Licówki Stomatologia Estetyczna

Licówki kompozytowe receptą na piękny uśmiech

Niestety nie każdy może się pochwalić pięknym uśmiechem, dla takich osób stomatologia estetyczna oferuje m.in. poprawę wyglądu zębów za pomocą licówek kompozytowych.


Licówki kompozytowe wykonywane są z tego samego materiału, co wypełnienia zębowe. Tworzone są z reguły z dwóch materiałów, z których jeden ma właściwości wiążące a drugi jest odporny na działania mechaniczne. Ponieważ zakładanie jest ich wyjątkowo szybkie i mało inwazyjne, cieszą się sporą popularnością.

Kiedy zakłada się licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe najczęściej stosuje się, gdy nie jest konieczna duża korekta wyglądu zębów. Sprawdzają się w szczególności przy przebarwieniach korony zęba oraz gdy chcemy skorygować ich kształt. Stosuje się je również w celu likwidacji diastemy (czyli przerwy między zębami) oraz przy odbudowie złamanego zęba. W przypadku złamanej korony, licówka trzyma się zdecydowanie lepiej niż klasyczne wypełnienie zębowe oraz wygląda estetyczniej. Niestety nie powinno się stosować tego typu rozwiązania w przypadku niektórych wad zgryzu, bruksizmu, parafunkcji (takich jak zgrzytanie zębami czy obgryzanie paznokci) oraz bardzo zniszczonych zębów.

Jak zakłada się licówki kompozytowe

Niewątpliwym plusem licówek kompozytowych, jest szybkość i prostota ich zakładania. Przed ich umieszczeniem na koronach zębów, konieczna jest szczegółowa ocena stanu uzębienia oraz dziąseł. Założenie licówek jest niezalecane w przypadku osób nie dbających odpowiednio o higienę jamy ustnej, na co wskazywać może duża ilość kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej. Nie zakłada się również licówek na zębach rozchwianych, przy paradontozie, stanach zapalnych przyzębia oraz dziąseł.

Przed założeniem licówek kompozytowych, konieczne jest ocenienie kształtu zębów, w celu przygotowania odpowiedniego kształtu i rozmiaru licówek. Proces ten powinien się odbyć w konsultacji z pacjentem, aby mógł ocenić czy efekt będzie mu odpowiadał. Nie mniej ważne jest odpowiednie dobranie koloru kompozytu, aby jak najmniej się odznaczał od pozostałych zębów. W niektórych przypadkach konieczne jest delikatne sporowanie zębów lub zebranie ich tkanek. Zęby zabezpiecza się przed śliną i osusza, a następnie zęby wytrawiane są specjalnym kwasem. Na tak przygotowane szkliwo nakładany jest tzw. bond, który łączy ząb z wypełnieniem. Następnie warstwowo jest nakładany kompozyt, aż do uzyskania odpowiedniego kształtu licówki.

Wady i zalety licówek kompozytowych

Do zalet licówek kompozytowych zaliczyć trzeba łatwość i szybkość zakładania. Są również stosunkowo tanie, zdecydowanie są mniej kosztowne niż licówki porcelanowe. Zaletą jest również łatwość uzupełniania w razie uszkodzenia powierzchni kompozytu.

Niestety materiał z którego wykonane są licówki kompozytowe ma swoje wady. Przede wszystkim jest mało odporny na przebarwienia, więc zaleca się częstszą licówek niż w przypadku licówek porcelanowych. Tego typu materiał jest do tego jednobarwny, więc może wyglądać sztucznie w porównaniu do innych zębów. Licówki kompozytowe są mniej trwałe niż np. licówki ceramiczne, ale jednocześnie są o wiele tańsze.

Wybór rodzaju licówek należy poprzedzić konsultacją ze stomatologiem estetycznym, ważna jest tu również kwestia naszej zasobności portfela. Jeżeli możemy sobie pozwolić na lepszy rodzaj materiału, zdecydowanie wybierajmy licówki trwalsze i mniej podatne na przebarwienia – będziemy mogli je zdecydowanie rzadziej wymieniać.

Dodaj komentarz