Jaka jest twoja życiowa misja

Wiele z nas odczuwa chęć zmiany, lecz nie potrafi zdefiniować, co chciałoby przeorganizować w swoim życiu. Bardzo często nie mamy kontaktu ze swoimi prawdziwymi potrzebami oraz naturą, która predysponuje nas do określonych form aktywności. Możemy przez lata robić to, co postrzegamy jako słuszne, ale w pewnym momencie zaczniemy to nienawidzić. Odpowiedz sobie na pytanie: jaka jest twoja życiowa misja?

Spełnianie oczekiwań innych

Nasze poczucie zagubienia, niespełnienia i wypalenia zawodowego, jak również stany depresyjne, bardzo często wiążą się z tym, że realizujemy cudzy scenariusz. Nasi rodzice oczekiwali od nas, że ukończymy farmację i przejmiemy po nich aptekę. Spełniliśmy ich marzenie, na studiach dobrze się uczyliśmy, ale teraz nie czujemy się spełnieni, choć na brak pieniędzy nie możemy narzekać.

Realizowanie cudzego scenariusza obejmuje również życie prywatne. Często wychodzimy za mąż i rodzimy dzieci, bo wszyscy tak robią i uważamy, że tak trzeba. W rzeczywistości jednak wcale nie marzymy o takim życiu. W pewnym momencie ogarnia nas frustracja i poczucie pustki. Bliscy zaczynają złościć, a niespełnione marzenia dochodzą do głosu.

4 główne drogi rozwoju zawodowego

Jeśli chodzi o życie zawodowe, tutaj stosunkowo łatwo można odkryć swoją życiową misję. Warto wykonać test predyspozycji zawodowych. Ogólnie rzecz ujmując, wskazuje on 4 główne drogi rozwoju zawodowego. W obrębie każdej z nich znajdują się określone zawody, w jednym z nich z pewnością się odnajdziesz. Musisz tylko być ze sobą szczera, wypełniając taki psychotest.

Jakie cechy posiada mentor?

Mentor to osoba, która ceni sobie wiedzę naukową i chętnie ją poszerza. Ważniejsze jest dla niej szkiełko i oko niż emocje czy przeczucia. Tacy ludzie potrafią być bardzo skrupulatni w swojej pracy. Zależy im na znalezieniu prawdy, w codziennym życiu starają się zachować obiektywizm. Lubią czytać książki, mają umysł analityczny. Świetnie odnajdą się w karierze naukowej, pracy nauczyciela, coacha, trenera wokalnego.

Kim jest przywódca?

Przywódca/lider, taki człowiek świetnie czuje się, zarządzając zespołem. Ma charyzmę, którą doceniają inni, dlatego też potrafi zbudować wokół siebie społeczność. Potrafi przewidywać pewne zdarzenia oraz delegować obowiązki, nadzorując jednocześnie postęp prowadzonych prac. Przywódca/lider świetnie odnajdzie się na kierowniczym stanowisku. Może być menedżerem niższego lub wyższego szczebla, dyrektorem, kierownikiem oddziału etc.

Praca kreatywna – dla kogo jest najlepsza?

Twórca to osoba, która dobrze czuje się w pracy, która wymaga od niej kreatywności. Ma dobry kontakt z ludźmi, potrafi się z nimi bawić, ale też posiada ogromną zdolność do wytężonej pracy. Potrafi doskonale oddzielić życie prywatne od zawodowego. Pracuje, kiedy trzeba, a w wolnych chwilach bawi się ze znajomymi.  Twórcy to piosenkarze, aktorzy, dziennikarze, ale też marketingowcy i specjaliści od PR.  Takie osoby czują się przytłoczone, gdy muszą zajmować się biurokracją. To je nudzi i odbiera im poczucie misji. Twórcy cenią sobie niezależność i nie lubią być ograniczani sztywnymi zasadami.

W jakich zawodach odnajdzie się wytwórca?

Wytwórca, tacy ludzie doskonale czują się, wykonując ściśle określone zadania zlecone przez przełożonego. Lubią w pracy przewidywalność i stabilność. Odpowiadają im jasne reguły postępowania. Wytwórca sprawdza się jako pracownik księgowości, laboratorium, firmy spedycyjnej, hydraulik i sprzedawca.

Określ swoje mocne strony

Ważne jest, aby określić, co jest naszą mocną stroną. Istnieją osoby, które są mocno ukierunkowane na tworzenie, cel i niezależność, one nie odnajdą się w pracy wytwórcy. Potrzebują kreatywnych wyzwań, są ambitne i zawsze dotrzymują terminów.  Charakteryzuje je dynamizm w działaniu. Z kolei przywódca kiepsko się czuje, będąc szeregowym pracownikiem. Wytwórca nie czuje się korzystnie, gdy musi wykazać się kreatywnością. Natomiast mentor ceni sobie naukę, twarde dane, nie odnajduje w sobie aż tak wielkich pokładów kreatywności, brakuje mu elastyczności.

Satysfakcja zawodowa

Gdy znasz swoją mocną stronę, możesz pracować w zawodzie, w którym się realizujesz. To bardzo ważne, ponieważ brak spełnienia w tym zakresie może prowadzić do depresji, alkoholizmu czy narkomanii. Uzależnienia stanowią swego rodzaju ucieczkę od nielubianych zajęć. Osoby, które pracują w zgodzie ze swoją naturę, osiągają w życiu satysfakcję zawodową. Dla nich wykonywanie obowiązków, które do nich przynależą, nie jest drogą przez mękę, lecz formą przyjemności.