Seks

Z kim porozmawiać o swoich trudnych doświadczeniach seksualnych?

Z kim porozmawiać o swoich trudnych doświadczeniach seksualnych

Życie seksualne potrafi dostarczać nam zarówno pozytywnych emocji, jak i tych negatywnych. O pewnych zbliżeniach wolałybyśmy raz na zawsze zapomnieć, ale jest to niemożliwe. Z kim porozmawiać o swoich trudnych doświadczeniach seksualnych? Jak uporać się z nieprzyjemnymi emocjami?

Rozmowa o seksie nigdy nie jest łatwa dla żadnej ze stron. Jedna musi się przełamać, by opowiedzieć o tym, co najbardziej intymne. Druga nie może czuć się tym zażenowana i także musi zachować pewną otwartość.  Znalezienie odpowiedniego rozmówcy nie jest łatwe. Nie każdy chce też zgłaszać się z problemem do psychologa czy seksuologa, zresztą nie zawsze jest to konieczne.

Przyjaciel-gej z pewnością wysłucha historię o trudnych doświadczeniach seksualnych

Mogłoby się wydawać, że ze swoimi trudnymi przeżyciami powinnaś zwrócić się do przyjaciółki. Tymczasem dużo łatwiej się otworzyć przed przyjacielem-gejem. Po pierwsze, posiada on pewną wrażliwość, która pomoże mu zrozumieć nasz problem. Po drugie, potrafi spojrzeć na sprawę także z męskiej perspektywy i ocenić, czy przesadzamy, czy mamy rację.  Np. gdy męczy cię sprawa zachowania faceta, z którym się spotykasz. Zazwyczaj zachowywał się w łóżku bez zarzutu, ale ostatnio stał się ostrzejszy, a tobie to nie pasuje. Gwałtowna zmiana czyjegoś zachowania może budzić niepokój, a nawet strach. Masz prawo się obawiać, że wychodzi z niego skrywana agresja. Niemniej możliwe też, że przez jakąś twoją wypowiedź czy idiotyczną poradę wyczytaną w sieci, doszedł do wniosku, że tego pragniesz. Gdy sama analizujesz daną sytuację, często skupiasz się wyłącznie na emocjach, które jej towarzyszyły. Przestraszyłaś się tak mocno, że teraz go unikasz, bo nie wiesz, co w niego wstąpiło. Nie chcesz się go pytać, bo boisz się agresywnej reakcji i w ten sposób powstaje błędne koło. Gdy porozmawiasz o sprawie z przyjacielem-gejem, on z pewnością cię wysłucha i zada pytania, dzięki którym będziesz mogła lepiej ocenić całą sytuację. Gdy reagujemy emocjonalnie, nie dostrzegamy pewnych ważnych okoliczności.

Problemy związane z seksem – kiedy warto porozmawiać z przyjaciółką?

Nie każdy problem związany z seksem jest taki sam. Gdy chcesz lepiej zrozumieć męskie zachowanie, lepiej porozmawiać z przyjacielem-gejem. On lepiej ci je objaśni niż przyjaciółka, która nierzadko ma takie same wątpliwości jak ty. Z drugiej strony istnieją takie tematy, które lepiej poruszyć z zaufaną kobietą. Jeśli odczuwasz ból podczas penetracji, po seksie masz lekkie krwawienie, to lepiej  zrozumie cię przyjaciółka. Może będzie wiedziała, z czego to wynika i coś ci doradzi. Jeśli np. brakuje ci doświadczenia i krępuje cię każde zbliżenie, bo boisz, że się zbłaźnisz, to przyjaciółka także okaże się dobrym doradcą.

Ginekolog prawdę ci powie

Wracając do kwestii typowo fizjologicznych i anatomicznych związanych z seksem, to w tego typu sprawach pomocy najlepiej szukać w gabinetach ginekologicznych. Lekarz ma obowiązek zachować przekazane mu informacje w tajemnicy. Może też zlecić stosowne badania. Niektóre dysfunkcje seksualne nie wynikają bowiem z naszej psychiki, lecz z problemów ze zdrowiem intymnym.  Gdy specjalista ustali przyczynę dolegliwości, może zlecić stosowne leczenie, dzięki któremu pozbędziesz się dokuczliwego dyskomfortu.

Anonimowe porady w sieci

Niektóre osoby tak bardzo się wstydzą zapytać o seks kogokolwiek ze swojego otoczenia, że szukają pomocy w sieci. Nie ma nic złego w założeniu anonimowego konta na forum dyskusyjnym i opisaniu swojego problemu. Może znajdzie się ktoś, kto wie, co zrobić w danej sytuacji. Trzeba tylko umiejętnie filtrować uzyskane odpowiedzi, zdając sobie sprawę, że nie każdy ma wiedzę na dany temat, a mimo to próbuje wcielić się w rolę eksperta.

Trudne doświadczenia seksualne – kiedy wymagają pomocy specjalisty?

Kiedy doszło do gwałtu, przemocy seksualnej, molestowania, sami nie poradzimy sobie z bagażem trudnych doświadczeń. W takiej sytuacji wsparcie specjalisty jest jak najbardziej wskazane. Z jego pomocą przepracujemy traumę i odzyskamy poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz