Od czego zależy szybkość podejmowania decyzji
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Niektórzy bez problemu podejmują decyzje, nie zastanawiając się zanadto. Inni potrafią spędzić na analizie wszystkich za i przeciw długie godziny, a nawet kilka dni. Od czego zależy szybkość podejmowania decyzji?

Ekstrawertyk szybko podejmuje decyzje

To, czy jesteśmy ekstrawertykami, czy introwertykami, zależy od naszych uwarunkowań genetycznych. Gdy otrzymujemy od swoich rodziców materiał genetyczny, to ten definiuje wzmożoną aktywność jednego z układów. W przypadku ekstrawertyka nasileniu ulega układ dopaminowy. Oznacza to, iż napędza go dopamina, która uruchamia system nagrody za każdym razem, gdy staje przed nim nowy cel i zostaje on zrealizowany. Ekstrawertycy lubią nawiązywać relacje międzyludzkie. Na scenie czują się jak ryba w wodzie. Ponadto bardzo szybko podejmują decyzje. W związku z tym sprawdzają się na tych stanowiskach, które stawiają przed nimi nieustanne wybory.  Ekstrawertyk jest dobrym kierownikiem, świetnie sprawdza się w zarządzaniu kryzysowym, ponieważ szybko podejmuje decyzję w oparciu o informacje, którymi dysponuje. W niektórych kwestiach czas ma ogromne znaczenie.

Perfekcjonista ma problem z podejmowaniem decyzji

Niektóre osoby dążą do perfekcji w każdej dziedzinie życia. Starają się być doskonałymi pracownikami, rodzicami, kochankami etc. Boją się dokonywać wyborów, ponieważ te obciążone są błędem. Chcą mieć pewność, że podjęli najlepszą decyzję. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Każdy wybór niesie ze sobą ryzyko oraz określone konsekwencje. Perfekcjonista bardzo nie chce popełnić błędu, przez co dokładnie analizuje sytuację. Przed kilka dni potrafi rozważać wszystkie za i przeciw. Ma to swoje plusy i minusy. Perfekcjonista dobrze sprawdzi się w zawodach, gdzie należy minimalizować ryzyko pomyłki, ale można sobie pozwolić na dłuższe zastanowienie.  Niestety, takim ludziom, którzy uparcie dążą do ideału, często codzienne życie nastręcza mnóstwo trudności. Perfekcjonista zbyt długo podejmuje decyzje dotyczące tego, jak spędzi wolne popołudnie, którą książkę przeczyta, jaką bluzkę kupi, jaki chleb wybierze w piekarni. Niepotrzebnie marnuje czas przy dokonywaniu prozaicznych wyborów,  które nawet w przypadku błędu nie sprowadzą na nas bolesnych konsekwencji.

Wychowanie przez rodziców a szybkość podejmowania decyzji

To, jak szybko podejmujemy decyzje, zależy również od naszych rodziców. Jeśli ci zawsze straszyli nas konsekwencjami złych wyborów, możemy się obawiać, że cokolwiek postanowimy, narazimy się na błąd. Chcemy go uniknąć za wszelką cenę, przez co w ogóle nie podejmujemy decyzji i pozostawiamy sprawy własnemu biegowi. Dzieci, które  otrzymały od rodziców jasny komunikat – masz prawo podejmować decyzje, każdy się myli, twój wybór jest najlepszy z możliwych w danych okolicznościach, nie mają problemów z decyzyjnością. Zdają sobie sprawę, że może ich wybór nie okaże się idealny, ale będzie wystarczająco dobry. Poza tym decyzję często można zmienić. Jeśli wybierzesz złego operatora sieci komórkowej, to po zakończeniu umowy przejdziesz do innego.