Jak odnaleźć się w nowym miejscu pracy
Zdjęcie autorstwa fauxels z Pexels

Pandemia sprawiła, że wiele osób straciło pracę. Po tygodniach poszukiwań udaje im się jednak znaleźć zatrudnienie.  Jak odnaleźć się w nowym miejscu pracy? O czym warto pamiętać?

Przywiązanie do starego miejsca pracy

Czy tego chcemy, czy nie, wykazujemy zdolność do przywiązywania się. Dotyczy to także miejsc i ludzi, z którymi pracujemy. Jeśli przez lata przychodziłaś do danej firmy i nagle przestałaś, bo upadła ona z powodu obostrzeń, to może być ci trudno odnaleźć się w nowym miejscu pracy. Rozpoczynanie czegoś od początku zawsze budzi obawy. Zastanawiamy się, jak sobie poradzimy w nowych okolicznościach. W przypadku osób, które lubiły poprzednią pracę i załogę, w grę wchodzi jeszcze tęsknota za miejscem dobrze nam znanym.

Strach przed nieznanym

Gdy rozpoczynamy nową pracę, towarzyszy nam szereg obaw. Po pierwsze, nie wiemy, jaki jest szef. Po drugie, nie znamy tutejszych zasad. Po trzecie, musimy się wdrożyć w swoje obowiązki. Po czwarte, nie wiemy, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. Po piąte, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy odnajdziemy się w nowym środowisku. Strach przed nieznanym utrudnia asymilację w nowej firmie. Na szczęście, jeśli nauczysz się nad nim panować, możesz świetnie odnaleźć się w nowej sytuacji i polubić swoją pracę.

Konieczność wdrożenia w nowe obowiązki

W poprzedniej pracy wiedziałaś, co masz robić. Teraz musisz poznać nowe zasady i obowiązki. Zanim się w nie wdrożysz, minie trochę czasu. Teraz wielu rzeczy możesz nie wiedzieć. Nie musisz znać wszystkich specjalnych klientów, terminów zebrań z prezesem etc. Tę wiedzę powinni przekazać ci inni współpracownicy. Zapewne czujesz się niekomfortowo za każdym razem, gdy musisz o coś zapytać. Uważasz, że zawracasz komuś głowę i przeszkadzasz mu w pracy, nie dając nic od siebie. Podobnie nowych pracowników często postrzegają starzy. Warto jednak zrozumieć, że nowy pracownik z czasem stanie się sporym odciążeniem. Trzeba go jednak wdrożyć w nowe obowiązki, inaczej odejdzie, a jego miejsce zajmie kolejna osoba, którą także trzeba nieco przyuczyć do piastowanego stanowiska.

Poczucie bycia bezużytecznym

To uczucie towarzyszy wielu nowym pracownikom. Zapewne chciałabyś mieć swoje stałe obowiązki, za które odpowiadasz przed szefem. Przychodzić do biura i krok po kroku odhaczać kolejne. Niestety, na razie nie jest to możliwe, bo musisz poznać zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa. To może wydawać się nudne, mało kreatywne i użyteczne. Jest jednak konieczne.

Poczucie wyobcowania

W nowym miejscu pracy czujemy się wyobcowani, bo nikogo nie znamy. Nie wiemy, komu możemy zaufać, a przy kim lepiej trzymać język za zębami. Ta wiedza przychodzi z czasem. Gdy widzimy niewielkie grupki, które są ze sobą zżyte, czujemy się jak wyrzutek. Z czasem jednak przyłączymy się do jednej z nich i zyskamy nowe znajomości.

Strach związany z przedłużeniem umowy

Gdy rozpoczynamy nową pracę, zazwyczaj podpisujemy umowę na okres próbny. Nigdy nie mamy gwarancji, czy zostanie ona przedłużona. Nawet jeśli świetnie odnajdziemy się w nowej firmie, może się okazać, iż wpadnie ona w tarapaty i będzie zmuszona ciąć koszty. Najłatwiej nie przedłużyć umowy nowemu pracownikowi.  Warto jednak sobie uświadomić, iż nigdy nie mamy gwarancji stałego zatrudnienia. Zawsze komuś możemy się nie spodobać i nie ma to podłoża merytorycznego.