodarczą, aby rozliczać się na zasadach B2B.

Molestowanie seksualne kurierek

Kurierki mają niełatwe życie. Wielu mężczyzn pozwala sobie na wulgarne teksty pod ich adresem. Odnoszenie się do ich płci czy seksualności jest bardzo słabe, a mimo to wciąż wiele osób postępuje w ten sposób. Rubaszne żarty panów to codzienność dla kurierek.