Zdrowie

Jak szybko uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Jak szybko uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne

Image by Racool_studio on Freepik

Tabletki antykoncepcyjne zrewolucjonizowały życie milionów kobiet na całym świecie. Przez wieki panie nie miały wpływu na swoją płodność, przez co nie mogły świadomie planować ciąży. Doprowadziło to do wielu tragedii życiowych. Kobiety zachodziły w ciążę w młodym wieku, co uniemożliwiało im dalszą edukację lub podjęcie pracy zawodowej. Ponadto wiele z nich rodziło dzieci co rok lub dwa lata, co skutkowało wysoką śmiertelnością wśród pań. Ich organizm był bowiem przeciążonymi licznymi ciążami oraz porodami.  Dziś mamy do dyspozycji pigułki, które pozwalają kontrolować własną płodność. Jak szybko uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

 

Spis treści:

  1. Czym różnią się tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe od dwuskładnikowych?
  2. Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
  3. Od czego zależy skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych?
  4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
  5. Dodatkowe korzyści z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych
  6. Pigułki antykoncepcyjne zapewniają skąpe krwawienie miesiączkowe
  7. Antykoncepcja hormonalna wyłącznie na receptę
  8. Jak szybko uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Czym różnią się tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe od dwuskładnikowych?

Na rynku można spotkać tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pigułki jednoskładnikowe zawierają wyłącznie gestageny, natomiast tabletki dwuskładnikowe gestageny i estrogeny. Pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe mogą być jedno-, dwu lub trójfazowe. W przypadku tabletek jednofazowych wszystkie charakteryzują się taką samą zawartością żeńskich hormonów płciowych. Pigułki dwufazowe i tabletki trójfazowe różnią się zawartością gestagenów oraz estrogenów. W związku z tym należy stosować ściśle określone pigułki w poszczególnych dniach cyklu.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Doustne środki antykoncepcyjne zmieniły życie wielu kobiet, dziś mamy do dyspozycji liczne metody zapobiegania ciąży, niemniej pigułki wciąż posiadają spore grono zwolenniczek.  W jaki sposób tabletki antykoncepcyjne pozwalają paniom zarządzać swoją płodnością? Syntetyczne estrogeny zapobiegają dojrzewaniu komórki jajowej. Z kolei gestageny hamują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy, co znacznie utrudnia migrację plemnikom. Ponadto sprawiają, iż endometrium, z którego zbudowane są ściany macicy, pozostaje cienkie, co zapobiega zagnieżdżeniu zarodka.

Od czego zależy skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych?

Choć antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się wysoką skutecznością, to ta zależy od wielu czynników. Po pierwsze, tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie o stałej porze. Po drugie, w przypadku wystąpienia wymiotów czy biegunki tuż po przyjęciu pigułki, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. w postaci prezerwatywy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Niestety, mimo licznych zalet pigułek antykoncepcyjnych, nie wszystkie kobiety mogą je stosować. Wśród przeciwwskazań do zażywania tabletek antykoncepcyjnych wymienia się: choroby wątroby, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, choroby serca, raka piersi, raka jajników i raka trzonu macicy.

Dodatkowe korzyści z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Doustne środki antykoncepcyjne są dziś niezwykle popularne. Te nie tylko zapobiegają nieplanowanej ciąży, ale przy okazji pozwalają pozbyć się dokuczliwych dolegliwości, które wpływają negatywnie na jakość życia. Trądzik u dorosłych kobiet często ma podłoże hormonalne. Pryszcze i zaskórniki ustępują, gdy stosunki endokrynologiczne zostaną wyrównane. Wiele kobiet stosując tabletki antykoncepcyjne, nie tylko pożegnało trądzik, ale też bolesne menstruacje, które wykluczały je z życia na kilka dni w miesiącu. Dzięki nim mogą normalnie funkcjonować i chodzić do pracy.

Pigułki antykoncepcyjne zapewniają skąpe krwawienie miesiączkowe

Obfite krwawienia miesiączkowe mogą doprowadzić do anemii i znacznego osłabienia organizmu. Niestety, niektóre kobiety mają do nich predyspozycje. Pigułki antykoncepcyjne sprawiają, że krwawienia menstruacyjne stają się znacznie bardziej skąpe. Gdy dokucza nam silna anemia, warto skonsultować z lekarzem możliwość ciągłego przyjmowania tabletek. Normalnie zażywamy doustne środki antykoncepcyjne, po czym następuje kilka dni przerwy lub przyjmowanie pigułek placebo. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Jeśli przejdziemy do kolejnej tabletki zawierającej hormony, zamiast zrobić sobie kilkudniową przerwę, możemy zapobiec krwawieniu. Oczywiście, tego typu działań nigdy nie należy podejmować na własną rękę. Jeśli jednak lekarz wyrazi zgodę, warto skorzystać z tego rozwiązania tuż przed planowanym urlopem. Żadna kobieta nie lubi, gdy miesiączka zbiega się z wakacyjnym wyjazdem, ponieważ umożliwia ona kąpiele w morzu czy w jeziorze. Wprawdzie w tym celu można wykorzystać tampon, ale nie każda z nas przepada za tego typu rozwiązaniami i postrzega je jako komfortowe.

Antykoncepcja hormonalna wyłącznie na receptę

Kobiety dźwigają na swoich barkach liczne obowiązki. Pracują zawodowo, udzielają się społecznie, zajmują domem i rodzicami. Nic dziwnego, że czasem zdarza im się przeoczyć fakt, iż ostatnia tabletka antykoncepcyjna właśnie została zażyta. Zapracowane kobiety zapominają też wykupić receptę w ciągu 30 dni od jej wystawienia, przez co ta traci swoją ważność. Jak szybko uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne, aby nie obniżyć jej skuteczności i nie przyzwyczajać organizmu na nowo do dawek syntetycznych hormonów? Dawniej było to dość trudne. Należało się bowiem umówić na wizytę do ginekologa. Ten mógł wyjechać na wakacje, pójść na L4 lub mieć tak dużo pacjentek, iż pierwszy wolny termin wypadał za 3 miesiące.

Jak szybko uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Na szczęście dziś można skorzystać z dobrodziejstw e-recepty. Ta znacznie skróciła kolejki do lekarzy, nie musimy udawać się do specjalisty tylko po to, aby uzyskać dokument uprawniający nas do zakupu leków. Tabletki antykoncepcyjne recepta online to rozwiązanie, które zapewnia dostęp do nowoczesnych metod zapobiegania ciąży kobietom z małych miejscowości. Te nie muszą co kilka miesięcy jechać do większego miasta po stosowny dokument. Mogą skorzystać z jednej z wielu poradni medycznych online takich jak e-recepta.net. Stawiając na tego typu rozwiązania, e-recepta na tabletki antykoncepcyjne, które stale zażywamy, może zostać szybko przedłużona bez konieczności stania w kolejce za niewielką opłatą, jaką lekarz pobiera za poradę online.

Dodaj komentarz